BiznesINFO.pl Twój portfel Opłata za wodę mocno w górę. Niemal wszystkie samorządy chcą podwyżek
pixabay/Tumisu

Opłata za wodę mocno w górę. Niemal wszystkie samorządy chcą podwyżek

24 marca 2021
Autor tekstu: Radosław Święcki

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Większość samorządów chce podwyżek opłat za wodę i ścieki

  • Co stoi za decyzją samorządów

  • Jak na wnioski samorządów zapatrują się Wody Polskie

Opłata za wodę wzrośnie?

Mamy czas nie tylko pandemii, ale też licznych podwyżek, będących m.in. efektem wprowadzonej wraz z początkiem tego roku opłaty mocowej czy podatku cukrowego. Tymczasem szykuje się kolejny wzrost opłat. Tym razem za wodę i ścieki.

Złe wieści w tej kwestii przekazał Przemysław Daca, prezes Wód Polskich , które w 2018 roku stały się regulatorem cen wody w Polsce. Organizacja jak przypomina Polska Agencja Prasowa stoi na straży, by wnioskowane przez operatorów ceny za wodę i ścieki nie były sztucznie zawyżane, a podwyżki były efektem np. opłat stałych bądź inwestycji.

Marzec tego roku to czas, gdy przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne składają wnioski do regionalnych zarządów gospodarki wodnej (Wody Polskie są instytucją odwoławczą) o zatwierdzenie proponowanych taryf za dostarczanie wody i odprowadzenie ścieków na kolejne trzy lata.

Jak informuje PAP szef Wód Polskich do tej pory wpłynęło 1,5 tys. takich wniosków, co stanowi niemal dwie trzecie wszystkich, które mają zostać złożone. Z dotychczas złożonych wniosków płyną wspomniane niezbyt dobre informacje.

- Na podstawie złożonych do tej pory wniosków możemy już wysnuć pewne wnioski i są one dla nas nie do zaakceptowania. W 94 procent wniosków przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne zaproponowały podwyżki za wodę i ścieki . Tylko w 3 procent ceny utrzymano bez zmian, a w niecałych 3 procent zaproponowano obniżkę stawek – informuje cytowany przez PAP Daca.

Prezes Wód Polskich podkreśla, że przyjąłby ze zrozumieniem wnioski o podwyżki, gdyby były one efektem opłat stałych, inflacji, czy wzrostu cen za energię, tyle, że z dotychczas złożonych wniosków taryfowych wynika, że podwyżki mają sięgnąć średnio 20 proc. - To zdecydowanie więcej niż to, co by wynikało ze wzrostu opłat stałych czy inflacji – zwraca uwagę szef organizacji.

Prezes Wód Polskich: To niedopuszczalne w pandemii

Według Dacy ze względu na pandemię samorządy mają za sobą trudny rok i podwyżkami ze wodę i ścieki mogą chcieć ratować swoje budżety. W jego ocenie jednak znaczne podnoszenie opłat jest niedopuszczalne „zwłaszcza teraz w dobie pandemii, kiedy z powodów higienicznych, epidemicznych zużycie wody znacznie wzrasta”.

Z danych przywołanych przez prezesa Wód Polskich wynika, że obecnie średnia cena za wodę i ścieki w Polsce to ok. 12 zł brutto, co jak zauważa Daca odpowiada co prawda stawkom europejskim , tyle, że Polacy nie są aż tak zamożni jak społeczeństwa zachodnie.

Daca podkreśla, że wszystkie wnioski będą rozpatrywane indywidualnie. - Niektórzy rzeczywiście mieli duże inwestycje i stąd duże podwyżki, które są uzasadnione. Widzimy jednak, że w dokumentach, samorządy proponują zbyt duże marże poprzez opłaty dzierżawne, dzielone są również przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, planowana jest wypłata dywidend do budżetów miast i takie działania nie będą przez nas akceptowane – zapowiada szef Wód Polskich.

W 2018 roku, czyli podczas poprzedniego zatwierdzania taryf, z 2728 wniosków, jakie wpłynęły do regionalnych zarządów gospodarki wodnej, decyzji odmawiających zatwierdzenia taryfy było jak podaje PAP zaledwie 60. W tym roku, jak zapowiada prezes Wód Polskich – w związku z proponowanymi znaczącymi podwyżkami – zakwestionowanych wniosków może być znacznie więcej.

Obserwuj nas w
autor
Radosław Święcki

Redaktor Biznesinfo. Absolwent dziennikarstwa na UW. Wielbiciel politycznych biografii i zagranicznych stacji radiowych (zwłaszcza w językach, których nie rozumiem). Przed BiznesInfo związany z B2-biznes.pl, Forum Samorządowe i Magazynem THINKTANK.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie