BiznesINFO.pl
Shell przejmuje polskie stacje

Wikimedia Commons Korona b CC4.0

Shell przejmie polską sieć stacji paliw. UOKiK wydał zgodę

13 Września 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Shell twardo konkuruje na polskim rynku z państwowym PKN Orlen. Należąca do brytyjsko-holenderskiego koncernu marka, otrzymała od UOKiK zgodę na przejęcie sieci polskich stacji paliw.

Shell przejmuje polską sieć stacji

Shell, aby przejąć mienie spółki Elbah II z siedzibą w Bytomiu, musiał czekać na zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Postępowanie antymonopolowe wykazało, że polski oddział brytyjsko-holenderskiego koncernu może zakupić mienie spółki z siedzibą w Bytomiu. W uzasadnieniu stwierdzono, że działanie Shella nie zagraża w żaden sposób konkurencji.

Jak piszą Wiadomości Handlowe, wspólnym rynkiem produktowym, na którym działają uczestnicy koncentracji, jest rynek detalicznej sprzedaży paliw płynnych realizowanej przez stacje paliw. Ponadto działalność pokrywa się na terenie Częstochowy i Bytomia. Natomiast Shell, nabywając stacje paliw w Miasteczku Śląskim, otworzy działalność na rynku, na którym wcześniej nie miał swojej stacji.

DZISIAJ W GRZEJE:1. Wchodzi kolejna opłata. Rachunki w górę o 130 zł2. Koniec z darmowymi lekami dla seniorów? Niepokojące doniesienia Super Expressu

UOKiK ustalił, że nie ma zagrożenia dla konkurencji

UOKiK ustalił, że konkurenci Shella i Elbah II po koncentracji będą skuteczną przeciwwagą na rynku, więc przejęcie nie zaszkodzi konsumentów. Na analizowanym rynku lokalnym Shell ma dwie stacje paliw. Jednocześnie na tym samym obszarze znajdują się 22 stacje należące do konkurencji, z czego pięć należy do PKN Orlen, największego konkurenta Shell. Więcej stacji ma tylko BP, bo jest ich dokładnie sześć. 

- Koncentracja nie wywiera wpływu na żaden rynek w układzie wertykalnym, pomimo iż pomiędzy uczestnikami koncentracji zachodzą relacje typu dostawca-odbiorca w zakresie hurtowej sprzedaży paliw silnikowych. [...] Wobec powyższego Urząd stwierdził, że planowana koncentracja nie stwarza zagrożenia na ww. rynkach lokalnych - pisze portal Wiadomości Handlowe.

Tagi:

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Finanse

Środki z OFE po małżonku. Wystarczy jeden wniosek, a fundusz milczy

Czytaj więcej >

Finanse

Kondycja polskiej waluty na początku 2023 roku

Czytaj więcej >

Finanse

ZUS: tegoroczna waloryzacja rent i emerytur będzie kosztować ponad 44 mld zł

Czytaj więcej >

Finanse

W 2022 roku zaciągnęliśmy mniej kredytów, a jeśli tak, to nie w bankach. Możliwe przetasowania w całym sektorze

Czytaj więcej >

Finanse

Z początkiem lutego rusza nowy nabór wniosków o 500 plus. Do tej pory na rządowy program wydano 220 mld zł

Czytaj więcej >
Cena wywozu śmieci znowu w górę, pieniądze wyparują z portfeli Polaków

Finanse

Oszczędzanie po polsku. Aż 47 proc. badanych nie ma poduszki finansowej

Czytaj więcej >