BiznesINFO.pl
Renowacja bloków mieszkalnych. Mieszkańcy mogą się nieźle zdziwić.

biznesinfo.pl

Świetne wieści dla mieszkańców bloków. Budynki czeka duża zmiana

25 Października 2020

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Renowacja budynków mieszkalnych planowana przez Unię Europejską ma zwiększyć ich efektywność energetyczną. "Falę renowacji" zapowiedziała Komisja Europejska. W renowacji istnieje ogromna szansa dla Polski. Co takiego planuje Wspólnota w kontekśc

Renowacja budynków mieszkalnych tuż za rogiem

Unia Europejska planuje zmodernizować budynki mieszkalne w państwach Wspólnoty. Biznes Interia, Komisja Europejska kilka dni temu opublikowała strategię na rzecz "fali renowacji" zakładającą modernizację budynków mieszkalnych.

Jak podaje Biznes Interia, 40 proc. zużywanej energii oraz 36 proc. emisji gazów cieplarnianych pochodzi z budynków. UE chce przeprowadzić renowację budynków po to, aby zmodernizować ich efektywność energetyczną. Według założeń w ciągu najbliższych dziesięciu lat renowacji można poddać, aż 35 mln budynków.

Co więcej, w opublikowanej "fali renowacji" istnieje ogromna szansa dla Polski. - Z jednej strony, żeby rozwiązać problem fatalnej jakości powietrza wynikający z ogrzewania budynków starymi piecami na węgiel i drewno i jednocześnie, żeby ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, co jest celem unijnego programu termomodernizacji budynków, powiedział w rozmowie z Interią, Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. Czemu zdaniem eksperta jest to ogromna szansa dla Polski?

1. Kiedy 14. emerytura? Znany jest już termin i propozycje kwot, jednak niektórzy emeryci zostaną z niczym2. (https://wtv.pl/wiadomosci-tvp-251020-mh-strajk-kobiet "Bulwersujące porównanie strajkujących kobiet w "Wiadomościach" TVP. Naprawdę się wydarzyło")3. Nie dostaniesz się do lekarza na NFZ? Jest pomysł, żebyś miał zrefundowaną wizytę w prywatnym gabinecie 

Renowacja szansą dla Polski

Renowacja jest ogromną szansą dla Polski, żeby przyspieszyć proces ograniczenia emisji gazów. Jak się okazuje, w naszym kraju funkcjonuje już kilka programów na rzecz modernizacji energetycznej, dlatego unijna renowacja to kolejny etap. - Nie musimy zaczynać od początku, podsumowuje ekspert. 

Z kolei zdaniem ekspertów Forum Energii aktualnie Polska nie jest przygotowana do wdrożenia w życie tak dużego programu. Ich zdaniem renowacyjne zamysły Unii Europejskiej są o wiele bardziej ambitne, niż te, na które przygotowała się Polska. 

Co więcej, zdaniem ekspertów Polska nie przykłada dużej uwagi do termomodernizacji budynków. Przypominają oni, że za kilka lat za emisje CO2 będzie trzeba zapłacić. Co więcej, nowe budynki według prawa unijnego powinny być niemal zeroemisyjne.

- Druga kwestia dotyczy całej neutralności klimatycznej. I o ile jest jasne, że udział gazu w ciepłownictwie sieciowym będzie rósł, to trzeba racjonalnie podejmować decyzje. Tak żebyśmy nie zaczęli inwestować w gaz, a za kilka lat okaże się, że trzeba od niego odchodzić, tłumaczy Joanna Maćkowiak-Pandera, prezes Forum Energii.

Fundusze na rzecz fali renowacji mają pochodzić z unijnego Instrumentu na Rzecz Odbudowy i Zwiększenia Odporności. Polska poinformowała Wspólnotę, że na ten cel potrzebować będzie 8 mld euro. Na razie dokładnie nie jest wiadome na co będą mogły zostać przeznaczone środki.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >