BiznesINFO.pl

Biznesinfo.pl

Odszkodowanie czeka na 19 tys. Polaków. Tysiące mają dostać najszybciej w połowie roku

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Odszkodowanie coraz bliżej

Wypłaty części zaległości rozpoczęły się już w 2019 roku. Na początek spłacono Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i byłych pracowników co wymagało przelania 928 tys. zł. Potem przekazano 128 tys. zł Urzędowi Skarbowemu. Natomiast klienci Amber Gold na odszkodowanie czekają już długo, ale pojawiło się światełko w tunelu. Optymistyczny wariant zakłada, że syndyk masy upadłościowej wypłaci je w połowie roku.

Odszkodowanie w ciągu kilku miesięcy?

- Informację o wycenionym na 849 tysięcy złotych ostatnim pakiecie wierzytelności rozesłałem do ponad 90 firm z branży windykacyjnej. Teraz oczekuję na ich oferty - powiedział na łamach “Dziennika Bałtyckiego” Józef Dębiński, syndyk masy upadłościowej Amber Gold.

Ile może potrwać sprzedaż? Najbardziej optymistyczny wariant przewiduje znalezienie kupca w ciągu dwóch tygodni. Potem trzeba zaplanować podział pieniędzy, co będzie wymagało zatwierdzenia sędziego komisarza. Jeśli tak się stanie, to odszkodowanie będzie można wypłacić w ciągu kilku miesięcy, być może nawet w połowie tego roku.

19 tys. wierzycieli czeka na odszkodowanie

Gorsza wiadomość jest taka, że do poszkodowanych nie trafi jednak więcej 10 proc. zainwestowanych środków. Jak podaje portal next.gazeta.pl, z 658 mln zł długu udało się odzyskać zaledwie 66 mln zł, na które czeka 19 tys. osób.

Wyrok w sprawie Amber Gold zapadł w maju 2019 roku. Marcin P. i Katarzyna P. zostali skazani odpowiednio na 15 i 12 lat pozbawienia wolności. Prokuratura domagała się dla obojga kar 25 lat więzienia.

Tagi:

Zadłużenieodszkodowanie

Podobne artykuły

Polska i Świat

Nowy biznes rodziny Makłowiczów. Wychodzą poza kulinaria
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Ceny wynajmu mieszkań go przerosły. 28-latek przerobił kontener na śmieci… w maleńki domek
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Rząd znalazł kolejny pomysł na tanie mieszkania. Resort zdradza, co wkrótce wejdzie w życie
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Kolejne ataki oszustów. Możesz stracić całe oszczędności, lepiej uważaj
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Niewiarygodne, za co chce karać prawica. Groźba 3 lat pozbawienia wolności
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Daniel Obajtek może mieć kłopoty. Wydawca Tygodnika NIE kontratakuje
Czytaj więcej >
Stanisław Węgrowski

Wydawca Biznesinfo. Absolwent psychologii na Uniwersytecie Humanistycznospołecznym SWPS. W dziennikarstwie inspirują go sprawy społeczne, polityka, kultura oraz sport. DJ, jeden z założycieli kolektywu SONDA, działającego na warszawskiej scenie klubowej. Miłośnik zwierząt.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]