BiznesINFO.pl > Praca > Rejestracja czasu pracy online - podstawowe informacje
Redakcja BiznesInfo
Redakcja BiznesInfo 22.03.2022 08:29

Rejestracja czasu pracy online - podstawowe informacje

rejestracja-czasu-pracy-online-podstawowe-informacje
fot. Materiały Promocyjne

Wielu z nas pamięta jeszcze stare karty na podpisy znajdujące się w dyżurce każdej większej firmy. Każdy pracownik zobowiązany był do wpisania się przy wejściu do pracy i wyjściu z niej. Obowiązek rejestrowania czasu pracy oczywiście nadal jest - system ten jednak przeszedł całkowitą rewolucję, czyniąc cały proces prostym jak nigdy dotąd.

Czym właściwie jest RCP?

Każdy przedsiębiorca zatrudniający w swojej firmie pracowników jest zobowiązany nie tylko do rejestracji ich czasu pracy, ale także do odpowiednio wczesnego ułożenia grafiku oraz planu urlopów. Już w momencie w którym dopiero zaczynasz zatrudniać ludzi w swojej firmie, warto zapoznać się z różnymi metodami organizacji czasu pracy swojego zespołu. W dobie wszechobecnej cyfryzacji coraz więcej pracodawców decyduje się na przejście na elektroniczne rozliczanie czasu pracy, czyli systemy RCP - jakie zalety posiada elektroniczna rejestracja czasu pracy?

Co daje rejestracja czasu pracy online?

Dzięki w pełni zautomatyzowanemu systemowi rejestracja czasu pracy online pozwala zaoszczędzić dużo czasu, który do tej pory poświęcany był na biurokrację. Po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych danych, takich jak dane osobowe pracowników oraz ich sugerowany czas pracy system wykona sporą część pracy za Ciebie. Aplikacja zarejestruje wejście i wyjście każdego pracownika, a później wyświetli wszystkie nieprawidłowości w danym okresie czasu - spóźnienia, nieobecności oraz nadgodziny. Jeśli rozliczasz się ze swoimi pracownikami za ich dokładny czas pracy, to system po wpisaniu stawki godzinowej dokładanie wyliczy wynagrodzenie dla każdego pracownika bazując na faktycznym czasie pracy. Wiele tego typu aplikacji można również zintegrować z programami kadrowo-płacowymi. Możliwość posiadania całego systemu rejestracji czasu pracy w komputerze lub smartfonie to nie tylko oszczędność czasu, ale także ułatwienie organizacyjne. Wszystkie potrzebne informacje są zawsze pod ręką w formie elektronicznej, nie ma ryzyka zagubienia dokumentacji. Znika także ryzyko ewentualnych pomyłek, które możemy popełnić jako ludzie. Komputery dużo rzadziej popełniają błędy.

Czym kierować się przy wyborze RCP?

Każdy pracodawca powinien wybrać system odpowiadający jego potrzebom. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę podstawowe rzeczy, takie jak koszt aplikacji, ilość zatrudnianych pracowników oraz łatwość w obsłudze zarówno na komputerze jak i na urządzeniach mobilnych. Jeśli planujesz dać swoim pracownikom dostęp do ich ewidencji godzinowej sprawdź, czy aplikacja której zakup rozważasz daje taką możliwość. Równie ważnym aspektem może okazać się integracja z programami kadrowo-płacowymi firmami. Sprawnie działający, zintegrowany system usprawni pracę wielu jednostek. Myśląc przyszłościowo warto również zapoznać się z pozostałą ofertą firmy u której chcesz zakupić oprogramowanie rejestrujące czas pracy. Wiele firm oferuje szkolenia w zakresie efektywnego zarządzania zespołem lub organizacją czasu pracy, a także inne oprogramowania przydatne w zarządzaniu własną działalnością.

Podsumowując, gdy decydujemy się na przejście z tradycyjnego rejestracji czasu pracy na ten w pełni elektroniczny, zyskujemy pełną i bezproblemową kontrolę nad rzeczywistym czasem pracy naszych pracowników, a także spore ułatwienie przy comiesięcznych rozliczeniach. Prowadzenie własnej firmy to wyzwanie samo w sobie, warto więc sięgać po rozwiązania, które mogą to ułatwić rozwijającym się przedsiębiorcom.

Artykuł Sponsorowany

Tagi:
Polecane