BiznesINFO.pl
By Branko Radovanović - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73749362

By Branko Radovanović - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73749362

Czeka nas podwójnie gorące lato. Przez Polskę idzie fala protestów

21 Czerwca 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Protesty przedsiębiorców i rolników już odbyły się wcześniej. Wczoraj natomiast protestowali pracownicy Poczty Polskiej i pracownicy Polskich Linii Lotniczych LOT. Ale “Rzeczpospolita" zwraca uwagę, że to dopiero początek. To lato może być go

Protesty Poczty Polskiej i pracowników LOT

W sobotę odbyły się protesty pracowników Poczty Polskiej i pracowników PLL LOT, którym władze państwowych spółek zamierzają obniżyć wynagrodzenia. Decyzje argumentowano kiepską kondycją  finansową spółek. Od stycznia do maja Poczta Polska zanotowała rekordowy 21-procentowy spadek w usługach listowych. Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty mówił w rozmowie z “Rzeczpospolitą”, że na pensjach operator chce zaoszczędzić 12 mln zł.

Protesty PP i LOT. Demonstranci żądają głowy Sasina

Dziennik podaje, że organizatorem protestów jest Związkowa Alternatywa, która przekonuje, że w spółkach Skarbu Państwa trwa atak na związkowców. I zarzucają rządzącym, że zamiast dialogu są zwolnienia, a zamiast troski o stabilne zatrudnienie - “promowanie umów śmieciowych i oszczędności”.

Uczestnicy protestów domagali się wstrzymania obniżek pensji w państwowych spółkach oraz lepszej ochrony pracowników w całym kraju. Ponadto demonstranci chcą, aby kluczowe stanowiska w spółkach zostały odpolitycznione i żądają dymisji ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

Będą kolejne protesty

Jak pisze “Rz”, sytuację zaognił dodatkowo kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa. Na początku czerwca protesty przeprowadzili już przedsiębiorcy, którym przewodził kandydat na prezydenta Paweł Tanajno. Wcześniej protesty organizowali rolnicy, m.in w marcu, którzy strajkowali przeciwko zamykaniu bazarów i targowisk. 

“Rz” podaje, że rośnie także napięcie w Państwowych Portach Lotniczych i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Związkowcy zapowiadają protesty także w spółkach energetycznych i kolejowych. Protesty mogą też zorganizować górnicy, którzy oskarżają rząd o to, że nie potrafi sobie poradzić z koronawirusem w kopalniach, a także przedstawiciele sektora turystycznego, który znalazł się w zapaści.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >