Sondaż na temat wyborów 10 maja
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Autor Maria Glinka - 11 Maja 2020

Sondaż IBRiS: Duda nie wygrałby w I turze. Kto byłby jego kontrkandydatem w II turze?

Sondaż przeprowadzony przez IBRiS wskazuje na potencjalne wyniki tegorocznych wyborów prezydenckich. Liczby dowodzą, że Andrzej Duda nie wygrałby w I turze, gdyby głosowanie odbyło się 10 maja. Kto byłby jego kontrkandydatem w drugim etapie starcia o najwyższy urząd w państwie?

Sondaż: Duda liderem, ale bez zwycięstwa w I turze

Sondaż IBRiS określa wyniki głosowania, które miało odbyć się 10 maja. W związku z odrzuceniem poprawek Senatu i chaosem politycznym w obozie Zjednoczonej Prawicy do wyborów nie doszło, a ankieta wskazuje, że ich przeprowadzenie nie dałoby zwycięstwa w I turze Andrzejowi Dudzie. Obecny prezydent uzyskałby 45 proc. poparcie i musiałby przystąpić do kolejnej tury - podaje Rzeczpospolita.

W drugim etapie wyścigu o fotel prezydencki Andrzej Duda zmierzyłby się z Szymonem Hołownią - kandydatem niezależnym, który uzyskał poparcie ponad 19 proc. społeczeństwa. Trzecie miejsce podium przypadło liderowi PSL – Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi (16,6 proc.).

Na dalszych pozycjach uplasowali się: Krzysztof Bosak (9 proc.), Małgorzata Kidawa-Błońska (4,5 proc.) i Robert Biedroń (2,6 proc.). 3,1 proc. ankietowanych zadeklarowało, że nie wie na kogo oddaliby swój głos, gdyby wybory odbyły się 10 maja.

Polacy jednak wyjadą w wakacje na zagraniczne wyjazdy? Wiceminister podał trzy możliwe krajePolacy jednak wyjadą w wakacje na zagraniczne wyjazdy? Wiceminister podał trzy możliwe krajeCzytaj dalej

Czas gra na niekorzyść Dudy

Marcin Duma, szef IBRiS, który przeprowadził sondaż wyznał, że „analiza wyników wskazuje, że im później odbędą się wybory prezydenckie, tym mniejsza jest szansa, by wygrał kandydat Zjednoczonej Prawicy”.

Ekipa rządząca jest świadoma, że kryzys wywołany przez koronawirusa będzie coraz bardziej widoczny w nadchodzącym czasie, dlatego odkładanie wyborów w czasie nie sprzyja kandydaturze Andrzeja Dudy, który ubiega się o reelekcję. Stąd też liczne narady nad nowym terminem głosowania w siedzibie PiS na Nowogrodzkiej. Jedna z nich odbyła się wczoraj, rezultaty są jak na razie nieznane.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Niewyobrażalnie tragiczne, na wysypisku śmieci znaleziono zawiniątko. Nie żyje noworodek

Wybory w czerwcu?

Wczoraj wieczorem szef PKW Sylwester Marciniak oznajmił, że „PKW przyjęła formułę, iż z uwagi na to, że nie przeprowadzono głosowania, występuje podobna sytuacja, co przy braku kandydatów lub przy jednym kandydacie, kiedy się nie przeprowadza wyborów”. W związku z tym zapowiedział, że nie ma potrzeby, aby Sąd Najwyższy sporządzał sprawozdanie w tej sprawie. Na to liczyła partia rządząca – na temat elekcji sceptycznie wypowiadała się sędzina Joanna Lemańska, szefowa Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, odpowiedzialna za orzekanie w sprawie wyborów.

Zgodnie z prawem marszałek sejmu Elżbieta Witek ma 14 dni na wyznaczenie nowej daty wyborów prezydenckich. Jakie warianty są rozważane? Nieoficjalnie mówi się o dacie 28 czerwca. Jednak szef PKW wyznał na antenie TVN24, że wyrokowanie w sprawie nowego terminu jest przedwczesne – nie wiadomo, „czy to będzie 20 czerwca, 20 lipca, czy bardziej odległy termin”.

Jak dostać się do fryzjera? Wizyty w salonach ulegną ogromnym zmianomJak dostać się do fryzjera? Wizyty w salonach ulegną ogromnym zmianomCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dwie osoby zginęły, trzy zostały ranne. Policja pilnie poszukuje mężczyzny
  2. Znany piłkarz cudem uniknął śmierci. Jego karierę przekreślił wypadek
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Ostrzeżenia dla milionów Polaków. Trzeba bardzo uważać, wprowadzono pierwszy stopień
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News