BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Rząd jednego z państw dobrowolnie obniżył swoje wynagrodzenia. W ramach solidarności z obywatelami

15 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Nowa Zelandia podjęła decyzję o redukcji pensji premier i jej współpracowników, co przyniesie oszczędności szacowane na ok. 800 tys. dolarów. Jednak zmniejszenie wynagrodzeń najwyższych urzędników państwowych jest podyktowane głównie chęcią zsolidaryzowan

Nowa Zelandia chce wesprzeć na duchu obywateli

Nowa Zelandia, tak jak wiele innych państw, stara się na bieżąco uaktualniać strategię walki z koronawirusem. Najnowszą decyzją jest obniżenie wynagrodzenia rządu o 20 proc. Taki zabieg ma przyczynić się do likwidacji luki płacowej między poszczególnymi grupami obywateli, którzy pracują na różnych stanowiskach – podaje forbes.pl.

„Gdyby kiedykolwiek był odpowiedni czas (…) na taki krok to jest właśnie teraz” – przyznała premier Nowej Zelandii Jacinda Ardern.

Władza zapowiada, że redukcja wynagrodzenia obejmie okres najbliższych sześciu miesięcy i będzie dotyczyła premier, 25 ministrów oraz 34 szefów publicznych. W ten sposób rządzący chcą okazać „solidarność z pracownikami na pierwszej linii frontu oraz tymi, którzy stracili środki do życia”    - tłumaczyła szefowa rządu.

Wzrost oszczędności

Roczne zarobki premier Nowej Zelandii to prawie 460 tys. dolarów. Po zadeklarowanej obniżce będzie mogła liczyć na 414 tys. dolarów w skali roku.

Zmniejszenie pensji zarówno premier, jak i ministrów przyniesie oszczędności w wysokości ok. 800 tys. dolarów. W przypadku redukcji wynagrodzenia 34 szefów departamentów uda się odłożyć ok. 1,6 mln dolarów.

„Te cięcia same w sobie nie zmienią ogólnej sytuacji budżetowej kraju” – przyznała premier. Tym, czym przede wszystkim kierują się najwyżsi przedstawiciele władzy to chęć zjednoczenia się z obywatelami i podkreślenia, że „każda osoba i organizacja” musi działać w celu skutecznego wyeliminowania koronawirusa.

Gospodarka będzie w złym stanie

Z szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego wynika, że Nowa Zelandia będzie poza Wenezuelą drugim krajem nieeuropejskim, który odnotuje największy spadek gospodarczy. Eksperci szacują, że gospodarka tego kraju skurczy się w tym roku o 7,2 proc.

Najnowsze informacje podane przez Światową Organizację Zdrowia wskazują, że liczba osób zainfekowanych w Nowej Zelandii wzrosła do 1386. Ofiar śmiertelnych w tym kraju jest zaledwie 9. Część ekspertów uważa, że częściowe zahamowanie rozwoju koronawirusa w tym kraju ma związek z odpowiedzialną postawą obywateli, którzy przestrzegają sztywnych reguł nałożonych przez rząd. Pierwsze pozytywne rezultaty zaobserwowano około 8 kwietnia – zaledwie dwa tygodnie po wprowadzeniu ograniczeń.

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Polska i Świat

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców i ważne terminy. Chodzi o składkę zdrowotną

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

Niemcy odebrały poważne ostrzeżenie od Chin. Pekin grozi palcem nowemu rządowi

Czytaj więcej >
pilne

Polska i Świat

ZUS dzisiaj ogłosił. Nadchodzą wielkie zmiany w emeryturach, rentach i świadczeniach chorobowych

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Nie odebranie telefonu może się skończyć wizytą policji. Do wielu osób zadzwoni GIS

Czytaj więcej >
Kościński: tarcza antyinflacyjna w tym tygodniu. Możliwe, że jutro

Polska i Świat

Tarcza antyinflacyjna ma być ogłoszona w tym tygodniu. Rząd składa kolejne obietnice

Czytaj więcej >
600 zł dla zaszczepionych

Polska i Świat

600 zł i ulga podatkowa. Wystarczy się zaszczepić

Czytaj więcej >