By Branko Radovanović - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73749362
By Branko Radovanović - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73749362
Autor Stanisław Węgrowski - 21 Czerwca 2020

Czeka nas podwójnie gorące lato. Przez Polskę idzie fala protestów

Protesty przedsiębiorców i rolników już odbyły się wcześniej. Wczoraj natomiast protestowali pracownicy Poczty Polskiej i pracownicy Polskich Linii Lotniczych LOT. Ale “Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że to dopiero początek. To lato może być gorące, a przez Polskę przejdzie fala protestów.

Protesty Poczty Polskiej i pracowników LOT

W sobotę odbyły się protesty pracowników Poczty Polskiej i pracowników PLL LOT, którym władze państwowych spółek zamierzają obniżyć wynagrodzenia. Decyzje argumentowano kiepską kondycją finansową spółek. Od stycznia do maja Poczta Polska zanotowała rekordowy 21-procentowy spadek w usługach listowych. Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty mówił w rozmowie z “Rzeczpospolitą”, że na pensjach operator chce zaoszczędzić 12 mln zł.

Mandat na 500 zł podczas grzybobrania. Straż leśna może wlepić go także tobieMandat na 500 zł podczas grzybobrania. Straż leśna może wlepić go także tobieCzytaj dalej

Protesty PP i LOT. Demonstranci żądają głowy Sasina

Dziennik podaje, że organizatorem protestów jest Związkowa Alternatywa, która przekonuje, że w spółkach Skarbu Państwa trwa atak na związkowców. I zarzucają rządzącym, że zamiast dialogu są zwolnienia, a zamiast troski o stabilne zatrudnienie - “promowanie umów śmieciowych i oszczędności”.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Nowy mandat ukarze, ale nie za prędkość lub pasy. Policja zwróci uwagę na jeden szczegół, do zapłaty 150 zł
2. Kościół na prośbę Morawieckiego rozesłał na cały świat nieprawdopodobny list. Agitacja, jakiej jeszcze nie było

Uczestnicy protestów domagali się wstrzymania obniżek pensji w państwowych spółkach oraz lepszej ochrony pracowników w całym kraju. Ponadto demonstranci chcą, aby kluczowe stanowiska w spółkach zostały odpolitycznione i żądają dymisji ministra aktywów państwowych Jacka Sasina.

4,3 tys. zł co miesiąc. Pieniądze ze specjalnego świadczenia dostaje coraz więcej emerytów4,3 tys. zł co miesiąc. Pieniądze ze specjalnego świadczenia dostaje coraz więcej emerytówCzytaj dalej

Będą kolejne protesty

Jak pisze “Rz”, sytuację zaognił dodatkowo kryzys wywołany przez pandemię koronawirusa. Na początku czerwca protesty przeprowadzili już przedsiębiorcy, którym przewodził kandydat na prezydenta Paweł Tanajno. Wcześniej protesty organizowali rolnicy, m.in w marcu, którzy strajkowali przeciwko zamykaniu bazarów i targowisk.

“Rz” podaje, że rośnie także napięcie w Państwowych Portach Lotniczych i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Związkowcy zapowiadają protesty także w spółkach energetycznych i kolejowych. Protesty mogą też zorganizować górnicy, którzy oskarżają rząd o to, że nie potrafi sobie poradzić z koronawirusem w kopalniach, a także przedstawiciele sektora turystycznego, który znalazł się w zapaści.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. IMGW wydało pilne ostrzeżenie niemalże dla całego kraju. Polacy muszą uważać na niszczycielski żywioł
  2. Husky zaczepił dziecko łapą po twarzy. Ojciec próbował uspokoić synka, jest nagranie
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Prawdziwy biały kruk - Fiat 125p kamper odnalazł się w Wielkiej Brytanii
Ogrzewasz dom węglem? Nie mamy dla ciebie dobrych wieści, od lipca wchodzi istotny zakazOgrzewasz dom węglem? Nie mamy dla ciebie dobrych wieści, od lipca wchodzi istotny zakazCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News