BiznesINFO.pl

youtube/Prawo i Sprawiedliwość

Uczestniczki Powstania Warszawskiego oburzone na Kaczyńskiego. Wszystko przez mało dostrzegalny element podczas przemówienia

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Orędzie Kaczyńskiego wywołało oburzenie nie tylko wśród protestujących

Orędzie Kaczyńskiego pojawiło się we wtorek 28 października w mediach społecznościowych i portalach związanych z Prawem i Sprawiedliwością. Prezes partii rządzącej odnosił się do ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji (podkreślając, że wyrok jest zgodny z obowiązującą konstytucją) oraz do związanymi z nim protestami.

Jarosław Kaczyński w przemówieniu nawoływał do obrony kościołów, zarzucając, że protesty są atakiem na Polskę i twierdząc, że mamy do czynienia z zagrożeniem narodowym. Przemówienie odbywało się na tle flag Polski, a sam prezes PiS miał w klapę wpiętą przypinkę z kotwicą, znakiem Polski Walczącej. To właśnie ten z pozoru drobny szczegół wywołał takie oburzenie.

Uczestniczki Powstania Warszawskiego oburzone orędziem Kaczyńskiego

Nie od dziś wiadomo, że Prawo i Sprawiedliwość odwołuje się w swoim przekazie do religii, czy historii Polski. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy te odwołania nie stały się zawłaszczaniem ważnej dla Polaków symboliki, o czym świadczy reakcja samych uczestniczek Powstania Warszawskiego.

Anna Jakubowska, pseudonim "Paulinka", Anna Przedpełska-Trzeciakowska, Krystyna Zachwatowicz-Wajdowa, pseudonim "Czyżyk", pseudonim "Grodzka", Wanda Traczyk-Stawska, pseudonim "Pączek" i Hanna Stadnik pseudonim "Pętelka" podpisały się pod oświadczeniem, w które wyraża oburzenie wobec użycia przez Jarosława Kaczyńskiego symbolu Kotwicy.

- Jesteśmy głęboko oburzone faktem, że Jarosław Kaczyński ośmielił się wystąpić przeciwko tak słusznie demonstrującym młodym Polkom i Polakom, mając przypięty znaczek Polski Walczącej [...] Wykorzystywanie tego znaku w takiej sytuacji jest dla nas niedopuszczalne - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na łamach "Gazety Wyborczej".

Co więcej, jak same uczestniczki Powstania Warszawskiego przyznały, prezes Jarosław Kaczyński nie miał żadnego prawa do użycia tego znaku. Ponadto jak mówił w rozmowie z "GW" prof. Leszek Żukowski prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, z jednej strony nie ma nic przeciwko używaniu tego symbolu w celu solidaryzowania się z działalnością Polaków w trakcie okupacji, ale z drugiej strony uważa, że powinny nosić go osoby, które faktycznie przeżyły tamten okres.

1. Niestety, Boże Narodzenie będzie wyglądać zupełnie inaczej w tym roku. Minister zdrowia z nieprzyjemnymi informacjami 2. Wypadek rządowego samochodu w Warszawie, w środku był ochraniany polityk. Na miejscu natychmiast zjawiły się służby 3. Segregacja śmieci znowu do zmiany? Nie wypełnisz obowiązku, spodziewaj się grzywny albo aresztu

Orędzie Kaczyńskiego porównywane do orędzia gen. Wojciecha Jaruzelskiego

W swoim orędziu Kaczyński krytykował protestujących i zwracał uwagę, na rolę Kościoła Katolickiego w polskiej kulturze i zakorzenionej jej moralności. Ponadto odrzucenie polskiego kościoła w Polsce wprost określił jako "nihilizm".

- I ten nihilizm widzimy w tych demonstracjach i w tych atakach na Kościół, ale także w sposobie wyrażania ekspresji tych, którzy demonstrują, w niebywałej wulgarność - grzmiał Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS zwracał uwagę także na zaangażowanie w protesty młodzieży. Wielu złośliwych dopatrywało się porównań orędzia Kaczyńskiego ze słynnym przemówieniem gen. Wojciecha Jaruzelskiego, który w 1981 roku ogłosił stan wojenny. W tamtym przemówienie również padło określenie o współpracy "wywrotowców" z młodzieżą szkolną i studentami.

Porównań nie bały się osoby publiczne, w tym polityk Władysław Frasyniuk, który ostro skrytykował orędzie Kaczyńskiego, jak i samo przemówienie. Jakby tego było mało, wpis zamieściła córka generała, Monika Jaruzelska, z wymownym podpisem "Ku przestrodze".

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Ceny wynajmu mieszkań go przerosły. 28-latek przerobił kontener na śmieci… w maleńki domek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niewiarygodne, za co chce karać prawica. Groźba 3 lat pozbawienia wolności
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Daniel Obajtek może mieć kłopoty. Wydawca Tygodnika NIE kontratakuje
Czytaj więcej >

Finanse

Dasz dowód, a potem ogołocą Twoje konto. Ekspert ma kluczową radę jak się ustrzec
Czytaj więcej >
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]