BiznesINFO.pl
Dłuższy czas na rejestrację samochodu

Wikipedia/Piotr Biegała

Rejestracja samochodu. Rząd idzie na rękę kierowcom, terminy do wydłużenia

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

Rząd wsłuchał się w apele samorządowców i przedłużył termin na rejestrację bądź wyrejestrowanie samochodu. Kierowcy będą mieć na to już nie 30 a 60 dni. Nie warto zwlekać, bo za spóźnienie grożą kary i to dość surowe. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Rząd wydłuża termin na rejestrację samochodu

  • Dlaczego rejestracja auta nie jest obecnie zbyt prosta

  • Jakie kary grożą za opóźnienia

Więcej czasu na rejestrację samochodu

Jak niedawno informowaliśmy wraz z początkiem tego roku skrócono ze 180 do 30 dni termin na urzędową rejestrację bądź wyrejestrowanie samochodu. Tym samym wrócono do terminów obowiązujących do początku ubiegłego roku. 

Od 1 stycznia br. właściciele mają miesiąc na zarejestrowanie auta pochodzącego z zagranicy (pierwsza rejestracja na terenie kraju), a także na zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu zarejestrowanego wcześniej w Polsce.

Za spóźnienie grożą kary, które nakłada starosta. Ich wysokość ma charakter uznaniowy, ale trzeba liczyć się z kwotą od 200 do nawet 1000 zł. 

Wydaje się, że 30 dni na rejestrację bądź wyrejestrowanie samochodu w urzędzie to dużo czasu, tyle, że w związku z pandemią wydziały komunikacji w urzędach pracują na ogół zdalnie przez co czas oczekiwania to w niektórych miejscach nawet dwa miesiące. 

Powrót do terminów sprzed pandemii w czasie gdy pandemia wciąż trwa oburzył wielu kierowców, gdyż może ich spotkać kara w związku z sytuacją, na którą nie mieli wpływu.

Apel samorządów przyniósł skutek

O powrót do wcześniejszego terminu, czyli 180 dni apelowały samorządy i wygląda na to, że ich apel przyniósł częściowo skutek. 

Unia Metropolii Polskich informuje w komunikacie, że pod koniec kwietnia rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy antycovidowej, która zakłada, że właściciele pojazdów będą mieli 60 dni na rejestrację bądź wyrejestrowanie pojazdu. Nowela w czwartek trafiła do Sejmu. 

Proponowany w noweli termin ma obowiązywać do odwołaniu stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego. 

Cytowany przez Money.pl prezes Stowarzyszenia Komisów Maciej Szymajda podkreśla, że jest to jakieś wyjście naprzeciw obywatelom, ale jak twierdzi nie poprawi to sytuacji przeciążonych wydziałów komunikacji.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl.

Radosław ŚwięckiAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

2,5 mln aut może stracić homologację. Rząd zmienia przepisy

Czytaj więcej >
pilne iberion

Polska i Świat

Angela Merkel zaapelowała w Brukseli o polubowne rozwiązanie sporu z Polską

Czytaj więcej >
Ważne, biznesinfo

Polska i Świat

Oskładkowanie wszystkich coraz bliżej. Rząd nie odpuści nikomu

Czytaj więcej >
Photo by Gustavo Fring from Pexels

Polska i Świat

Trzecia dawka szczepienia coraz bliżej. Rząd potwierdził termin

Czytaj więcej >
pilne iberion

Polska i Świat

Awaria w rosyjskiej elektrowni jądrowej. Zatrzymano reaktor

Czytaj więcej >
Pieniądze portfel biznesinfo

Polska i Świat

Ceny kolejnych popularnych produktów wystrzelą w górę

Czytaj więcej >