BiznesINFO.pl

Wikimedia Commons kkic CC3.0

Na wakacjach żądają dodatkowej opłaty. Masz prawo dostać zwrot, ale niewielu korzysta

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Nie zawsze są podstawy do pobierania opłaty klimatycznej

Opłata klimatyczna regulowana jest w trakcie pierwszego dnia pobytu. Ponosimy jej koszt podczas opłacania pobytu w hotelu, czy kwaterze, w której będziemy mieli zapewniony nocleg. Okazuje się, że w Polsce jest niewiele miejscowości mających podstawy do jej pobierania.

- Można liczyć na wynik 1:0 dla turystów, ponieważ w Polsce jest naprawdę niewiele miejscowości czy regionów, które mogą pochwalić się czystym i dobrym jakościowo powietrzem - stwierdziła w rozmowie z Business Insider dr Joanna Uchańska, partner w kancelarii Chałas i Wspólnicy.

Opłata wynosi około 2 zł za dzień. Pobiera się ją na podstawie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych od osób fizycznych przebywających czasowo w celach wypoczynkowych, turystycznych lub szkoleniowych w miejscowościach, które mają walory uzdrowiskowe, klimatyczne i krajobrazowe.

Można ubiegać się o zwrot pieniędzy

W rozmowie z Business Insiderem dr Joanna Uchańska stwierdziła, że w wielu Polskich gminach można ubiegać się o zwrot pieniędzy z opłaty klimatycznej. Co więcej, gdybyśmy spotkali się z odmową, często Naczelny Sąd Administracyjny wydaje korzystne dla turystów wyroki.

Do takiej sytuacji doszło w 2008 roku, gdy wykazano, że miasto Zakopane nie ma podstaw do pobierania opłaty klimatycznej. W opinii prawniczki wiele zależy od daty wykonania pomiaru czystości, a daty wydania uchwały, oraz terminu przyjechania na wypoczynek. Nie wiadomo również, czy pomiar dotyczy gminy, czy całego regionu w którym przebywa turysta. Sprawa jest dosyć skomplikowana i wiele zależy od indywidualnych przypadków.

- Wynika to w szczególności z faktu, że opłata od przyjeżdżających do danego miasta turystów jest pobierana za możliwości korzystania z czystego powietrza i jest motywowana lepszymi standardami klimatycznymi w danej gminie. Jeśli tego czystego powietrza nie ma, a standardy także pozostawiają wiele do życzenia, to turysta nie otrzymuje konkretnego świadczenia, za które płaci.

Tagi:

Opłatawakacjeurlop

Podobne artykuły

Turystyka

Tunezja przestała uznawać paszporty covidowe
Czytaj więcej >

Turystyka

POT: 3,5 mln dzieci skorzystało z bonów turystycznych
Czytaj więcej >

Turystyka

Kontrole weszły do restauracji w całym kraju. Aż 57 proc. sprawdzanych z nieprawidłowościami
Czytaj więcej >

Turystyka

Uwaga na oszustów. Próbują naciągać na bon turystyczny
Czytaj więcej >

Turystyka

1800 zł za brak maseczki. Zastanów się czy warto
Czytaj więcej >

Turystyka

Wakacje jak nieprzyjemna niespodzianka. W łatwy sposób stracisz odszkodowanie
Czytaj więcej >
Konrad Karpiuk

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]