BiznesINFO.pl
fot. Materiały partnerskie

fot. Materiały Promocyjne

Rejestracja czasu pracy online - podstawowe informacje

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Redakcja BiznesInfo

Udostępnij:

Wielu z nas pamięta jeszcze stare karty na podpisy znajdujące się w dyżurce każdej większej firmy. Każdy pracownik zobowiązany był do wpisania się przy wejściu do pracy i wyjściu z niej. Obowiązek rejestrowania czasu pracy oczywiście nadal jest - system ten jednak przeszedł całkowitą rewolucję, czyniąc cały proces prostym jak nigdy dotąd.

Czym właściwie jest RCP?

Każdy przedsiębiorca zatrudniający w swojej firmie pracowników jest zobowiązany nie tylko do rejestracji ich czasu pracy, ale także do odpowiednio wczesnego ułożenia grafiku oraz planu urlopów. Już w momencie w którym dopiero zaczynasz zatrudniać ludzi w swojej firmie, warto zapoznać się z różnymi metodami organizacji czasu pracy swojego zespołu. W dobie wszechobecnej cyfryzacji coraz więcej pracodawców decyduje się na przejście na elektroniczne rozliczanie czasu pracy, czyli systemy RCP - jakie zalety posiada elektroniczna rejestracja czasu pracy?

Co daje rejestracja czasu pracy online?

Dzięki w pełni zautomatyzowanemu systemowi rejestracja czasu pracy online pozwala zaoszczędzić dużo czasu, który do tej pory poświęcany był na biurokrację. Po wprowadzeniu wszystkich niezbędnych danych, takich jak dane osobowe pracowników oraz ich sugerowany czas pracy system wykona sporą część pracy za Ciebie. Aplikacja zarejestruje wejście i wyjście każdego pracownika, a później wyświetli wszystkie nieprawidłowości w danym okresie czasu - spóźnienia, nieobecności oraz nadgodziny. Jeśli rozliczasz się ze swoimi pracownikami za ich dokładny czas pracy, to system po wpisaniu stawki godzinowej dokładanie wyliczy wynagrodzenie dla każdego pracownika bazując na faktycznym czasie pracy. Wiele tego typu aplikacji można również zintegrować z programami kadrowo-płacowymi. Możliwość posiadania całego systemu rejestracji czasu pracy w komputerze lub smartfonie to nie tylko oszczędność czasu, ale także ułatwienie organizacyjne. Wszystkie potrzebne informacje są zawsze pod ręką w formie elektronicznej, nie ma ryzyka zagubienia dokumentacji. Znika także ryzyko ewentualnych pomyłek, które możemy popełnić jako ludzie. Komputery dużo rzadziej popełniają błędy.

Czym kierować się przy wyborze RCP?

Każdy pracodawca powinien wybrać system odpowiadający jego potrzebom. Przy wyborze warto wziąć pod uwagę podstawowe rzeczy, takie jak koszt aplikacji, ilość zatrudnianych pracowników oraz łatwość w obsłudze zarówno na komputerze jak i na urządzeniach mobilnych. Jeśli planujesz dać swoim pracownikom dostęp do ich ewidencji godzinowej sprawdź, czy aplikacja której zakup rozważasz daje taką możliwość. Równie ważnym aspektem może okazać się integracja z programami kadrowo-płacowymi firmami. Sprawnie działający, zintegrowany system usprawni pracę wielu jednostek. Myśląc przyszłościowo warto również zapoznać się z pozostałą ofertą firmy u której chcesz zakupić oprogramowanie rejestrujące czas pracy. Wiele firm oferuje szkolenia w zakresie efektywnego zarządzania zespołem lub organizacją czasu pracy, a także inne oprogramowania przydatne w zarządzaniu własną działalnością.

Podsumowując, gdy decydujemy się na przejście z tradycyjnego rejestracji czasu pracy na ten w pełni elektroniczny, zyskujemy pełną i bezproblemową kontrolę nad rzeczywistym czasem pracy naszych pracowników, a także spore ułatwienie przy comiesięcznych rozliczeniach. Prowadzenie własnej firmy to wyzwanie samo w sobie, warto więc sięgać po rozwiązania, które mogą to ułatwić rozwijającym się przedsiębiorcom.

Artykuł Sponsorowany

Podobne artykuły

Urlop wyznaczy pracodawca

Praca

Pracowniku, weszły ważne zmiany w urlopach. Nie będziesz miał teraz wiele do powiedzenia

Czytaj więcej >
Biedronka przygotowała promocje na nowy tydzień

Praca

Biedronka już od jutra z szalonym prezentem dla klientów. Wielki ukłon dla fanów słodkości

Czytaj więcej >
fot: Arkadiusz Ziolek/ East News. 12.05.2020. n/z Napis koronawirus Covid-19 na tle pieniedzy.

Praca

Branża umiera przez pandemię, a państwo dalej ich nie dostrzega. W efekcie wszyscy tracą ogromne pieniądze

Czytaj więcej >
Szef ma prawo przerwać nasz urlop

Praca

Jesteś na urlopie? Mamy złe wieści, twój pracodawca ma prawo go przerwać

Czytaj więcej >
Za uchylanie się od płacenia abonamentu grożą dotkliwe kary

Praca

Kontrolerzy rozeszli się po kraju, do ciebie też mogą zapukać. Kara to aż 681 zł

Czytaj więcej >
Praca tylko 4 dni? Skrócony wymiar czasu pracy

Praca

4-dniowy tydzień pracy uratuje gospodarkę? Niezwykły plan rządzących.

Czytaj więcej >