Biorąc pożyczkę musimy uważać na wiele pułapek
Flickr
Autor Radosław Święcki - 29 Marca 2020

Zastanawiasz się teraz nad pożyczką? Lepiej uważaj, finał może być tragiczny

Pożyczka w obecnej sytuacji może być ryzykownym krokiem. Jeśli ktoś skorzysta na społecznych i gospodarczych skutkach trwającej pandemii koronawirusa to z pewnością firmy pożyczkowe. Nim zaciągniemy pożyczkę warto zapoznać się z czyhającymi na nas pułapkami, o których firmy te nie informują.

Pożyczka krótkoterminowa. Na co uważać?

Pożyczka może być wkrótce niezbędna, np. tym, którzy na skutek kwarantanny stracili pracę, bądź musieli zamknąć firmę.

Decydując się ma wzięcie tzw. chwilówki, trzeba przede wszystkim dokładnie zapoznać się z umową, a także – jak radzi „Fakt” - zapytać o roczną stopę oprocentowania oraz rzeczywiste całkowite koszty kredytu (czyli ile więcej przyjdzie nam spłacić ponad to, co pożyczymy).

Tabloid publikuje listę najważniejszych elementów na które trzeba zwrócić uwagę udając się po pożyczkę.

Waloryzacja 2020 wprost do dłoni. Już wiemy, kiedy otrzymasz większą emeryturęWaloryzacja 2020 wprost do dłoni. Już wiemy, kiedy otrzymasz większą emeryturęCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Córka Kowalskiej nie może samodzielnie oddychać. Piosenkarka właśnie przekazała druzgocącą wiadomość

  • Oprocentowanie – to wysokość odsetek, jakie trzeba będzie zapłacić. Zdarzają się oferty na przykład z "ratami zero procent”, gdzie... raty wcale nie wynoszą zero procent. Dlatego warto pytać o Rzeczywistą Roczną Stopa Oprocentowania (RRSO). Jest to całkowity koszt kredytu ujęty w procentach. Im RRSO jest niższe, tym dla nas lepiej.
  • Prowizja – jednym z trików, którymi próbuje się zamaskować rzeczywiste oprocentowanie, jest prowizja za udzielenie pożyczki. Rata może być niska. Ale co z tego, gdy jest jeszcze prowizja, czyli jednorazowa opłata doliczana przez bank lub firmę pożyczkową w momencie zaciągnięcia kredytu albo pożyczki.
  • Ubezpieczenie – wymagane jest na wypadek, gdyby pożyczka lub kredyt nie zostały przez nas spłacone. W ten sposób też można maskować koszty kredytu, tworząc ofertę z niskim oprocentowaniem, ale wyjątkowo dużym kosztem ubezpieczenia.
  • Opłata przygotowawcza – często wymagana jest przez firmy pożyczkowe. Czasem ma formę opłaty za weryfikację, jeśli staramy się o pożyczkę przez internet. To też dodatkowy, często ukrywany koszt pożyczki.
  • Opłata za przesunięcie terminu spłaty – warto szczególnie zwrócić na nią uwagę. To opłata, jaka zostanie nam doliczona, jeśli spóźnimy się ze spłatą pożyczki. Może wynieść od 20 do 40 proc. pożyczonej kwoty, jeśli chcemy płatność odroczyć o miesiąc! Czyli przy pożyczce na 2000 zł, oznacza to koszt dodatkowy w wysokości 800 zł. Dlatego też ważne, aby pożyczyć pieniądze, co do których oceniamy, że będziemy je w stanie spłacić w terminie. Niejednokrotnie bywa tak, że trafia się prawdziwa okazja, ale ewentualna opłata za nieterminową spłatę raty jest bardzo wysoka. To na pewno nie jest wtedy oferta dla osób, które nie są pewne, czy spłacą pożyczkę w terminie.
  • Pożyczka za darmo – przy tak zareklamowanej ofercie trzeba szczególnie uważnie wczytać się w umowę. Zwykle w życiu nie ma nic za darmo, a ta prawda dotyczy szczególnie pożyczek krótkoterminowych. Możliwe, że bez odsetek i opłat dostaniemy tylko pierwszą pożyczkę, kolejne są już oprocentowane. Albo jest na przykład bardzo wysoka kara za spóźnienie z jej spłatą.
  • Opłata za udzielenie pożyczki – zdarzają się oferty, gdzie należy wpłacić pewną kwotę pieniędzy za "uruchomienie procesu wypłaty" czy rozważenie naszego wniosku. Takie oferty należy omijać szerokim łukiem! Na tym może właśnie polegać oszustwo, że wpłacimy pieniądze, a pożyczki później nie dostaniemy.

Biorąc pożyczkę pod wpływem emocji, nie sprawdzając najważniejszych kwestii narażamy się na niebezpieczne konsekwencje, których finał może być naprawde tragiczny. Raczej nigdy nie jest "tania", jak zdają się sugerować to reklamy. Aby nie wpaść w jeszcze większe kłopoty finansowe trzeba zachować zdrowy rozsądek.

Przeczytaj więcej w Fakcie.

ZOBACZ TAKŻE:

 1. Urząd Miasta rozdaje maseczki i płyny dezynfekujące. W tym mieście na Mazowszu dostaną je wszyscy
 2. Transport chorych seniorów obrzucony kamieniami. Zatrważające doniesienia z objętej epidemią Hiszpanii
 3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
 4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
 5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
 6. Nie żyje niemowlę zakażone koronawirusem. Pierwszy przypadek na świecie, łzy napływają do oczu
Andrzej Duda o terminie wyborów prezydenckich. Andrzej Duda o terminie wyborów prezydenckich. "Może być nie do utrzymania"Czytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News