Brak skrzynki pocztowej może nas słono kosztować
pixabay/krzys16
Autor Radosław Święcki - 11 Kwietnia 2020

Brak jednego elementu przy domu może cię kosztować 10 tys. złotych. Przepisy nabrały nowego wymiaru

Nawet 10 tys. zł kary można zapłacić za brak skrzynki pocztowej przed swoim domem. Przepisy prawa pocztowego nabrały szczególnego znaczenia w związku z coraz bardziej prawdopodobną opcją przeprowadzenia wyborów prezydenckich drogą korespondencyjną.

Skrzynka pocztowa obowiązkowa w każdym domu

Skrzynka pocztowa – przedmiot teoretycznie obecny przed każdym domem, teraz nabiera szczególnego znaczenia w związku z wyborami prezydenckimi.

Przypomnijmy, że w tym tygodniu Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą wybory prezydenckie – prawdopodobnie jeszcze w maju – zostaną przeprowadzone drogą korespondencyjną. Pierwszym etapem głosowania ma być dostarczenie Polakom przez Pocztę Polską tzw. pakietu wyborczego, czyli karty do głosowania, koperty zwrotnej, a także instrukcji i oświadczeniu o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Co jednak w sytuacji, gdy ktoś nie ma skrzynki pocztowej?

Być może nie wszyscy wiedzą, ale obowiązek posiadania skrzynki pocztowej nakłada na nas Prawo Pocztowe (ustawa z 23 listopada 2012 r.), w której znajduje się zapis, którego treść przypomina TVN 24 BIS: „właściciel lub współwłaściciele nieruchomości gruntowych, na których znajduje się budynek mieszkalny; budynku mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość są obowiązani umieścić oddawczą skrzynkę pocztową".

W tym roku nie ma szans na zagraniczne wakacje? Prezes niemieckiej Izby Lekarskiej nie pozostawia złudzeńW tym roku nie ma szans na zagraniczne wakacje? Prezes niemieckiej Izby Lekarskiej nie pozostawia złudzeńCzytaj dalej

W przypadku budynków jednorodzinnych skrzynkę pocztową należy umieścić przed drzwiami wejściowymi do budynku lub w ogólnie dostępnej części nieruchomości.

Z kolei w budynkach wielorodzinnych, w których wyodrębnione są co najmniej trzy lokale, zestaw skrzynek musi pojawić się w ogólnie dostępnej części nieruchomości, w liczbie odpowiadającej liczbie lokali mieszkalnych.

Obowiązku nie stosuje się w przypadku zainstalowania przez operatora własnych oddawczych skrzynek pocztowych.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Andrzej Duda przekazał przykrą wiadomość. Nie żyje członek Narodowej Rady Rozwoju

Kryzys się powiększa, a NBP szykuje się na zakup luksusowych samochodów. Przetarg już rozpisanyKryzys się powiększa, a NBP szykuje się na zakup luksusowych samochodów. Przetarg już rozpisanyCzytaj dalej

Jakie kary?

Osoby, które nie zrealizują obowiązku umieszczenia oddawczej skrzynki pocztowej albo umieszczą skrzynkę niespełniającą wymogów podlegają karze pieniężnej. Wysokość kary wynosi od 50 zł do nawet 10 tys. zł. Wymierza się ją po przeprowadzeniu kontroli przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Kary są wymierzane w drodze decyzji.

- Ustalając wysokość kary pieniężnej, Prezes UKE bierze pod uwagę stopień szkodliwości czynu – głosi ustawa.

Prezes UKE może odstąpić od wymierzenia kary, jeżeli stopień szkodliwości czynu jest znikomy, a podmiot zaprzestał naruszenia prawa lub zrealizował obowiązek.

MZ wysłało do szpitali specjalne zalecenia ws. zakażonych. Od teraz będą 3 strefy, ważne i pilne zmianyMZ wysłało do szpitali specjalne zalecenia ws. zakażonych. Od teraz będą 3 strefy, ważne i pilne zmianyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Do której będą otwarte sklepy w Wielką Sobotę? Godziny otwarcia marketów
  3. Jest prosty sposób na ograniczenie ryzyka zarażenia bliskich w Wielkanoc. Wiele osób o nim zapomina
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Bardzo ważne słowa szefa WHO. Chodzi o znoszenie ograniczeń i restrykcji
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News