BiznesINFO.pl

Pixabay/pompi

Opóźnienia w wypłacie odszkodowania z OC to wciąż rosnący problem. Jest jednak pomysł, jak go rozwiązać

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Maria Glinka

Problematyczne odszkodowania

Odszkodowanie z OC ma rekompensować straty poniesione np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. Jednak okazuje się, że czas oczekiwania na rekompensatę w dalszym ciągu jest zbyt długi, a opóźnienia w wypłacie środków stanowią częsty powód sankcji finansowych nakładanych na ubezpieczycieli.

Sprawie problematycznych odszkodowań postanowiła przyjrzeć się posłanka Barbara Bartuś, która przedstawiła plan zdyscyplinowania ubezpieczycieli w Interpelacji nr 2010. Na wstępie posłanka podkreśliła, że wielu poszkodowanych nie stać opłacenie sądowej konfrontacji z ubezpieczycielem, który zaniżył wypłacone odszkodowanie. Drugą newralgiczną kwestią jest przewlekłość procedowania sądów cywilnych. A pandemia koronawirusa z całą pewnością nie przyspieszy toku postępowań - podaje bankier.pl.

Dodatkowe sankcje finansowe dla ubezpieczycieli

Według posłanki rozwiązaniem problemu byłoby wprowadzenie dodatkowych odsetek, które musiałby uregulować ubezpieczyciel po przegranej rozprawie. Ich wysokość miałaby stanowić równowartość maksymalnych odsetek za opóźnienie, które wynoszą obecnie 6 proc. rocznie. Dzięki temu ubezpieczyciel zapewne zdecydowałby się na bardziej korzystną wycenę odszkodowania nie względem firmy, a wobec poszkodowanego. Poza tym dodatkowe odsetki miałyby spełnić rolę rekompensaty w zamian za długie oczekiwanie na wypłatę całości odszkodowania.

Jednak zdaniem Pawła Kuczyńskiego, prezesa porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl taka propozycja niesie za sobą ryzyko narażenia klienta na wyższe koszty. „Trzeba się jednak liczyć z tym, że wprowadzenie dodatkowej sankcji finansowej za zaniżanie wyceny szkód mogłoby skutkować wzrostem składek obowiązkowego OC” – wyznał ekspert.

Niejawny rejestr sporów o odszkodowania

Drugim pomysłem posłanki jest utworzenie niejawnego rejestru sporów ubezpieczeniowych dotyczących OC. Dzięki temu proces kontrolowania niewłaściwych praktyk zaniżających odszkodowania mógłby być bardziej skuteczny.

W sprawie rozwiązań zaproponowanych przez posłankę zabrał już głos resort finansów. Ministerstwo sprzeciwia się zarówno nałożeniu dodatkowych sankcji na ubezpieczycieli, jak i stworzeniu ewidencji sporów o odszkodowanie.

Tagi:

odszkodowanie

Podobne artykuły

Twój portfel

Rząd chce wprowadzenia maksymalnej opłaty za śmieci
Czytaj więcej >

Twój portfel

Płaca minimalna znowu będzie podniesiona. Rząd już zapowiedział
Czytaj więcej >

Twój portfel

12 000 plus jednak szybciej. Rząd zdradził, kiedy można spodziewać się wypłat
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ile kosztuje nas codzienne ładowanie telefonu? Koszt może zaskoczyć
Czytaj więcej >

Twój portfel

Ceny paliw. Analitycy nie przewidują gwałtownych wzrostów
Czytaj więcej >

Twój portfel

UOKiK ostrzega przed zagrożeniami w sieci. Oszuści urlopu nie biorą
Czytaj więcej >
Maria Glinka

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]