Pożar w Czarnobylu to sytuacja krytyczna
biznesinfo.pl
Autor Maria Glinka - 13 Kwietnia 2020

Pożar w Czarnobylu zbliża się do bardzo niebezpiecznego miejsca. Ukraińska straż pożarna mówi o sytuacji krytycznej

Pożar w zamkniętej strefie wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu dotarł do miasta Prypeć i znajduje się 2 km od składu z opadami promieniotwórczymi. Służby twierdzą, że sytuacja jest krytyczna.

Pożar dotarł do niebezpiecznego miejsca

Pożar w strefie czarnobylskiej trwa od 4 kwietnia. Jednak dzisiaj Internet obiegły niepokojące informacje, jakoby ogień miał zbliżyć się na odległość zaledwie 2 km od składu z opadami promieniotwórczymi i od samej elektrowni atomowej. Swoim zasięgiem objął już miasto Prypeć.

Zdaniem Jarosława Jemelianenki, prezesa Stowarzyszenia Czarnobylskich Przewodników, „sytuacja jest krytyczna – strefa płonie”. Członek rady społecznej przy państwowej agencji zarządzającej strefą czarnobylską zwraca uwagę, że „miejscowe władze meldują, że wszystko jest pod kontrolą, ale w rzeczywistości ogień gwałtownie obejmuje nowe terytoria”.

Sposób nadawania telewizji naziemnej znowu się zmieni. Twój telewizor może jej nie odebraćSposób nadawania telewizji naziemnej znowu się zmieni. Twój telewizor może jej nie odebraćCzytaj dalej

Gaszenie pożaru trwa

Zgodnie z informacjami podanymi przez państwową służbę ds. sytuacji nadzwyczajnych o godz. 17.00 w dalszym ciągu kontynuowano akcję gaśniczą. Działania funkcjonariuszy koncentrują się na miejscowości Nowyj Myr, gdzie rozprzestrzenia się pożar trawy i ściółki leśnej.

Służby zapewniły, że tło radiacyjne zarówno w obwodzie kijowskim, jak i w samym Kijowie jest w granicach normy – podaje bankier.pl.

Niemieccy naukowcy proponują odważne rozwiązania na czas pandemii. Sugerują luzowanie wielu obostrzeńNiemieccy naukowcy proponują odważne rozwiązania na czas pandemii. Sugerują luzowanie wielu obostrzeńCzytaj dalej

Skąd te niedobory w przekazywaniu informacji?

Prezes Stowarzyszenia Czarnobylskich Przewodników apeluje, aby „powiedzieć ludziom, co naprawdę dzieje się z pożarem – dość udawania!”.

Jego zdaniem do rządu mogą nie docierać informacje o prawdziwej sytuacji w strefie czarnobylskiej lub władza podjęła decyzję o przemilczeniu pewnych zdarzeń, „tak, jak to zrobiło ZSRR w 1986 r.”, kiedy doszło do wybuchu w Czarnobylu.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Wicepremier wydał nagłe oświadczenie. Ujawnia jakie ograniczenia zostaną zniesione?

Strefa czarnobylska płonie po ponad 30 latach

W zeszłym tygodniu ukraińska policja ustaliła, że przyczyną jednego z ognisk pożaru było podpalenie trawy i śmieci przez 27-letniego mężczyzny „dla zabawy”.

Jest to najpoważniejszy incydent, do którego doszło na tym terenie, od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu z 26 kwietnia 1986 r. Wtedy to wybuch czwartego reaktora przyczynił się do rozprzestrzenienia substancji promieniotwórczych i skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Chmura radioaktywna dotarła także nad Polskę i inne państwa Europy Środkowej, nad Grecję i Włochy oraz nad Skandynawię.

W wyniku skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tys. osób. Wokół strefy, w której doszło do katastrofy uznawanej za największą tragedię w historii energetyki jądrowej, w dalszym ciągu obowiązuje zakaz osiedlania się.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Antonow An-225 Mrija. Kiedy odleci z naszego kraju? Gdzie oglądać wylot?
  3. Rząd stopniowo będzie odmrażał gospodarkę. Wiemy, jakie restrykcje będą znoszone
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Przykre wnioski WHO o pandemii. W Europie będzie gorzej
Europejski kraj znosi już część obostrzeń. Podjął odważne krokiEuropejski kraj znosi już część obostrzeń. Podjął odważne krokiCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News