Szef MSZ apeluje do Polski i Czech o otwarcie granic
pixabay/RalfWieckhorst
Autor Radosław Święcki - 17 Maja 2020

Niemcy ze specjalnym apelem do Polski. Wzywają nas do całkowitego zdjęcia jednego obostrzenia

Mam nadzieję, że kontrole graniczne, które obecnie stosują polscy i czescy przyjaciele, zostaną zniesione w dającej się przewidzieć przyszłości – powiedział w sobotę podczas otwarcia granicy niemiecko-luksemburskiej szef niemieckiego MSZ Heiko Maas.

Apel o otwarcie granic

Apel o otwarcie granic padł podczas otwarcia granicy niemiecko-luksemburskiej. Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Luksemburga Jeanem Asselbornem na moście na rzece Mozeli między niemieckim Perlem a luksemburskim Schengen.

- Dzisiaj pokazujemy, że strefa Schengen nie została pokonana przez wirusa, że strefa Schengen powraca do życia – powiedział – cytowany przez Polską Agencję Prasową – szef MSZ Luksemburga.

Agencja przypomina, że w tym tygodniu Unia Europejska apelowała o otwarcie granic wewnętrznych i umożliwienie podróżowania, zalecając jednak, by granice zewnętrzne pozostały zamknięte dla większości podróżujących przynajmniej do połowy czerwca, by uniknąć drugiej fali infekcji pandemii koronawirusa.

Po spotkaniu z szefem MSZ Luksemburga Mass podkreślił, że w ciągu najbliższych dniach zatrzymane zostaną kontrole na granicy z Danią, a od połowy czerwca znikną kontrole na granicach z Francją, Austrią i Szwajcarią. Następnie wyraził nadzieję, że niebawem granice otworzą Polska oraz Czechy.

- Mam nadzieję, że kontrole graniczne, które obecnie stosują polscy i czescy przyjaciele, zostaną zniesione w dającej się przewidzieć przyszłości – powiedział szef niemieckiej dyplomacji.

Przypomnijmy, że polski resort spraw wewnętrznych poinformował w tym tygodniu o przedłużeniu ścisłych kontrolach na granicach do 12 czerwca. Z kolei czeskie władze poinformowały o trwających negocjacjach z Niemcami ws. zniesienia ograniczeń w podróżowaniu, podkreślając, że sytuacja epidemiczna w Niemczech nie jest tak stabilna, jak u innych sąsiadów Czech.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News