BiznesINFO.pl

Wikipedia/Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44454873

Kolejna pilna decyzja Morawieckiego po zamknięciu cmentarzy. Tysiące Polaków wstrzymały oddech

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Rekompensata w zapowiedzi premiera

Rekompensata ma zniwelować straty, które odczują osoby handlujące co roku na cmentarzach. Przypomnijmy, że zgodnie z najnowszą decyzją rządu wszystkie cmentarze na terenie całej Polski zostają zamknięte na najbliższe trzy dni. Obostrzenia dotyczą zatem nie tylko 1 listopada, kiedy to obchodzony jest dzień Wszystkich Świętych, ale i 31 października oraz 2 listopada (tzw. zaduszki).

Na opieszałość w informowaniu obywateli i władz samorządowych w sprawie organizacji Wszystkich Świętych zwrócił uwagę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

„1 mln zł kosztowało Miasto Stołeczne Warszawa przygotowanie komunikacji miejskiej i nowej organizacji ruchu 1.11, wydaliśmy setki decyzji na handel przedsiębiorcom, dla których to kluczowy dzień w roku. Od tygodni prosiliśmy o decyzję. A rząd dopiero teraz decyduje o zamknięciu cmentarzy. Kpina”, czytamy w poście na oficjalnym profilu na Facebooku Rafała Trzaskowskiego.

Czy w związku z tym również samorządy będą mogły liczyć na rekompensatę od rządu? Założenia tej nowej, rządowej inicjatywy są na razie nieznane.

1. Już pewne, Polacy pracujący za granicą muszą przygotować się na mniej pieniędzy. Będą płacić podwójny podatek 2. (https://wtv.pl/w-tyle-wizji-311020-mh-wojownik "Niewiarygodne. Podpis bohatera "W tyle wizji" na TVP Info zaskoczył widzów, brzmi groźnie?")3. Nie tylko drugi produkt nawet o 88 proc. taniej, ale i chryzantemy za pół darmo. Lidl też przygotowuje się na Wszystkich Świętych

Rekompensata dla najbardziej poszkodowanych. Komentarze opozycji

O planowanej rekompensacie poinformował premier Mateusz Morawiecki za pośrednictwem Twittera. „W związku z decyzją dot. zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu”, czytamy.

Wpis premiera skomentował m.in. Gabriel Grzejszczak, radny Rady Miejskiej w Pabianicach z ramienia Koalicji Obywatelskiej. „Spójrzcie w oczy ludziom, którzy handlują pod cmentarzami i zakupili kwiaty i znicze za tysiące złotych. Wczoraj @SasinJacek mówił coś innego. Jesteście oszustami i cynikami jakich polska polityka nie widziała. Hańba!”, czytamy na Twitterze.

Samorządowiec przywołał tym samym wypowiedź ministra aktywów państwowych Jacka Sa

sina z 29 października. Na antenie RMF FM wicepremier przekazał, że rząd nie pracuje nad zakazem wstępu na cmentarze, a co za tym idzie – również nie podjął kroków w celu wyznaczenia zasad przekazywania rekompensaty.

- Obecnie nie planujemy wprowadzenia zakazu przemieszczania się czy zamykania cmentarzy. Ważne jest, aby wszyscy Polacy przestrzegali wszystkich zasad. Gdyby wszyscy przestrzegali zasad bezpieczeństwa z całą pewnością byłoby mniej zakażeń. To nie rząd będzie zakładał ludziom maseczki. Każdy musi zadbać o siebie oraz swoich najbliższych – mówił wczoraj Sasin.

Zaledwie dzień później rząd zmienił zdanie i podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy i planuje wypłaty rekompensat dla handlarzy.

Warto odnotować, że zamknięcie cmentarzy jest powiązane z nieustannie wzrastającą liczbą zachorowań na COVID-19. Dzisiaj padł kolejny rekord – przybyło aż 21 629 nowych przypadków. W ciągu doby walkę z chorobą przegrały 202 osoby. W dalszym ciągu najbardziej niepokojące wskaźniki rejestruje województwo mazowieckie (3416 nowych infekcji) oraz wielkopolskie (3082).

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Refundacja badań przez NFZ. Oto lista darmowych zabiegów
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gliński komentuje wypowiedź Tuska dotyczącą reparacji od Niemiec: ”Tak odpowiada menel”
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Elon Musk rekrutuje do swojej gigafabryki pod Berlinem. Wiemy ile można zarobić
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]