BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Pożar Amazonii. Rząd Brazylii odrzuca 22 miliony dolarów pomocy finansowej

27 Sierpnia 2019

Autor tekstu:

Paulina Musianek

Udostępnij:

Pożar Amazonii trawi "Płuca Świata", a rząd Brazylia odrzuca propozycję pomocy finansowej mającej na celu wesprzeć kraj w walce z katastrofą ekologiczną. Państwa grupy G7 chciały przeznaczyć co najmniej 20 milionów euro na pomoc dla Amazonii.

Pożar Amazonii z winy człowieka. Brazylia odmawia przyjęcia pomocy

Pożar Amazonii trawi cenne lasy już od kilku tygodni. Są one nazywane “Płucami Świata”, ponieważ odpowiadają za produkcję jednej piątej tlenu na świecie. Pochłaniają gigantyczne ilości produkowanego przez człowieka dwutlenku węgla i są bezcennym ekosystemem, w którym żyją zagrożone wyginięciem gatunki roślin i zwierząt. Każdego roku lasy te dotykają pożary, jednak w tym roku są większe o 83% w porównaniu z takim samym okresem w ub. roku. Znaczna część tych pożarów jest celowo wzniecana przez farmerów, którzy chcą w ten sposób powiększyć swoje pastwiska i zwiększyć produkcję mięsa. (Brazylia jest największym na świecie eksporterem wołowiny.)

Aby ratować Amazonię, państwa grupy G7 wyszły z propozycją pomocy finansowej dla Brazylii w wysokości aż 22 milionów dolarów. Większą część tej kwoty chciały przeznaczyć na wysłanie samolotów, mających gasić pożary lasów. Decyzja została podjęta na trwającym od soboty szczycie w Biarritz we Francji. Brazylia jednak odrzuciła ich pomoc, mimo tego, że początkowo twierdził, że jego rząd „nie ma środków”, aby ugasić pożar. 

Spór Macrona i Bolsonara

Chęć pomocy finansowej ogłosił 26 sierpnia prezydent Francji Emmanuel Macron, który był gospodarzem szczytu G7. Brazylijscy urzędnicy nie od razu podali powód odmowy przyjęcia pieniędzy, chociaż prezydent Jair Bolsonaro wcześniej oskarżył Macrona o "traktowanie Brazylii jak kolonii", jak donosi Unilad. Miał on również zarzucić prezydentowi Francji, że "instrumentalizuje wewnętrzny problem Brazylii i innych krajów dorzecza Amazonki". W odpowiedzi Macron nazwał go "kłamcą", twierdząc, że na czerwcowym spotkaniu G20 w Osace Bolsonaro oszukał go w sprawie swej polityki klimatycznej. 

Bolsaro spotkał się już z krytyką całego świata. Ekolodzy twierdzą, że jego decyzja to zielone światło dla rolników i nielegalnych drwali do niszczenia Amazonii i społeczności tubylczych.

Z powodu rosnącej presji z zagranicy w piątek Bolsonaro upoważnił wojsko do pomocy w walce z ogniem. Należy wspomnieć, że lasy amazońskie mogą osiągnąć „punkt krytyczny”, z którego nigdy nie będą w stanie się zregenerować. Świat straci ⅕ produkcji tlenu.

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >