BiznesINFO.pl Polska i Świat PGO opuszcza giełdę. Akcje zostaną wyprzedane
Unsplash/Ant Rozetsky

PGO opuszcza giełdę. Akcje zostaną wyprzedane

27 lutego 2021
Autor tekstu: Maria Glinka

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jakie są kulisy opuszczenia giełdy przez PGO

  • Na kiedy wyznaczono dzień wykupu akcji

  • Czym zajmuje się PGO

Przymusowy wykup akcji PGO

PGO podąża śladami spółki Elemental Holding, która wycofała akcje z obrotu giełdowego 25 lutego. Zaledwie dzień później przełomowe doniesienia ogłosił zarząd PGO.

Portal wnp.pl podaje, że większościowy udziałowiec spółki - firma TDJ Equity II zażądała sprzedaży akcji PGO w ramach przymusowego wykupu. Przedmiotem wykupu są 4 232 083 akcje, które odpowiadają za 4,39 proc. kapitału zakładowego i uprawniają do identycznej liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

Jedna akcja kosztuje 1,45 zł. Początek przymusowego wykupu wyznaczono na piątek 26 lutego, a koniec - na 3 marca 2021 r.

PGO odchodzi z giełdy

Wezwanie TDJ Equity II ma na celu wycofanie PGO z giełdy. Działania w tym zakresie były podejmowane już na jesieni ubiegłego roku.

We wrześniu 2020 r. Tomasz Domogała, który jest pośrednio i bezpośrednio większościowym udziałowcem PGO, ogłosił pierwsze wezwania. Dzięki temu udało mu się zdobyć większość, która zezwala na rozpoczęcie procedury przymusowego wykupu.

PGO oznajmiło, że szczegóły wykupu akcji są dostępne w „Informacji o zamiarze nabycia akcji spółki PGO S.A. w drodze przymusowego wykupu (Przymusowy Wykup) wraz z informacją na temat przymusowego wykupu”. Każdy zainteresowany transakcją powinien zapoznać się z tym zawiadomieniem.

W rezultacie ogłoszenia przymusowego wykupu akcji zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wstrzymał obrót akcjami PGO od 26 lutego 2021 r. Spółka była na niej notowana od października 2011 r.

PGO to polska grupa przemysłowa, która zajmuje się produkcją odlewów i odkuwek. Do jej dyspozycji pozostają cztery zakłady produkcyjne, dwie odlewnie staliwa i kuźnia. Produkty PGO stanowią komponenty ciągników rolniczych, pociągów, wiatraków energetycznych, jachtów, pomp czy samochodów ciężarowych.

Jednak działalność PGO nie ogranicza się tylko do polskiego podwórka. Elementy trafiają także do Niemiec , Szwecji, Francji, Niderlandów, Belgii, a nawet USA.

Spółka PGO została utworzona w 2008 r. Jej prezesem jest Łukasz Petrus. Siedziba firmy, która zatrudnia ponad 1300 osób, mieści się w Katowicach.

Obserwuj nas w
autor
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie