Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Sanepid podał pilny komunikat i liczy na masowe zgłoszenia. Ciebie też może dotyczyć
Konrad Karpiuk
Konrad Karpiuk 14.11.2020 01:00

Sanepid podał pilny komunikat i liczy na masowe zgłoszenia. Ciebie też może dotyczyć

Sanepid poszukiwania z kościoła
Flickr.com Virginia Guard Public Affairs

Sanepid poszukuje wiernych, którzy przyjmowali komunię

Sanepid w Miliczu (województwo dolnośląskie) opublikował komunikat, w którym poinformowaniu o poszukiwaniu osób, które były uczestnikami mszy świętych odprawianych w kościołach z parafii św. Anny. To efekt wykrycia zakażenia koronawirusem u księdza.

Sprawa dotyczy dwóch kościołów, które znajdują się pod jedną parafią, sanepid poszukuje osób, które uczestniczyły w mszach świętych w dniach 8-11 listopada. Państwowemu Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu w Miliczu szczególnie zależy na wiernych, którzy przyjmowali w tych dniach komunię.

Poszukiwane grupy to ci, którzy byli na mszach o godzinach 8:00, 11:30 i 17:00 w kościele pod wezwaniem świętej Anny, oraz o godzinie 10 w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla w Postolinie. W apelu wystosowano prośbę, aby zgłaszały się także te osoby, które mogą pomóc w ustaleniu osób przyjmujących komunię.

- Nie wszyscy, którzy byli na tych mszach, trafią na kwarantannę [...] Każdy przypadek traktujemy indywidualnie. Inaczej gdy ktoś przyjmował komunię, a inaczej kiedy siedział w tylnych ławkach i był cały czas w maseczce - mówił dla "Gazety Wrocławskiej" dyrektor milickiego sanepidu Zygmunt Nowak.

"Gazeta Wrocławska" wskazuje również, że zakażony jest tylko jeden ksiądz z parafii. Ponadto do piątku do sanepidu zgłosiło się 45 uczestników nabożeństw w kościele. Jak z kolei pisze TVN24, to jeszcze nie koniec poszukiwań wiernych. Milicz liczy bowiem około 11,5 tys. mieszkańców.

1. Prawo do emerytury jest dla nich przekleństwem. Pożegnają się z pracą, w podobnej sytuacji jest prawie 40 tys. osób2. Jarosław Jakimowicz wypalił do medyka na wizji, włos jeży się na głowie. Znów nie umiał się zachować?3. Biedronka chce ponowić ostatni sprzedażowy sukces. Dzisiaj sklepy czeka szturm klientów, czekali na powtórkę

Pandemiczne ograniczenia w kościołach

7 listopada Mateusz Morawiecki wprowadził nowe obostrzenia mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2. Ograniczenia objęły nie tylko przedsiębiorstwa i urzędy, ale także obiekty kultury religijnego.

Liczba wiernych uzależniona jest przede wszystkim od powierzchni świątyni. Według wytycznych Ministerstwa Zdrowia na piętnastu metrach kwadratowych może przebywać maksymalnie jedna osoba. Limit nie dotyczy kapłana sprawującego nabożeństwo.

Trudna sytuacja epidemiologiczna w Polsce, także w województwie dolnośląskim

14 listopada Ministerstwo Zdrowia ogłosiło 25 571 nowych, potwierdzonych przypadków zarażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W województwie dolnośląskim, w którym znajduje się parafia św. Anny, było aż 2794 zakażeń, co jest drugim wynikiem w Polsce (po Śląsku, na którym wykryto 3453 zakażenia).

MZ poinformowało, że z powodu COVID-19 zmarło 119 osób, ponadto ze względu na choroby współistniejące odnotowano 429 osób zgonów. Od początku pandemii wykryto 691 118 przypadków, zmarło 10 045 osób.

W raporcie dziennym o koronawirusie podano także statystyki o zajętych łóżkach, których jest 22 320 na 35 182. Ponadto zajęto 2 805 respiratorów na 2126 dostępnych. 440 025 osób jest objętych kwarantanną, 36 625 objęto dodatkowych nadzorem epidemiologicznych. Wyzdrowiało 282 215 pacjentów.