BiznesINFO.pl
Jakub Kaminski/EAST NEWS

Jakub Kaminski/EAST NEWS

Parada Równości przejdzie ulicami Warszawy. Już znamy trasę

19 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Parada Równości już dzisiaj przejdzie ulicami stolicy. Wśród maszerujących pojawi się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który objął sobotnie wydarzenie swoim patronatem. Zdaniem środowiska LGBT+ jest to „najważniejsze święto” dla każdego, kto ceni sobie wzajemną tolerancję.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Którymi ulicami przejdzie Parada Równości

  • Na jakie utrudnienia muszą przygotować się warszawiacy

  • Co o tym wydarzeniu mówi Rafał Trzaskowski

Parada Równości w Warszawie. Część ulic może być zamknięta

Parada Równości wraca po pandemicznej przerwie. W sobotę 19 czerwca odbędzie się już 20. marsz z inicjatywy polskiego środowiska LGBT+. Wybór konkretnej daty był tylko formalnością - cały czerwiec to czas poświęcony widoczności osób LGBT+ z uwagi na pierwszą demonstrację w obronie mniejszości seksualnych, która odbyła się 28 czerwca 1969 r. w Nowym Jorku.

„Po raz kolejny przejdziemy ulicami Warszawy, by szerzyć idee wolności, równości i tolerancji”, czytamy na oficjalnym profilu na Facebooku organizatorów tegorocznego wydarzenia. Do udziału zapraszają wszystkich, którzy chcą wesprzeć środowiska mniejszości zamieszkujące Warszawę.

Marsz opatrzony hasłem „Parada równości. Warszawa dla wszystkich” wystartuje o godzinie 15:00 spod Pałacu Kultury i Nauki. TVN24 podaje, że zbiórka rusza godzinę wcześniej, a od 13:00 do 18:00 pod PKiN będzie odbywał się koncert.

Parada Równości przejdzie głównymi ulicami stolicy: Marszałkowską (przez plac Konstytucji), Ludwika Waryńskiego, Stefana Batorego aż do skrzyżowania z al. Niepodległości.

Parada Równości może pokrzyżować szyki każdemu, kto w sobotę planował podróżować przez centrum. Polsat News donosi, że możliwe jest zamknięcie ul. Świętokrzyskiej na trasie od ronda ONZ do ul. Marszałkowskiej.

W trakcie marszu tramwaje nie będą kursowały ul. Marszałkowską i w al. Jerozolimskich. Część autobusów i tramwajów zmieni także swoje trasy, w związku z czym najbezpieczniej przemieszczać się metrem. Stolica wypuściła także zastępczą linię Z-4, która rusza z przystanku Metro Wilanowska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Parada Równości ze wsparciem Rafała Trzaskowskiego

20. Parada Równości odbywa się pod patronatem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. - Warszawa dla wszystkich. [...] Każdy bez względu na swoje pochodzenie, przekonania, poglądy znajdzie tu dla siebie miejsce i może liczyć na wsparcie - zapewniał prezydent.

Co więcej, Trzaskowski zamierza także uczestniczyć w marszu. - W momencie inauguracji będę w tym miejscu, gdzie będziemy się spotykać - mówił kilka dni temu na antenie Radia Zet.

Tegoroczna Parada Równości będzie miała nieco inny charakter z powodu konieczności zachowania reżimu sanitarnego. Uczestnicy mają maszerować w mniejszych grupach z zachowaniem odpowiedniej odległości.

Zaangażowanie stołecznego ratusza w sobotni przemarsz spotkało się z ostrą krytyką szefa klubu radnych PiS. - Parada Równości to nie jest główny problem, którym powinien zająć się prezydent Warszawy - przekonywał Cezary Jurkiewicz. - Wychodzi na to, że gdzie są jakieś kontrowersje i dużo szumu, tam prezydent jest, a tam gdzie trzeba ciężkiej pracy, prezydenta nie ma - ocenił przewodniczący.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >