Renta po rodzicu może przepaść. Musisz się spieszyć
pixabay.com
Autor Przemysław Terlecki - 11 Września 2019

Spiesz się, jeśli nie chcesz stracić pieniędzy. Inaczej renta przepadnie

Renta rodzinna to dla wielu młodych nie lada zastrzyk gotówki. Zwykle pobierać ją mogą osoby do 16. roku życia, ale można też pobierać ją do 25 lat życia. Trzeba jednak pospieszyć się z przedłożeniem odpowiednich dokumentów, by jej nie stracić.

Renta rodzinna, jeśli przysługuje danemu dziecku, do lat 16. wypłacana jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych bez pytania. Później jednak co roku trzeba aktualizować dane na temat swojego statusu i przynosić odpowiednie zaświadczenia do ZUS. W ten sposób renta rodzinna przysługiwać może do 25. roku życia, pod warunkiem, że dana osoba udowodni, że wciąż się uczy.

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku, Iwona Kowalska-Matis, którą cytuje portal Gazeta Prawna, ostrzega jednak, że niepoinformowany przez nas o zakończeniu nauki Zakład będzie wymagał zwrotu bezprawnie pobranego świadczenia. Co więcej - w takim wypadku renta będzie musiała zostać oddana wraz z odsetkami.

- Do 16 lat ZUS wypłaca rentę bez pytania o to czy się dziecko uczy czy tez nie, ale później, co roku trzeba przynosić do nas zaświadczenie o tym, ze nadal się uczymy. Musimy tez poinformować ZUS, gdy przestajemy się uczyć gdyż w innym wypadku rentę pobraną już po zakończeniu nauki będziemy musieli do ZUS oddać i to wraz z odsetkami - podkreśla Kowalska-Matis.

Lidl pokazał wyniki. Sieć ujawnia też płace, ich wysokość może Cię mocno zdziwićLidl pokazał wyniki. Sieć ujawnia też płace, ich wysokość może Cię mocno zdziwićCzytaj dalej

Renta - spiesz się, jeśli nie chcesz jej stracić

Częściej jednak problem mają ci, którzy ją pobierają, ponieważ zapominają o przyniesieniu do ZUS odpowiednich dokumentów poświadczających, że wciąż się uczą. Chodzi o odpowiednie zaświadczenia ze szkół lub uczelni wyższych, które najczęściej wydawane są na rok, ale czasami także na zakłądany okres nauki - 2, 3, 4 lata. Taki dokument zaniesiony do ZUS może zapewnić spokój na lata, ale Zakład będzie kontrolował, czy faktycznie nauka wciąż jest kontynuowana.

O tym, by najpóźniej w październiku przynieść rentę do Zakładu, często w nawale obowiązków i nauki niejeden studebt zapomina. W takim wypadku skażą się na utratę świadczenia, o ile nie przyniosą zaświadczenia w późniejszym terminie, co jednak pozbędzie ich wyrównania za pominięty październik lub większą liczbę miesięcy.

Studenci i uczniowie muszą także pamiętać o tym, by informować ZUS o wysokości swoich przychodów, jeśli takowe osiągają. Jeśli osiągają od 70% do 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, renta zostanie umniejszona. Jeśli przekroczą pułap 130% renta zostanie im zawieszona.

13. emerytura nie uwzględniona w budżecie na 2020 rok13. emerytura nie uwzględniona w budżecie na 2020 rokCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kobiety z jednego rocznika dostaną 250 złotych więcej emerytury! Zobacz, czy jesteś na liście
  2. Starsze osoby mogą się mocno zdziwić. Biedronka wprowadza zupełnie nowy sposób płatności
  3. Najdroższy pies na świecie. Trudno uwierzyć, że tyle na niego wydano
  4. Mężczyzna był królem parkietu na weselu. W pewnym momencie dwukrotnie spoliczkował swoją partnerkę

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News