Coraz więcej Polaków planuje oszczędności
pixabay
Autor Radosław Święcki - 2 Maja 2020

Wielu Polaków znalazło już sposób na oszczędzanie podczas pandemii. Może to pomóc wielu rodzinom

W ciągu miesiąca trwania pandemii koronawirusa wyraźnie wzrosła liczba Polaków, która zamierza wprowadzić oszczędności w gospodarowaniu wydatkami domowymi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor. Blisko połowa ankietowanych planuje oszczędzić na większych zakupach, zaś 15 proc. na podstawowych produktach. Zmieniły się również zwyczaje zakupowe Polaków.

Coraz więcej Polaków planuje oszczędności

Oszczędności w gospodarowaniu wydatkami domowymi planuje wprowadzić aż 60 proc. Polaków – pokazuje badanie Quality Watch przeprowadzone na zlecenie BIG InfoMonitor.

- W obecnej sytuacji najdobitniej widać, jak skomplikowany i wzajemnie uzależniony jest system łączący zachowania społeczne i konsumenckie z jednej, z gospodarką z drugiej strony – komentuje Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Twórcy badania zwracają uwagę, że nie wszyscy postrzegają pandemię tak samo. Okazuje się, że więcej Polaków obawia się o konsekwencje zdrowotne i finansowe koronawirusa (45 proc.) niż o zdrowie (34 proc.).

Tragiczne wieści dla polskich emerytów. Niewielu wie o wpływie COVID-19 na ich przyszłe świadczeniaTragiczne wieści dla polskich emerytów. Niewielu wie o wpływie COVID-19 na ich przyszłe świadczeniaCzytaj dalej

Z przywołanych w badaniu danych GUS wynika, że w marcu sprzedaż detaliczna spadła w ujęciu rocznym o blisko 10 proc. Najbardziej na pandemii ucierpiał handel odzieżą i obuwiem. Wzrost sprzedaży odnotowała natomiast żywność oraz farmaceutyki i kosmetyki.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. Morawiecki zapowiedział częściowe otwarcie granic. Nie powiedział całej prawdy, ogromne rozczarowanie

- Pandemia koronawirusa zawładnęła życiem Polaków. Wpłynęła na zmianę sposobów komunikacji, spędzania czasu oraz przyzwyczajeń zakupowych. Kiedy w połowie marca rząd wprowadził pierwsze restrykcje wynikające z pandemii koronawirusa, Polacy masowo ruszyli do sklepów. Z półek w ekspresowym tempie znikały produkty. Szybko okazało się, że nie robią jednak wielu innych zakupów. Ograniczająco działa zamknięcie większości sklepów stacjonarnych, ale też rosnące obawy o sytuację finansową – tłumaczy prezes BIG InfoMonitor.

Londyn ma świetny patent na oszczędności. Rozwiązanie jest zadziwiająco prosteLondyn ma świetny patent na oszczędności. Rozwiązanie jest zadziwiająco prosteCzytaj dalej

- Z przeprowadzonych dla nas badań wynika, że pandemia koronawirusa co dziesiątego Polaka przyprawia o większy lęk o finanse niż o zdrowie, a niemal połowa osób boi się kłopotów budżetu domowego nie mniej niż zdrowotnych. Stąd, gdy w marcu o chęci oszczędzania na zakupach mówiła połowa badanych, już w kwietniu wspominało o tym 60 proc. badanych. 45 proc. planuje zmniejszać największe wydatki, a 15 proc. nawet podstawowe. Nie ma wątpliwości, nowe realia zmieniły nawyki zakupowe konsumentów i coraz więcej Polaków rozważniej podchodzi do wydawania pieniędzy – dodaje.

Zwyczaje zakupowe Polaków

Badanie pokazuje zmianę zwyczajów zakupowych Polaków. Nieco ponad połowa ankietowanych twierdzi, że robi obecnie zakupy raz w tygodniu, zamiast chodzić częściej po mniejsze zakupy. 43 proc. respondentów kupuje w sklepach zlokalizowanych bliżej swojego miejsca zamieszkania. Niemal co trzeci badany powstrzymuje się od wychodzenia do sklepów oferujących produkty, które nie są dla nich niezbędne. Z kolei 12 proc. deklaruje, że częściej robi zakupy online niż dotychczas.

Badanie przeprowadzone przez Quality Watch metodą CAWI na próbie 1064 osób w wieku od 18 lat wzwyż. Termin realizacji: 3 – 6 kwietnia 2020 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Tragiczne wieści z pogotowia. Nie żyje ratownik medyczny, nieoficjalnie mówi się o jednej przyczynie
  2. Jakie choroby są przeciwskazaniem do zrobienia prawa jazdy? Warto je znać przed rozpoczęciem kursu
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Premier Polski nie powiedział całej prawdy o częściowym otwarciu granic. Wielu Polaków będzie wściekłych
Nie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećNie chciałbyś siedzieć w tych autach podczas wypadku. Popularne samochody niemal jak pułapka, wszyscy kierowcy powinni wiedziećCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News