Jeden z samorządów zdecydował o pozostawieniu otwartego cmentarza
Wikimedia/Adrian Grycuk
Autor Radosław Święcki - 31 Października 2020

Władze miasta na Podkarpaciu zbuntowały się rządowym restrykcjom. Otworzyli cmentarze

Decyzja rządu dotycząca zamknięcia cmentarzy w okresie Wszystkich Świętych nie wszędzie spotkała się ze zrozumieniem. Władze jednego z miast w województwie podkarpackim zbuntowały się przeciwko restrykcji i zamierzają pozostawić otwarty cmentarz, a osobom, które odwiedzą groby swoich bliskich obiecują, że nie zostaną ukarani mandatem.

Gdzie otwarty cmentarz?

Okazuje się, że są miejsca w Polsce w których zgodnie z tradycją 1 listopada będzie można odwiedzić groby swoich bliskich. Otwarty cmentarz znajduje się w jednym z miast w województwie podkarpackim. Jego władze zbuntowały się przeciwko rządowej decyzji dotyczących zamknięcia cmentarzy.

Przypomnijmy, że zamknięcie cmentarzy w dniach 31 października – 2 listopada ogłosił w piątek późnym popołudniem podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

- Analizowaliśmy to bardzo dokładnie i uznaliśmy, że cmentarze, w dzień przed świętem Wszystkich Świętych, we Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny, muszą pozostać zamknięte – powiedział premier.

Już od listopada radiowozy zmienią się nie do poznania. A na maskach pojazdów pojawi się nowe hasło policjiJuż od listopada radiowozy zmienią się nie do poznania. A na maskach pojazdów pojawi się nowe hasło policjiCzytaj dalej

Szef rządu argumentował, iż decyzja ma na celu uniknięcie sytuacji w której „osoby, które odwiedzą cmentarze poniosą śmierć”.- Uznaliśmy, że tradycja jest mniej ważna niż życie – tłumaczył podczas konferencji prasowej Morawiecki.

Decyzja rządu nie wszędzie spotkała się ze zrozumieniem. Zbuntował się przeciwko niej samorząd wspomnianego miasta w województwie podkarpackim. Chodzi o Przemyśl, którego prezydent Wojciech Bakun zwraca uwagę, że rządowe rozporządzenie „nie obliguje władz miasta do zamykania bram cmentarzy”. – Bramy cmentarzy pozostają otwarte zarówno dzisiaj jak i w kolejnych dniach – mówi cytowany przez portal glos24.pl Bakun.

Jeden z największych banków w Polsce w poważnych tarapatach. Co dalej z klientami?Jeden z największych banków w Polsce w poważnych tarapatach. Co dalej z klientami?Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Prognoza pogody na początek listopada zaskakuje. Z pewnością popełnisz częsty błąd
2. Jak wygląda obecnie grób Piotra Pawlukiewicza? Chowała go jedynie najbliższa rodzina, był ciężko chory
3. PKO BP, Orlen i inne spółki państwowe wezmą się za budowę szpitali tymczasowych. Wszystko na żądanie premiera

Prezydent Przemyśla odwołuje się do zapisu w rządowym rozporządzeniu, w którym zaznaczono, że zakaz wstępu na cmentarz nie dotyczy pogrzebu i czynności z nim związanych.

– Obowiązuje więc zakaz wstępu na cmentarze, chyba że udają się Państwo na pogrzeb lub CZYNNOŚCI Z NIM ZWIĄZANE! Nie obliguje to jednak władz miasta do zamykania bram cmentarzy (choćby ze względu na odbywające się pogrzeby) – podkreśla Bakun.

Tym samym bramy cmentarzy w Przemyślu będą otwarte zarówno jutro jak i w Dzień Zaduszny, dzięki czemu osoby, których bliscy spoczywają na mieszczących się nekropoliach w mieście, będą mieli możliwość jak co roku 1 listopada zapalić tam znicze, czy złożyć kwiaty.

Jeśli nie odbierzesz tego telefonu, możesz gorzko pożałować. Sprawa dotyczy wszystkich, bez wyjątkuJeśli nie odbierzesz tego telefonu, możesz gorzko pożałować. Sprawa dotyczy wszystkich, bez wyjątkuCzytaj dalej

Co z mandatami?

Prezydent Przemyśla rozwiewa również obawy mieszkańców, którzy obawiają się, że wizyta na cmentarzu zakończy się dla nich mandatem.

– Pojawiały się również w Państwa pytaniach obawy czy Straż Miejska "będzie karać". Szanowni Państwo, Straż Miejska została powołana po to żeby pomagać i pilnować porządku. Prosimy więc, żeby uważali Państwo czy chryzantemy za bardzo się nie sypią, a znicze nie dymią, ale gwarantuje, że nikt za to mandatu nie dostanie – podkreśla samorządowiec.

Prezydent Przemyśla jak podaje glos24.pl obiecuje również pomoc osobom handlującym zniczami i kwiatami pod cmentarzami.

Pilny komunikat od ING. Klienci muszą być gotowi na spore ograniczeniaPilny komunikat od ING. Klienci muszą być gotowi na spore ograniczeniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna awantura z policją przed domem Kaczyńskiego. Chorej kobiecie puściły nerwy
  2. Ogromne kary za wejście na cmentarz. Jest jednak pewien wyjątek, w którym jest to dozwolone
  3. Odkrycie zaskoczyło służby. Rozbili nielegalną grupę handlującą mchem
  4. Wiceminister finansów o 14. emeryturze w 2021 roku. Wielu osobom nie spodoba się jego plan
  5. Jedną decyzją rząd wydał wyrok na tysiące Polaków. Wielu nie starczy na utrzymanie, zostaną z niczym
  6. Niedawno grał z Polską, teraz nie żyje. Tragiczna śmierć 36-letniego piłkarza
  7. Najpyszniejszy syrop ze wszystkich, doskonały nie tylko na przeziębienie, ale i do deserów. Naturalna mikstura z malin nie ma sobie równych
Prymas Polski mocno zdziwiony. Nie zapytali go, czy wyraża zgodę na zamknięcie cmentarzyPrymas Polski mocno zdziwiony. Nie zapytali go, czy wyraża zgodę na zamknięcie cmentarzyCzytaj dalej

KONIECZNIE OBEJRZYJ:

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News