BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Sondaż po filmie Sekielskich - Polacy wyrazili zdanie. Kościołowi się to nie spodoba

21 Maja 2019

Autor tekstu:

Kasper Starużyk

Udostępnij:

7 na 10 Polaków chce komisji do spraw pedofilii w Kościele, tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez IBRiS na zlecenie "Dziennika Gazety Prawnej".

Niedawno publikowaliśmy wyniki sondazu przeprowadzonego dla Gazety Wyborczej, z którego wynikało, że nieznaczna większość Polaków uważa, że religia w szkołach nie powinna być finansowana z budżetu państwa. Z sondażu dotyczącego sprawy pedofilii w Kościele Katolickim głosy nie sa już tak podzielone. Zdecydowana większość Polaków jest za tym, aby to instytucje państwowe zajęły się rozliczaniem kościelnych hierarchów. 

ZOBACZ: Opinie Polaków o lekcjach religii w szkołach

Czego chcą Polacy? 

Komentując wyniki sondażu DGP wskazuje, że większość pytanych, bo 70% chciałoby powołania specjalnej komisji śledczej ds. pedofilii. Przy okazji ankietowani wskazują, że osoby które zostały poszkodowane przez Kościół powinny dostać stosowne zadośćuczynienie, czyli odszkodowanie finansowe. Badaniem spraw powinien zająć się specjalny zespół. 

"Tylko nie mów nikomu" - efekt kuli śnieżnej

Niekwestionowanie duży wpływ na sprawę podjęcia prób wyjaśniania afer pedofilskich w kręgu kościelnym miała predukcja braci Siekielskich pt. "Tylko nie mów nikomu", gdzie dziennikarze podjęli próbę kontaktu z ofiarami molestowanymi przez kler i odnalezienia księży, którzy się tego dopuszczali. 

ZOBACZ: Finansowanie filmu braci Sekielskich

Politycy o sprawie pedofilii 

Prezes rządzącej partii, Jarosław Kaczyński, mówił ostatnio na wiecu wyborczy, że: Ani purpura, ani Nobel, ani Oscar nikogo nie uchroni - nawiązywał w ten sposób do tego, że Prawo i Sprawiedliwość zamierza walczyć z aktami pedofilii we wszystkich środkowiskach, nie tylko w Kościele Katolickim i że jego partia właśnie to będzie czynić. 

Platforma Obywatelska zapowiedziała z kolei, że po wyborach utworzy specjalną komisję śledzczą, gdzie reprezentaci ofiar będą mogły dochodzić swoich praw. Co ważne, PO nie planuje powołać komisji z posłów, tylko trzech sędziów i prokuratorów w stanie spoczynku oraz trzech osób reprezentujących ofiary. Prawdopodobnie partia planuje taki krok zamiast komisji składającej się z posłów, aby uniknąć kolejnej pokazówki, jak czoraz częściej nazywa się komisje śledcze.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
MAREK KUDELSKI/AGENCJA SE/East News

Polska i świat

Obsesja bursztynu. Polacy tłumnie szukają go przy przekopie Mierzei Wiślanej

Czytaj więcej >