Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Pracę stracą setki osób. Szwajcarski gigant zamyka fabrykę w Polsce
Magdalena Madoń
Magdalena Madoń 20.09.2023 12:35

Pracę stracą setki osób. Szwajcarski gigant zamyka fabrykę w Polsce

fabryka w Kłodzku
24klodzko.pl

W poniedziałek, 18 września br. ABB ogłosiło , że zamyka fabrykę w Kłodzku. Obecnie pracuje w nim niemal 600 osób. Decyzja jest ostateczna.

Przyczyny zamknięcia fabryki ABB w Kłodzku

Jako powód zamknięcia fabryki w Kłodzku kierownictwo podało zaprzestanie produkcji linii produktowych wytwarzanych obecnie w Kłodzku. ABB skupi się na nowej gamie produktów opartych na najnowszych technologiach. To oznacza, że zostanie wycofana większość produktów wytwarzanych w Kłodzku, część produkcji ma zostać przeniesiona do innych zakładów ABB lub zlecona na zewnątrz.

„Decyzja podyktowana jest zmieniającymi się potrzebami klientów i nie ma nic wspólnego z oceną pracy lokalnego zespołu, który w całym procesie otrzyma kompleksowe wsparcie” - można przeczytać w oficjalnym komunikacie.

Jak ustalił 24klodzko.pl, decyzja o zamknięciu zakładu została podjęta już pod koniec 2022 roku. 

Bankructwo słynnej polskiej marki. Syndyk już szykuje się do sprzedaży

Pracę straci około 600 osób

Jak podaje TVN24 Biznes, w 2021 roku w fabryce w Kłodzku pracowało około 600 osób. Firma zapewniła, że pracownicy otrzymają wsparcie ze strony firmy w znalezieniu nowego zatrudnienia.

 - ABB zamierza rozpocząć ograniczanie produkcji począwszy od pierwszego kwartału 2024 roku i zakończyć ją w grudniu 2024  roku - wyjaśniła Anna Czyż ze spółki ABB w komunikacie.

Zakład produkcyjny zostanie wystawiony na sprzedaż. Zamknięcie fabryki nie oznacza całkowitego wycofania się ABB z Polski.

ABB

ABB to szwajcarski koncern technologiczny z siedzibą w Zurychu. Zatrudnia on ok. 105 tys. pracowników w blisko 100 krajach. W Polsce ABB ma siedzibę w Warszawie.

Tagi: zwolnienia