BiznesINFO.pl
By KazimierzP / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22305607

By KazimierzP / fotopolska.eu, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22305607

Orlen z kolejną inwestycją. Pochłonie 13,5 mld zł

24 Maja 2021

Autor tekstu:

Radosław Święcki

Udostępnij:

PKN Orlen rusza z kolejną inwestycją. Chodzi o rozbudowę Kompleksu Olefin w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. Paliwowy gigant chwali się, że to największa inwestycja petrochemiczna w Europie na przestrzeni ostatnich 20 lat. Jej wartość szacowana jest na 13,5 mld euro. 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jaką inwestycję szykuje PKN Orlen

  • Jaka będzie jej wartość

  • Ile ma powstać miejsc pracy

PKN Orlen z nową inwestycją

Najgłośniejsze inwestycje PKN Orlen dotyczyły w ostatnim czasie mediów, tymczasem spółka poinformowała dziś o kolejnej. Tym razem nie dotyczy ona jednak mediów a rozbudowy Kompleksu Olefin w Zakładzie Produkcyjnym w Płocku. 

Paliwowy gigant podkreśla w komunikacie prasowym, że mamy do czynienia z kluczowym projektem w ramach strategicznego Programu Rozwoju Petrochemii, a zarazem największą inwestycją petrochemiczną w Europie na przestrzeni ostatnich 20 lat. 

Spółka podkreśla, że wytwarzane w Kompleksie Olefin produkty petrochemiczne będą bazą do produkowania wszelkich przedmiotów codziennego użytku, jak np. środków czystości i artykułów higienicznych i medycznych, oraz włókien syntetycznych do produkcji odzieży czy masek ochronnych. PKN Orlen informuje, że z owych produktów powstaną również części samochodowe, ale też elementy sprzętów AGD i urządzeń elektronicznych.

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podkreśla w komunikacie, że za sprawą nowej inwestycji spółka dołączy do grona czołowych producentów petrochemicznych na europejskim rynku i zabezpieczy - w długiej perspektywie - swoją konkurencyjność, a także zwiększy odpornośc na niesprzyjące trendy na rynku paliw. 

Obajtek podkreśla również, że inwestycja ta “wpisuje się w połączenie Orlenu z Lotosem, który będzie dostawcą znacznego wolumenu nafty do Olefin”.

- Petrochemia ma duży potencjał. Zamierzamy optymalnie go wykorzystać, odpowiadając na stale rosnące zapotrzebowanie na wysokomarżowe produkty petrochemiczne - mówi cytowany w komunikacie Obajtek, dodając, że skorzystają na tym nie tylko akcjonariusze Orlenu, ale też polska gospodarka, która stanie się bardziej konkurencyjna. 

PKN Orlen informuje, że przy budowie Kompleksu zostaną zastosowane najnowsze technologie, pozwalające na wzrost efektywności energetycznej, w tym redukcję o 30 proc. emisji CO2 na tonę produktu.

Opisywana inwestycja oznaczać będzie również nowe miejsca pracy. Spółka podaje, że w wyniku realizacji projektu zatrudnienie w PKN Orlen ma wzrosnąć o prawie 400 etatów, zaś dla budżetu państwa inwestycja ma wygenerować podatki w wysokości 160 mln zł. 

Z kolei wartość inwestycji szacowana jest na ok. 13,5 mld zł. Jej zakończenie planowane jest na pierwszy kwartał 2024 roku. Uruchomienie produkcji ma nastąpić na początku 2025 roku. 

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

12 tys. zł na dziecko bez progu dochodowego

Świadczenie 12 tys. na dziecko bez progów dochodowych. Rząd zdradził plany

CZYTAJ DALEJ

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >