Odszkodowanie z OC
Pixabay/pompi
Autor Maria Glinka - 30 Maja 2020

Opóźnienia w wypłacie odszkodowania z OC to wciąż rosnący problem. Jest jednak pomysł, jak go rozwiązać

Odszkodowanie z OC nadal sprawia dużo problemów z uwagi przewlekłość procedowania w sprawie ewentualnego zaniżania stawek przez ubezpieczycieli. Pojawiła się nowa koncepcja, dzięki której ta kwestia miałaby zostać rozwiązania.

Problematyczne odszkodowania

Odszkodowanie z OC ma rekompensować straty poniesione np. w wyniku wypadku komunikacyjnego. Jednak okazuje się, że czas oczekiwania na rekompensatę w dalszym ciągu jest zbyt długi, a opóźnienia w wypłacie środków stanowią częsty powód sankcji finansowych nakładanych na ubezpieczycieli.

Sprawie problematycznych odszkodowań postanowiła przyjrzeć się posłanka Barbara Bartuś, która przedstawiła plan zdyscyplinowania ubezpieczycieli w Interpelacji nr 2010. Na wstępie posłanka podkreśliła, że wielu poszkodowanych nie stać opłacenie sądowej konfrontacji z ubezpieczycielem, który zaniżył wypłacone odszkodowanie. Drugą newralgiczną kwestią jest przewlekłość procedowania sądów cywilnych. A pandemia koronawirusa z całą pewnością nie przyspieszy toku postępowań - podaje bankier.pl.

Dodatkowe sankcje finansowe dla ubezpieczycieli

Według posłanki rozwiązaniem problemu byłoby wprowadzenie dodatkowych odsetek, które musiałby uregulować ubezpieczyciel po przegranej rozprawie. Ich wysokość miałaby stanowić równowartość maksymalnych odsetek za opóźnienie, które wynoszą obecnie 6 proc. rocznie. Dzięki temu ubezpieczyciel zapewne zdecydowałby się na bardziej korzystną wycenę odszkodowania nie względem firmy, a wobec poszkodowanego. Poza tym dodatkowe odsetki miałyby spełnić rolę rekompensaty w zamian za długie oczekiwanie na wypłatę całości odszkodowania.

Jednak zdaniem Pawła Kuczyńskiego, prezesa porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl taka propozycja niesie za sobą ryzyko narażenia klienta na wyższe koszty. „Trzeba się jednak liczyć z tym, że wprowadzenie dodatkowej sankcji finansowej za zaniżanie wyceny szkód mogłoby skutkować wzrostem składek obowiązkowego OC” – wyznał ekspert.

Lepiej napełnij swój bak. Tankowanie już za parę dni będzie drastycznie droższeLepiej napełnij swój bak. Tankowanie już za parę dni będzie drastycznie droższeCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Krystyna Pawłowicz w nocy opublikowała dziwne zdjęcia. Co jej się stało?

Niejawny rejestr sporów o odszkodowania

Drugim pomysłem posłanki jest utworzenie niejawnego rejestru sporów ubezpieczeniowych dotyczących OC. Dzięki temu proces kontrolowania niewłaściwych praktyk zaniżających odszkodowania mógłby być bardziej skuteczny.

W sprawie rozwiązań zaproponowanych przez posłankę zabrał już głos resort finansów. Ministerstwo sprzeciwia się zarówno nałożeniu dodatkowych sankcji na ubezpieczycieli, jak i stworzeniu ewidencji sporów o odszkodowanie.

Polacy boją się o swoje oszczędności. Coraz więcej osób decyduje się na jeden ruch, aby je ochronićPolacy boją się o swoje oszczędności. Coraz więcej osób decyduje się na jeden ruch, aby je ochronićCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Martwy były milicjant w mieszkaniu. Jego żona też nie żyje
  2. Pierwsze objawy raka piersi. Nie wolno ich lekceważyć
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Najpierw nie mogli uwierzyć, a potem wybuchli śmiechem. W takich restauracjach jeszcze nie byliście
Prawo jazdy zostawisz w domu, wystarczy jedna tablica rejestracyjna. Idą ogromne zmiany w prawie, kierowcy będą uradowaniPrawo jazdy zostawisz w domu, wystarczy jedna tablica rejestracyjna. Idą ogromne zmiany w prawie, kierowcy będą uradowaniCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News