BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Podjęto decyzję dotyczącą obostrzeń po świętach. Premier podał daty

9 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Obostrzenia w związku z pandemią ulegną przedłużeniu – taką decyzję ogłosił dzisiaj polski rząd. Co ze świętami i egzaminami w szkołach podstawowych i licealnych?

Obostrzenia bez zmian

Obostrzenia dotyczące poszczególnych sfer życia Polaków zostaną podtrzymane. Rząd poinformował, że nie ma potrzeby nakładania nowych, drastycznych ograniczeń w funkcjonowaniu zarówno obywateli, jak i przedsiębiorstw. Zdaniem premiera, gdyby ich nie wprowadzono to "mielibyśmy dzisiaj nawet 40 tys. zachorowań" - podaje tvn24.pl.

Rządzący nie zabraniają podróżowania na święta do rodziny, ale rekomendują pozostanie w domu. Zwracają uwagę, że może to mieć kluczowe znaczenie dla zdrowia i życia najbliższych członków rodziny, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zakażenia koronawirusem.

Praca szkół w dalszym ciągu będzie zawieszona

Z najnowszych szczegółów podanych w trakcie konferencji prasowej wynika, że szkoły i przedszkola pozostaną zamknięte do 26 kwietnia. Placówki mają w dalszym ciągu prowadzić nauczanie w trybie zdalnym.

Decyzją władz egzaminy ósmoklasisty i maturalne zostaną przesunięte. Dokładny termin testów ma zostać podany w najbliższym czasie, minimum 3 tygodnie przed egzaminami. Zdaniem premiera egzaminy nie odbędą się wcześniej niż w czerwcu.

Zasiłek opiekuńczy na dzieci został również wydłużony.

Wydłużenie ograniczeń w handlu i usługach, granice nadal zamknięte

Do 19 kwietnia zostają przedłużone ograniczenia dotyczące działalności galerii handlowych i miejsc publicznych takich jak teatry czy kina. W dalszym ciągu z pracy będą wyłączone zakłady fryzjerskie i punkty usług. Natomiast ograniczenia dotyczące imprez masowych mają obowiązywać do odwołania.

Z kolei do 3 maja mają być zamknięte granice Polski, a samoloty mają pozostać uziemione. Wydłużeniu ulegną także ograniczenia w ruchu kolejowym.

Jedno nowe ograniczenie wejdzie w życie tuż po świętach

"Podtrzymanie trudnego reżimu" ma zostać uzupełnione o obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej od przyszłego czwartku (16 kwietnia) - oznajmił minister zdrowia Łukasz Szumowski. 

Dalsze szczegółowe wytyczne w związku z walką z koronawirusem mają zostać ogłoszone po Wielkanocy.

Zakaz zgromadzeń podtrzymany

Ku niezadowoleniu części księży i hierarchów w związku z nadchodzącymi Świętami Wielkanocnymi, zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób pozostał w mocy. Przedstawiciele kościoła liczyli, że z uwagi na nabożeństwa wielkanocne limit zostanie zwiększony do 50 osób.

Jednak na ten moment w rządzie nie ma zgody na takie rozwiązanie, ponieważ mogłoby to poskutkować kolejnym przyrostem zachorowań.

Do sytuacji w kraju ustosunkował się także prezydent Andrzej Duda. "Robimy wszystko, aby działania odpowiadały aktualnym zapotrzebowaniom" - oznajmił w trakcie dzisiejszego wystąpienia. Prezydent ma nadzieję, że "już niedługo powrócimy do normalnego trybu funkcjonowania".

Podobne artykuły

CERT Orange wydał ważne ostrzeżenie

Polska i świat

CERT Orange wydał ostrzeżenie. Chodzi o "wangiri", pod żadnym pozorem nie oddzwaniaj na takie numery

Czytaj więcej >
Niemcy robią z Polski śmietnik

Polska i świat

Wywóz toksycznych odpadów do Polski. Prosto z Niemiec

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Kia będzie wzywać kierowców. Ponad 22 tys. aut koreańskiego producenta grozi pożarem

Czytaj więcej >
Emeryci oddają pieniądze za renty dożywotnie

Polska i świat

Coraz więcej emerytów decyduje się oddać nieruchomości za renty dożywotnie

Czytaj więcej >
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i świat

Polacy nadal chcą przenosić firmy do Czech

Czytaj więcej >
Biznes Info

Polska i świat

Coraz więcej kontroli gospodarki odpadami. Skarg jest coraz więcej

Czytaj więcej >