BiznesINFO.pl Finanse Zwrot ws. cen energii. Projekt ustawy wkrótce w Sejmie
Fot. Pixabay/geralt, Królestwo_Nauki

Zwrot ws. cen energii. Projekt ustawy wkrótce w Sejmie

7 kwietnia 2024
Autor tekstu: Zuzanna Kłosek

Zapowiedziane w marcu reformy w sprawie cen energii doczekały się nowych szczegółów. Projekt ustawy ma trafić do Sejmu jeszcze w tym miesiącu, a ministra klimatu i środowiska, Paulina Hennig-Kloska zdradziła, czego możemy się spodziewać.

Wyższe ceny od lipca?

Od początku roku temat odmrożenia cen energii pozostaje w centrum zainteresowań Polaków. Ceny prądu , utrzymywane na niższym poziomie od czasów poprzedniej kadencji rządu, w lipcu mają zostać przywrócone zasadom rynku. Wiele osób obawia się idących w parze z końcem tarczy antyinflacyjnej podwyżek opłat za energię. Jeszcze w marcu ministra klimatu i środowiska zapowiedziała jednak, że wprowadzony zostanie szereg rozwiązań, dzięki którym wyższe ceny będą mniej odczuwalne przez indywidualnych odbiorców . Wśród nich znajdzie się nie tylko bon energetyczny .

Ważny komunikat banku PKO BP. Dotyczy wszystkich klientów

”To przykładowe elementy naszych rozwiązań”

Paulina Hennig-Kloska od samego początku mówiła o wprowadzeniu bonu energetycznego dla tych gospodarstw domowych, które najbardziej odczują negatywne skutki odmrożenia cen . Według aktualnych danych resortu ma być ich aż 3,5 miliona.

W ostatnim wpisie na platformie X poinformowała, że oprócz bonu rząd pracuje nad jeszcze dwoma rozwiązaniami. Jak zaznaczyła, ”taryfy dla odbiorców indywidualnych będą niższe” , a dodatkowo ”cena maksymalna energii także zostanie obniżona” . Wszystkie trzy elementy mają się wzajemnie uzupełniać, gwarantując akceptowalny dla wszystkich poziom cen .

"To przykładowe elementy naszych rozwiązań! Ustawa rządowa jeszcze w kwietniu trafi do Sejmu!” - dodała szefowa resortu.

Ceny akceptowalne dla wszystkich

Jeszcze w marcu ministra klimatu i środowiska podkreślała, że ”ceny będą akceptowalne dla wszystkich, a dla tych, dla których te ceny nie będą akceptowalne, będzie bon energetyczny” . Dodała, że podstawowymi adresatami tego projektu są seniorzy, jednak nie tylko oni będą mogli skorzystać z bonu:

Przy rozdzielaniu bonu będzie kryterium dochodowe; będziemy to przeliczać na osobę w rodzinie, premiując jednoosobowe gospodarstwa, bo u seniorów wydatki na ciepło i energię stanowią nawet 70 proc. budżetu.

Aktualne ceny energii zostaną utrzymane do 1 lipca , w wyniku ustawy uchwalonej pod koniec 2023 roku. W I połowie roku wciąż obowiązuje tarcza antyinflacyjna gwarantująca niższe ceny prądu, gazu, a także ciepła. Obecnie maksymalna cena energii elektrycznej to 412 zł za MWh netto.

źródło: Radio Zet

Spadki na rynku OZE w 2024. Grupa SUNEX publikuje wyniki finansowe i uspokaja
Nowy obowiązek od 1 kwietnia. Za brak grozi kara 5 tys. zł
Obserwuj nas w
autor
Zuzanna Kłosek

Redaktorka portalu BiznesINFO. Jestem studentką Twórczego Pisania i Marketingu Wydawniczego na Uniwersytecie Śląskim. Poprzednie studia ukończyłam z wyróżnieniem na kierunku Kultury Mediów. Kocham książki, którymi interesuję się zarówno od strony czynnej, jak i biernej, co wykorzystuję pisząc powieści, ale również tworząc dla czasopisma ArtPapieru i miesięcznika Kreatywni. Wolne chwile spędzam przy serialach i grach komputerowych.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie