podatek turystyczny
Pixabay/pasja1000
Autor Paulina Musianek - 5 Grudnia 2019

Będziemy płacić nowy podatek. Rząd chce sięgnąć unijnego poziomu

Podatek turystyczny to już dobrze znana danina w Hiszpanii czy Rzymie. Teraz podatek ten pojawić się ma również w naszym kraju. Jak argumentuje minister Emilewicz, "Polska stała się krajem weekendowej turystyki, lekkiej, łatwej i przyjemnej, choć kosztownej dla miast".

Podatek dla turystów również w Polsce

Podatek turystyczny ma wkrótce pojawić się również w Polsce. Śladem innych europejskich krajów chce go wprowadzić minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

– Pochodzę z Krakowa, któremu turystyka rocznie przynosi 12 proc. przychodów. Teraz mam bliski związek z Poznaniem. Oba miasta doświadczają tego, że Polska stała się krajem weekendowej turystyki, lekkiej, łatwej i przyjemnej, choć kosztownej dla miast, które muszą nie tylko przygotować ofertę, ale też utrzymać porządek. Jestem zwolenniczką wprowadzania tzw. podatku turystycznego, takie rozwiązanie jest stosowane w całej UE – wyjaśniała w rozmowie z “Pulsem Biznesu” Emilewicz.

Podatek turystyczny możemy spotkać w większości dużych miast w Europie, które są celem odwiedzin turystów. Zobowiązani do jego zapłaty są podróżni między innymi w Barcelonie, Kolonii, Rzymie oraz całej Grecji. Od 2018 roku każdy turysta w tym kraju, niezależnie od miejscowości, musi zapłacić podatek turystyczny zatrzymując się w hotelu, apartamencie lub kwaterze prywatnej. Za pewnie podobnie sprawa ma wyglądać w Polsce. Wybierając się na wczasy na terenie naszego kraju będziemy musieli o tym pamiętać, tak jak w przypadku wakacji zagranicą.

Rząd nie da już ludziom pieniędzy do ręki. Zamiast nowego 500 plus Rząd nie da już ludziom pieniędzy do ręki. Zamiast nowego 500 plus "pojawią się inne usługi wspierające rodziny"Czytaj dalej

Kolejne rewolucje podatkowe

To nie jedyna zmiana w podatkach. Jak informowała Jadwiga Emilewicz, ministerstwo pracuje też nad wprowadzeniem estońskiego CIT-u, czyli formy opodatkowania zysków, która przesuwa jakikolwiek podatek na czas wyciągania tych zysków z firmy.

– Drugie rozwiązanie, które analizowaliśmy, jest stosowane u azjatyckich tygrysów: to premia za rozwój. Jeśli zysk firmy jest np. o 5 proc. wyższy, niż rok wcześniej, to od różnicy płaci niższy podatek – powiedziała "Pulsowi Biznesu” Emilewicz.

Niebawem emerytury na pół gwizdka. Wyższy wiek emerytalny to już koniecznośćNiebawem emerytury na pół gwizdka. Wyższy wiek emerytalny to już koniecznośćCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ktoś tu straci pracę? Żarty z Magdy Ogórek w TVP Info
  2. Byli małżeństwem tylko kilka minut. Zginęli na oczach wszystkich
  3. Masz żonę lub męża? To Ci nie pomoże. Nadchodzi nowy podatek
  4. Jak nie zarejestrujesz się do końca roku, to czekają Cię poważne konsekwencje. Większość Polaków nadal tego nie zrobiła
  5. Najpierw 500 plus, a teraz rząd wprowadza 500 minus. Wielu Polaków straci swoje pieniądze
  6. 13. emerytura jest zagrożona? Senat zgłosił poważne zastrzeżenia, w Polakach aż zagotowała się krew

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News