BiznesINFO.pl Polska i Świat Służby mogą zyskać lepszy dostęp do informacji o obywatelach. Jest projekt zmian w prawie komunikacyjnym
Biznesinfo

Służby mogą zyskać lepszy dostęp do informacji o obywatelach. Jest projekt zmian w prawie komunikacyjnym

9 stycznia 2023
Autor tekstu: Maria Gil-Sobczyk

Polski rząd przyznaje, że krajowe przepisy w zakresie retencji danych są niezgodne z prawem UE, ale jednocześnie zamierza poszerzyć obowiązek udostępniania danych Polaków. Takie zmiany zakłada projekt ustawy Prawo komunikacji elektronicznej — informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Dodatkowe dojście do informacji

Prawo komunikacji elektronicznej ma zastąpić dotychczasowe Prawo telekomunikacyjne. Zgodnie z obecną ustawą telekomy gromadzą nasze dane przez rok, a służby takie jak policja, straż graniczna, ABW, CBA i KAS mają do nich swobodny dostęp (mogą np. sprawdzić nasze rozmowy telefoniczne i lokalizację).

Karolina Rudzińska, podsekretarz stanu w KPRM ds. UE napisała w sporządzonej przez siebie opinii dot. projektu ustawy Prawo komunikacji elektronicznej, że powszechne i niezróżnicowane przechowywanie danych w zakresie korzystania z usług komunikacji elektronicznej jest niezgodne z prawem UE.

Tymczasem obowiązek retencji danych ma zgodnie z projektem objąć też inne firmy: dostawców usług e-mail, czatów oraz komunikatorów. Takie żądania przedstawił minister obrony narodowej oraz minister koordynator służb specjalnych.

Ta zmiana drastycznie zwiększy ilość danych , do których w niekontrolowany sposób dostęp będą miały służby. Wystarczy przypomnieć sobie aferę związaną z Pegazusem, by zobrazować skalę możliwych nadużyć — wyjaśnia Wojciech Klicki, prawnik z Fundacji Panoptykon w rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną.

Ekspert dodaje, że zamieszczone w projekcie ustawy określenie “usług komunikacji interpersonalnej niewykorzystującej numerów” nie precyzuje, jakie dane i jacy dokładnie przedsiębiorcy mieliby odpowiadać za ich gromadzenie.

Nowa ustawa pogłębia problem

DGP zwraca uwagę, że w projekcie ustawy założono zwiększenie zakresu przechowywanych i udostępnianych służbom danych, a także zamieszczono wątek informacji, które pozwolą jednoznacznie zidentyfikować użytkownika w internecie. Chodzi zatem o dane takie jak adres IP oraz numer portu komunikacyjnego , ale szczegóły pojawią się dopiero w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw informatyzacji.

Fundacja Panoptykon przesłała do Sejmu swoje stanowisko. Informuje w nim, że nowa ustawa zamiast rozwiązać problem niezgodności retencji danych w Polsce z prawem UE ​​— pogłębia go. Podobnego zdania w tej sprawie jest podsekretarz stanu Karolina Rudzińska.

Obserwuj nas w
autor
Maria Gil-Sobczyk

Redaktor Biznesinfo, copywriter i korektor językowy. W poprzednich latach dziennikarz Grupy KRN Media oraz specjalista ds. mediów społecznościowych. Ukończyła studia magisterskie z dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Szczególnie interesują ją tematy społeczne i gospodarcze, pilnie śledzi zmiany dotyczące rynku nieruchomości i finansów. Prywatnie pasjonują ją podróże, górskie wędrówki i cukiernicze rewolucje dokonywane we własnej kuchni.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie