Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowe zasady dla handlujących samochodami. Wchodzą już od stycznia
Paweł Makowiec
Paweł Makowiec 16.12.2023 20:34

Nowe zasady dla handlujących samochodami. Wchodzą już od stycznia

Wnętrze samochodu
Iberion

Sprzedawcy samochodów w Polsce muszą bardzo uważać. Od nowego roku w życie wchodzą zmiany związane właśnie z tego typu transakcjami. Jak się okazuje, nowe obowiązki będą miały również osoby kupujące auta w naszym kraju.

Terminy na przerejestrowanie auta

Najważniejszym przepisem obowiązującym osoby kupujące samochody, wciąż pozostają terminy. Z informacji portalu se.pl wynika, że nowi właściciele mają 30 dni na zarejestrowanie zakupionego pojazdu na swoje nazwisko. Sprawa komplikuje się jednak w przypadku tego, gdzie samochód został zakupiony.

Jeżeli auto kupiono w Polsce, czas na rejestrację płynie od momentu dokonania zakupu. Inaczej wygląda to jednak w przypadku samochodów sprowadzonych z zagranicy - w tym przypadku, właściciel musi zarejestrować auto do 30 dni od przekroczenia granicy przez dany pojazd. Dla przedsiębiorców trudniących się handlem pojazdami termin wynosi dokładnie 90 dni.

Dodatkowe opłaty bez zgody klientów. Operator wypłaci rekompensaty

Nowe zasady dla sprzedających

Do nowych zasad, które wejdą w życie od 1 stycznia 2024 roku, muszą się przygotować osoby sprzedające samochody. Będą oni mieli obowiązek poinformowania o sprzedaniu danego samochodu w odpowiednim urzędzie. W przypadku kilku właścicieli danego pojazdu, musi to uczynić jeden z nich.

Brak zawiadomienia o sprzedaży auta naraża byłego właściciela na karę wynoszącą 250 zł. Znacznie gorzej sytuacja wygląda w kontekście spóźnienia z rejestracją samochodu - przekroczenie 30 dni oznacza dla właściciela karę 500 zł. Przedsiębiorcy handlujący samochodami będą musieli zapłacić dwa razy więcej. Z kolei przekroczenie 180 dni podwaja karę za spóźnienie.

Brak OC to poważne kłopoty

Nie warto również zwlekać z kwestią wykupienia bądź przedłużenia ubezpieczenia OC. Jest ono obowiązkowe dla wszystkich pojazdów, które są zarejestrowane w Polsce.

Brak ważnego ubezpieczenia OC naraża właściciela samochodu na znacznie sroższe kary, niż w poprzednich przypadkach - co gorsza, one również wzrastają od początku stycznia. Jeżeli samochód nie będzie ubezpieczony przez min. 14 dni, oznacza to karę w wysokości 8490 zł.

źródło: se.pl