BiznesINFO.pl

Jakub Kaminski/EAST NEWS

Parada Równości przejdzie ulicami Warszawy. Już znamy trasę

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Parada Równości już dzisiaj przejdzie ulicami stolicy. Wśród maszerujących pojawi się prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który objął sobotnie wydarzenie swoim patronatem. Zdaniem środowiska LGBT+ jest to „najważniejsze święto” dla każdego, kto ceni sobie wzajemną tolerancję.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Którymi ulicami przejdzie Parada Równości

  • Na jakie utrudnienia muszą przygotować się warszawiacy

  • Co o tym wydarzeniu mówi Rafał Trzaskowski

Parada Równości w Warszawie. Część ulic może być zamknięta

Parada Równości wraca po pandemicznej przerwie. W sobotę 19 czerwca odbędzie się już 20. marsz z inicjatywy polskiego środowiska LGBT+. Wybór konkretnej daty był tylko formalnością - cały czerwiec to czas poświęcony widoczności osób LGBT+ z uwagi na pierwszą demonstrację w obronie mniejszości seksualnych, która odbyła się 28 czerwca 1969 r. w Nowym Jorku.

„Po raz kolejny przejdziemy ulicami Warszawy, by szerzyć idee wolności, równości i tolerancji”, czytamy na oficjalnym profilu na Facebooku organizatorów tegorocznego wydarzenia. Do udziału zapraszają wszystkich, którzy chcą wesprzeć środowiska mniejszości zamieszkujące Warszawę.

Marsz opatrzony hasłem „Parada równości. Warszawa dla wszystkich” wystartuje o godzinie 15:00 spod Pałacu Kultury i Nauki. TVN24 podaje, że zbiórka rusza godzinę wcześniej, a od 13:00 do 18:00 pod PKiN będzie odbywał się koncert.

Parada Równości przejdzie głównymi ulicami stolicy: Marszałkowską (przez plac Konstytucji), Ludwika Waryńskiego, Stefana Batorego aż do skrzyżowania z al. Niepodległości.

Parada Równości może pokrzyżować szyki każdemu, kto w sobotę planował podróżować przez centrum. Polsat News donosi, że możliwe jest zamknięcie ul. Świętokrzyskiej na trasie od ronda ONZ do ul. Marszałkowskiej.

W trakcie marszu tramwaje nie będą kursowały ul. Marszałkowską i w al. Jerozolimskich. Część autobusów i tramwajów zmieni także swoje trasy, w związku z czym najbezpieczniej przemieszczać się metrem. Stolica wypuściła także zastępczą linię Z-4, która rusza z przystanku Metro Wilanowska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Parada Równości ze wsparciem Rafała Trzaskowskiego

20. Parada Równości odbywa się pod patronatem prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. - Warszawa dla wszystkich. [...] Każdy bez względu na swoje pochodzenie, przekonania, poglądy znajdzie tu dla siebie miejsce i może liczyć na wsparcie - zapewniał prezydent.

Co więcej, Trzaskowski zamierza także uczestniczyć w marszu. - W momencie inauguracji będę w tym miejscu, gdzie będziemy się spotykać - mówił kilka dni temu na antenie Radia Zet.

Tegoroczna Parada Równości będzie miała nieco inny charakter z powodu konieczności zachowania reżimu sanitarnego. Uczestnicy mają maszerować w mniejszych grupach z zachowaniem odpowiedniej odległości.

Zaangażowanie stołecznego ratusza w sobotni przemarsz spotkało się z ostrą krytyką szefa klubu radnych PiS. - Parada Równości to nie jest główny problem, którym powinien zająć się prezydent Warszawy - przekonywał Cezary Jurkiewicz. - Wychodzi na to, że gdzie są jakieś kontrowersje i dużo szumu, tam prezydent jest, a tam gdzie trzeba ciężkiej pracy, prezydenta nie ma - ocenił przewodniczący.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]

Tagi:

WarszawaLGBT

Podobne artykuły

Polska i Świat

Orange zapowiedziało wyłączanie sieci 3G. Niektórzy klienci będą musieli wymienić telefony
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Stworzył biznes na poddaszu. Wpadł w kłopoty, ponieważ urząd o nim nie wiedział
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Gadu-Gadu wraca do walki o użytkowników. Polski komunikator zaskoczył szykowaną funkcją
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ważny komunikat ZUS dla płatników składek. Od 27 marca konieczny nowy certyfikat
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Konfiskata auta nietrzeźwemu kierowcy. Nowe przepisy mają być nieco mniej restrykcyjne
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Operatorzy wyłączą sieć 3G na terenie Polski. Wiele telefonów przestanie działać
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]