Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Nowe święto państwowe zaraz po Bożym Narodzeniu? Radni z Wielkopolski już poparli pomysł
Maria Glinka
Maria Glinka 22.06.2021 02:00

Nowe święto państwowe zaraz po Bożym Narodzeniu? Radni z Wielkopolski już poparli pomysł

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

O dodatkowe święto państwowe zabiega Wielkopolska. Radni już wyrazili swoje poparcie, a pod petycją w tej sprawie podpisał się nawet przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki. Dzięki temu Polacy zyskaliby dodatkowy dzień wolny w okresie Bożego Narodzenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kto zaproponował wprowadzenie dodatkowego dnia wolnego

  • Co ma upamiętniać nowe święto

  • Które dni są ustawowo wolne od pracy

Nowe święto na horyzoncie. Wielkopolska chce upamiętnić historyczne wydarzenie

Dodatkowe święto w okresie Bożego Narodzenia to postulat kilku podmiotów działających na terenie Wielkopolski. Ich zdaniem 27 grudnia powinien być dniem upamiętniającym Powstanie Wielkopolskie (1918-1919).

W rezultacie okres świąteczny uległby wydłużeniu. Dniami wolnymi od pracy są już 25 i 26 grudnia, a niektórzy mogą liczyć na wolne również 24 grudnia. Dodatkowe święto po Bożym Narodzeniu byłoby wyjątkowo korzystne w tym roku, ponieważ 27 grudnia wypada w poniedziałek.

Inicjatorami pomysłu są Muzeum Narodowe w Poznaniu, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości w Poznaniu, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Fundacja Zakłady Kórnickie.

RMF FM donosi, że radni z tego regionu przyjęli stanowisko Sejmiku Województwa Wielkopolskiego jednogłośnie. Ich zdaniem zwycięskie Powstanie Wielkopolskie miało duży wpływ na odrodzoną Polskę, a święto państwowe dodatkowo podnosiłoby rangę tamtych wydarzeń.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Marszałek Marek Woźniak liczy, że inicjatywa zostanie przyjęta. - Będzie nam miło, jeśli parlament tak zdecyduje i wierzę, że tak będzie - przekonywał.

W trakcie poniedziałkowej sesji Woźniak podkreślił, że Powstanie Wielkopolskie od lat „napawa dumą Wielkopolan” i nadszedł czas, aby stało się „dumą każdego Polaka”. Celem zrywu zapoczątkowanego w grudniu 1918 r. tuż po Bożym Narodzeniu był powrót Wielkopolski do Rzeczpospolitej po 123 latach pod zaborami.

Episkopat i IPN popierają nowe święto

Onet podaje, że inicjatywę upamiętniania Powstania Wielkopolskiego wspiera także Episkopat. Przewodniczący abp Stanisław Gądecki podpisał już petycję dotyczącą nowego święta państwowego. Archidiecezja Poznańska poinformowała na Twitterze, że w trakcie składania podpisu był obecny dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Przemysław Terlecki.

Nowe święto popiera także IPN. Na stronie internetowej instytucja zachęca wszystkich zainteresowanych do podpisania deklaracji w tej sprawie. W tym celu należy wydrukować udostępniony załącznik i odesłać go na adres poznańskiego oddziału IPN.

Aktualnie w Polsce mamy 13 świąt wolnych od pracy: 1 stycznia (Nowy Rok), 6 stycznia (Święto Trzech Króli), pierwszy i drugi dzień Wielkanocy, 1 maja (Święto Państwowe), 3 maja (Święto Narodowe 3 maja), pierwszy dzień Zielonych Świątek, Boże Ciało, 15 sierpnia (Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny), 1 listopada (Wszystkich Świętych), 11 listopada (Narodowe Święto Niepodległości) oraz 25 i 26 grudnia (pierwszy i drugi dzień Bożego Narodzenia).

Ostatnie zmiany w wykazie świąt miały miejsce w 2011 r. Wtedy to Święto Trzech Króli, po 50 latach, ponownie zostało uznane za dzień wolny od pracy.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na [email protected]