BiznesINFO.pl
Rekompensata dla handlarzy

Wikipedia/Adrian Grycuk - Own work, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=44454873

Kolejna pilna decyzja Morawieckiego po zamknięciu cmentarzy. Tysiące Polaków wstrzymały oddech

30 Października 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Rekompensata w związku z zamknięciem cmentarzy będzie czekała na handlowców. Deklarację w tej sprawie złożył sam premier Mateusz Morawiecki. Głos w sprawie decyzji rządu na temat Wszystkich Świętych zabrał również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Rekompensata w zapowiedzi premiera

Rekompensata ma zniwelować straty, które odczują osoby handlujące co roku na cmentarzach. Przypomnijmy, że zgodnie z najnowszą decyzją rządu wszystkie cmentarze na terenie całej Polski zostają zamknięte na najbliższe trzy dni. Obostrzenia dotyczą zatem nie tylko 1 listopada, kiedy to obchodzony jest dzień Wszystkich Świętych, ale i 31 października oraz 2 listopada (tzw. zaduszki).

Na opieszałość w informowaniu obywateli i władz samorządowych w sprawie organizacji Wszystkich Świętych zwrócił uwagę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

„1 mln zł kosztowało Miasto Stołeczne Warszawa przygotowanie komunikacji miejskiej i nowej organizacji ruchu 1.11, wydaliśmy setki decyzji na handel przedsiębiorcom, dla których to kluczowy dzień w roku. Od tygodni prosiliśmy o decyzję. A rząd dopiero teraz decyduje o zamknięciu cmentarzy. Kpina”, czytamy w poście na oficjalnym profilu na Facebooku Rafała Trzaskowskiego.

Czy w związku z tym również samorządy będą mogły liczyć na rekompensatę od rządu? Założenia tej nowej, rządowej inicjatywy są na razie nieznane.

1. Już pewne, Polacy pracujący za granicą muszą przygotować się na mniej pieniędzy. Będą płacić podwójny podatek2. (https://wtv.pl/w-tyle-wizji-311020-mh-wojownik "Niewiarygodne. Podpis bohatera "W tyle wizji" na TVP Info zaskoczył widzów, brzmi groźnie?")3. Nie tylko drugi produkt nawet o 88 proc. taniej, ale i chryzantemy za pół darmo. Lidl też przygotowuje się na Wszystkich Świętych

Rekompensata dla najbardziej poszkodowanych. Komentarze opozycji

O planowanej rekompensacie poinformował premier Mateusz Morawiecki za pośrednictwem Twittera. „W związku z decyzją dot. zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu”, czytamy.

Wpis premiera skomentował m.in. Gabriel Grzejszczak, radny Rady Miejskiej w Pabianicach z ramienia Koalicji Obywatelskiej. „Spójrzcie w oczy ludziom, którzy handlują pod cmentarzami i zakupili kwiaty i znicze za tysiące złotych. Wczoraj @SasinJacek mówił coś innego. Jesteście oszustami i cynikami jakich polska polityka nie widziała. Hańba!”, czytamy na Twitterze.

Samorządowiec przywołał tym samym wypowiedź ministra aktywów państwowych Jacka Sa

sina z 29 października. Na antenie RMF FM wicepremier przekazał, że rząd nie pracuje nad zakazem wstępu na cmentarze, a co za tym idzie – również nie podjął kroków w celu wyznaczenia zasad przekazywania rekompensaty.

- Obecnie nie planujemy wprowadzenia zakazu przemieszczania się czy zamykania cmentarzy. Ważne jest, aby wszyscy Polacy przestrzegali wszystkich zasad. Gdyby wszyscy przestrzegali zasad bezpieczeństwa z całą pewnością byłoby mniej zakażeń. To nie rząd będzie zakładał ludziom maseczki. Każdy musi zadbać o siebie oraz swoich najbliższych – mówił wczoraj Sasin.

Zaledwie dzień później rząd zmienił zdanie i podjął decyzję o zamknięciu cmentarzy i planuje wypłaty rekompensat dla handlarzy.

Warto odnotować, że zamknięcie cmentarzy jest powiązane z nieustannie wzrastającą liczbą zachorowań na COVID-19. Dzisiaj padł kolejny rekord – przybyło aż 21 629 nowych przypadków. W ciągu doby walkę z chorobą przegrały 202 osoby. W dalszym ciągu najbardziej niepokojące wskaźniki rejestruje województwo mazowieckie (3416 nowych infekcji) oraz wielkopolskie (3082).

Tagi:

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Mundial w Katarze. Pod jednym względem Polska wygrywa z Arabią Saudyjską

Czytaj więcej >
KMP Częstochowa

Polska i Świat

Bezpieczne Andrzejki 2022. Więcej patroli policji na drogach

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/Rakoon

Polska i Świat

Ważna zmiana w aptekach od 1 grudnia. Możesz mieć problemy z kupieniem leków na receptę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Walka ze smogiem w Krakowie. Najstarsze auta nie wjadą do miasta

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Z Warszawy do Łodzi pociągiem już niedługo pojedziesz z prędkością 350km/h

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Polska i Świat

Dopłaty do gazu. Premier Mateusz Morawiecki mówi o prawdopodobnych scenariuszach

Czytaj więcej >