BiznesINFO.pl
Pixabay/Sozavisimost

Pixabay/Sozavisimost

Ogrzewanie domu od czwartku musisz zgłosić. Ruszyła Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków

2 Lipca 2021

Autor tekstu:

Maria Glinka

Ogrzewanie domu nie będzie już tajemnicą. Od 1 lipca każdy właściciel lub zarządca nieruchomości musi przekazać informacje w tym zakresie do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Za unikanie nowego obowiązku grozi grzywna.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego państwo chce mieć szczegółowe dane o ogrzewaniu domu

  • Do kiedy trzeba dopełnić formalności

  • Jaka kara grozi za nieprzekazanie informacji

Ogrzewanie domu w nowym rejestrze. Dodatkowy obowiązek dla właścicieli

Ogrzewanie domu przestarzałym kotłem tylko pogarsza kondycję powietrza. W Polsce ten problem jest poważny - nasze powietrze uchodzi za jedno z najbardziej zanieczyszczonych w całej Europie. Jednym z elementów walki ze smogiem ma być Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków.

To nowy spis, który gromadzi informacje na temat źródeł ciepła i spalania paliw. Do złożenia deklaracji jest zobligowany każdy właściciel lub zarządca nieruchomości. Jakie ogrzewanie domu należy zgłosić?

Katalog jest wyjątkowy pojemny. Zgłosić trzeba m.in. kocioł, grzejnik czy kominek gazowy, kuchnię węglową, piec kaflowy lub wolnostojący (koza) na paliwo stałe (drewno, węgiel, pellet). Co ciekawe, deklarację muszą przedłożyć również właściciele nieruchomości, które pobierają ciepło z instalacji fotowoltaicznych.

Dlaczego władza chce miąć wgląd w te informacje? Ogrzewanie domu to w wielu gminach wielka niewiadoma. - Wiele miejscowości nawet nie zna skali problemu, włodarze nie wiedzą, ile w ich miastach jest kopciuchów - przyznał w rozmowie z portalem money.pl Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego. Dzięki ewidencji władza będzie mogła ocenić, gdzie problem jest największy i gdzie należy skierować programy wsparcia termomodernizacji.

Dlatego też gromadzone informacje mają dotyczyć wszystkich budynków w Polsce. Portal terazkrosno.pl podaje, że jest ich ok. 5 mln.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Za nieprzekazanie danych grozi kara

Ogrzewanie domu to nie jedyna informacja, jaką należy przekazać. W deklaracji właściciel musi także przekazać, z jakich programów pomocowych korzystał dotychczas. Dzięki temu władza uniknie wielokrotnego dofinansowywania tych samych inwestycji.

Deklaracja jest obowiązkowa i można ją składać od czwartku 1 lipca. Gromadzenie dokumentów ma potrwać rok. Właściciele mogą wypełnić formularz elektroniczny lub wypełnić wniosek ręcznie i wysłać go pocztą lub zanieść do urzędu gminy. Informację o tym, jakie jest ogrzewanie domu, który jeszcze nie został wybudowany, należy przekazać w przeciągu 14 dni od uruchomienia źródła ciepła.

Każdy, kto nie dopilnuje terminów naraża się na grzywnę. Ukrywanie danych na temat ogrzewanie domów wiąże się z koniecznością zapłaty nawet 5 tys. zł. Ostateczną stawkę karną wyznaczy sąd.

Warto zadbać o rzetelność wniosku, ponieważ kłamanie może przysporzyć wielu problemów. Prawdziwość deklaracji ma prawo sprawdzić m.in. kominiarz. Poza tym do drzwi może zapukać także Straż Miejska, która może wlepić mandat za nieprawdziwe informacje na temat ogrzewania domu.

- Jeśli ktoś poda, że ma piec gazowy, […] a będzie miał kopciucha, to musi mieć świadomość, że w przypadku kontroli Straży Miejskiej to może wypłynąć - ostrzegał Piotr Siergiej. Tym bardziej, że za niezbyt ekologiczne urządzenia, mające na celu ogrzewanie domu, żadne kary nie są przewidziane.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Tagi:

Centralna Ewidencja Emisyjności BudynkówNieruchomościKara

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Opalanie na balkonie

Polska i Świat

Rząd chce walczyć z patodeweloperką w Polsce. Zacznie od balkonów

Czytaj więcej >
pendolino

Polska i Świat

Podróż pociągiem będzie tańsza. Już wkrótce ceny biletów zostaną obniżone

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Minister Czarnek zapowiedział. Nauczyciele dostaną od państwa 400 tys. laptopów

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Domagał się prawie 3 mln zł odszkodowania za wypadek. Sąd zdecydował, że to pracownik zapłaci karę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polacy zbudują drona, który w razie wypadku szybko przetransportuje krew. Może uratować życie

Czytaj więcej >
Wrocław

Polska i Świat

Kosmiczna podwyżka czynszu we Wrocławiu. Przedsiębiorcy proszą o pomoc, PGNiG wypowiada czynsze

Czytaj więcej >