BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Pożar w Czarnobylu zbliża się do bardzo niebezpiecznego miejsca. Ukraińska straż pożarna mówi o sytuacji krytycznej

13 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Pożar w zamkniętej strefie wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu dotarł do miasta Prypeć i znajduje się 2 km od składu z opadami promieniotwórczymi. Służby twierdzą, że sytuacja jest krytyczna.

Pożar dotarł do niebezpiecznego miejsca

Pożar w strefie czarnobylskiej trwa od 4 kwietnia. Jednak dzisiaj Internet obiegły niepokojące informacje, jakoby ogień miał zbliżyć się na odległość zaledwie 2 km od składu z opadami promieniotwórczymi i od samej elektrowni atomowej. Swoim zasięgiem objął już miasto Prypeć.

Zdaniem Jarosława Jemelianenki, prezesa Stowarzyszenia Czarnobylskich Przewodników, „sytuacja jest krytyczna – strefa płonie”. Członek rady społecznej przy państwowej agencji zarządzającej strefą czarnobylską zwraca uwagę, że „miejscowe władze meldują, że wszystko jest pod kontrolą, ale w rzeczywistości ogień gwałtownie obejmuje nowe terytoria”.

Gaszenie pożaru trwa

Zgodnie z informacjami podanymi przez państwową służbę ds. sytuacji nadzwyczajnych o godz. 17.00 w dalszym ciągu kontynuowano akcję gaśniczą. Działania funkcjonariuszy koncentrują się na miejscowości Nowyj Myr, gdzie rozprzestrzenia się pożar trawy i ściółki leśnej.

Służby zapewniły, że tło radiacyjne zarówno w obwodzie kijowskim, jak i w samym Kijowie jest w granicach normy – podaje bankier.pl.

Skąd te niedobory w przekazywaniu informacji?

Prezes Stowarzyszenia Czarnobylskich Przewodników apeluje, aby „powiedzieć ludziom, co naprawdę dzieje się z pożarem – dość udawania!”.

Jego zdaniem do rządu mogą nie docierać informacje o prawdziwej sytuacji w strefie czarnobylskiej lub władza podjęła decyzję o przemilczeniu pewnych zdarzeń, „tak, jak to zrobiło ZSRR w 1986 r.”, kiedy doszło do wybuchu w Czarnobylu.

Strefa czarnobylska płonie po ponad 30 latach

W zeszłym tygodniu ukraińska policja ustaliła, że przyczyną jednego z ognisk pożaru było podpalenie trawy i śmieci przez 27-letniego mężczyzny „dla zabawy”.

Jest to najpoważniejszy incydent, do którego doszło na tym terenie, od katastrofy w elektrowni atomowej w Czarnobylu z 26 kwietnia 1986 r. Wtedy to wybuch czwartego reaktora przyczynił się do rozprzestrzenienia substancji promieniotwórczych i skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Chmura radioaktywna dotarła także nad Polskę i inne państwa Europy Środkowej, nad Grecję i Włochy oraz nad Skandynawię.

W wyniku skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 tys. osób. Wokół strefy, w której doszło do katastrofy uznawanej za największą tragedię w historii energetyki jądrowej, w dalszym ciągu obowiązuje zakaz osiedlania się.

Podobne artykuły

Słowa Andrzeja Dudy o LGBT odbiły się szerokim echem w USA

Polska i świat

Ostra reakcja ambasady USA na słowa Dudy. Waszyngton także nie pozostał obojętny

Czytaj więcej >
Urlop

Polska i świat

Nie zadecydujesz sam kiedy pójdziesz na urlop, ale to nie jedyny problem. Przepis mnoży trudności

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News. Warszawa, 08.10.2019. Debata "Czas decyzji" w telewizji TVN24 z udzialem przedstawicieli ogolnopolskich komitetow wyborczych. N/z: Izabela Leszczyna, Marcin Horala, Adrian Zandberg, Krzysztof Bosak, Wladyslaw Kosiniak-Kamysz

Polska i świat

Wielkie zamieszanie wokół debaty prezydenckiej TVN. Niejasne okoliczności odwołania

Czytaj więcej >
By Radosław Botev - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=90396694

Polska i świat

Nie tylko pocztowcy. Czeka nas wielka fala protestów, kilka branż zapowiedziało strajki

Czytaj więcej >
PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 30.03.2020. Epidemia koronowirusa w Polsce Warszawa N/z Srodki ostroznosci w komunikacji miejskiej - koniecznosc zachowania bezpiecznej odleglosci wsrod pasazerow

Polska i świat

Poczekamy do połowy przyszłego tygodnia, potem rząd zdecyduje. Chodzi o kolejne obostrzenia

Czytaj więcej >
przejscie graniczne-Piotr Blawicki-East News

Polska i świat

Czechy zamknięte dla Śląska, ale wszyscy Polacy są podejrzani. Czeska policja może zatrzymać do kontroli także i ciebie

Czytaj więcej >