Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Rok bonu turystycznego. Wiemy ilu Polaków skorzystało
Radosław Święcki
Radosław Święcki 27.07.2021 02:00

Rok bonu turystycznego. Wiemy ilu Polaków skorzystało

Rok bonu turystycznego
Biznes Info

1 sierpnia minie rok od wprowadzenia bonu turystycznego. Resort rozwoju, pracy i technologii przekazał nam dane odnośnie tego ilu Polaków skorzystało dotąd ze świadczenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • 1 sierpnia mija rok od wprowadzenia bonu turystycznego

  • Kto może skorzystać ze świadczenia

  • Do kiedy można korzystać z bonu

Rok bonu turystycznego

W niedzielę 1 sierpnia mija pierwsza rocznica wejścia w życie bonu turystycznego. Jego koncepcja narodziła się dwa lata temu w okresie kampanii wyborczej przed wyborami parlamentarnymi. Ówczesne Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaproponowało wprowadzenie rozwiązania, które z jednej strony umożliwi zorganizowanie wakacji dla najbardziej potrzebujących, z drugiej wesprze polską branżę turystyczną.

O ile wsparcia branży turystycznej nikt nie kwestionował (zwłaszcza po tym jak jej kondycję nadwyrężyła pandemia), to długo zastanawiano się nad tym, komu bon ma się należeć.

Ostatecznie zdecydowano, że bon turystyczny przeznaczony będzie dla rodzin pobierających 500 plus, tyle, że tym razem świadczenie nie będzie wypłacane w gotówce a właśnie w formie bonu o wartości 500 zł na dziecko.

- Zgodnie z ustawą o Polskim Bonie Turystycznym płatności bonem można dokonać za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne - także jednodniowe - realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego - przypomina w komentarzu dla Biznes Info Biuro Komunikacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Ilu skorzystało?

Zwróciliśmy się do resortu o dane dotyczące dotychczasowego wykorzystania bonu turystycznego.

- Liczba wygenerowanych bonów to 4 336 572. Liczba aktywnych bonów wykorzystanych całkowicie wynosi 966867. Z kolei liczba aktywnych bonów wykorzystanych częściowo wynosi 440835 - przekazuje naszej redakcji resort rozwoju, pracy i technologii.

Uprawnionych do skorzystania z bonu turystycznego jest 6,5 mln dzieci.

Termin realizacji bonu turystycznego mija pod koniec marca przyszłego roku, co oznacza, że będzie możliwość z jego skorzystania również po wakacjach.

Tuż przed tegorocznymi wakacjami zwróciliśmy się do resortu rozwoju, pracy i technologii z pytaniem, czy rozważane jest przedłużenie ważności świadczenia, tak by np. ci, którzy nie będą mieli możliwości wykorzystania bonu tego lata mogli to zrobić za rok.

- Będziemy na bieżąco obserwować wykorzystanie bonów w nadchodzących miesiącach, co pozwoli nam wyciągnąć wnioski na temat ewentualnej możliwości przedłużenia tego programu. Wówczas, po zakończeniu rozpoczętych już analiz, zostanie podjęta i ogłoszona  decyzja w tej kwestii - przekazało nam Biuro Komunikacji Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]