Wyszukaj w serwisie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Odśnieżanie posesji. Jak to zrobić, żeby nie dostać mandatu? Straż miejska wyjaśnia
Zuzanna Kabot
Zuzanna Kabot 07.12.2023 13:15

Odśnieżanie posesji. Jak to zrobić, żeby nie dostać mandatu? Straż miejska wyjaśnia

Odśnieżanie
Pixabay

Pojawienie się śniegu w zimę niesie ze sobą sporo utrudnień związanych z koniecznością odśnieżania samochodów oraz posesji. Jest to obowiązek, a jego zaniedbanie wiąże się z nieprzyjemnymi konsekwencjami w postaci mandatów. Straż miejska z Gdańska wyjaśniła, jak prawidłowo odśnieżyć posesję.

Odśnieżanie posesji

Dbanie o to, żeby chodnik był odśnieżony jest obowiązkiem właściciela nieruchomości i nie ma tu znaczenia jej przeznaczenie i sposób użytkowania. Jeśli chodnik do niej bezpośrednio nie przylega, to wtedy uprzątnięcie śniegu i lodu leży po stronie zarządcy drogi. Co istotne, warto zwrócić także uwagę na to, jak to zrobimy. Straż miejska przypomina, jak uniknąć mandatu.

Rossmann zaszalał przed świętami. Klienci ustawią się w długich kolejkach

Jak prawidłowo odśnieżać?

Usunięty z chodnika śnieg nie może utrudniać pieszym poruszania się, a także zabronione jest zrzucanie go na jezdnię. Grozi za to mandat w wysokości od 20 do nawet 500 złotych. Najlepszym rozwiązaniem będzie umiejscowienie go na krawędzi chodnika, bowiem tam nie będzie utrudniał ruchu pieszym i kierowcom. Warto wspomnieć, że za odśnieżenie miejsc parkingowych wyznaczonych przez miasto jest odpowiedzialny zarządca dróg.

Straż miejska przypomina o obowiązku odśnieżania

Straż miejska w Gdańsku za pomocą mediów społecznościowych przypomniała o obowiązku odśnieżania. - Każdy, kto zaniedba ten obowiązek, musi liczyć się z mandatem w wysokości 100 złotych. Warto też mieć na uwadze, że gdy na nieodśnieżonym chodniku zdarzy się wypadek, poszkodowana osoba może na drodze cywilnej żądać od administratora zadośćuczynienia - podkreślają strażnicy.

Tagi: Mandat