BiznesINFO.pl > Handel > Niedziele handlowe w 2021 r., to rzadkość. Musimy wybrać się na zakupy dzisiaj?
Kamila Jeziorska
Kamila Jeziorska 22.03.2022 08:24

Niedziele handlowe w 2021 r., to rzadkość. Musimy wybrać się na zakupy dzisiaj?

Niedziela handlowa dopiero w marcu. W ostatnim dniu lutego nie zrobimy zakupów.
Wikimedia, Piotr Litwa, lic. CC 4.0

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kiedy wypadają niedziele handlowe w tym roku

  • Gdzie zrobimy zakupy w dniu zakazu handlu

  • Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie przepisów

Niedziela handlowa w 2021 r. Ostatniego dnia lutego musimy obejść się smakiem

Pierwsza niedziela handlowa w 2021 r. wypadała 31 stycznia. Wówczas Polacy tłumnie ruszyli do marketów wielkopowierzchniowych, ale przed nami jeszcze sześć takich dni. Kiedy wypada niedziela handlowa w tym roku?

Niestety, ale nie jest to 28 lutego. Na kolejną niedzielę handlową musimy poczekać, aż do 28 marca, kiedy to Polacy będą mogli dokonać zakupów przed świętem Wielkanocy. Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego w 2021 r. wypada 4 kwietnia.

Kolejne niedziele handlowe wypadają kolejno: 25 kwietnia, 27 czerwca, 29 sierpnia, 12 grudnia i 19 grudnia. Dwie niedziele handlowe w grudniu mają związek z przypadającym w tym miesiącu świętem Bożego Narodzenia.

Jednakże ustawa o zakazie handlu w niedzielę przewiduje, aż kilkadziesiąt wyłączeń, dlatego warto wiedzieć, gdzie możemy zrobić zakupy tego dnia.

Niedziela handlowa z wyjątkami

W niedzielę niehandlową możemy zrobić zakupy w małych sklepikach osiedlowych, gdzie za ladą stanie właściciel, placówkach pocztowych (jako takie funkcjonują sklepy Żabka) czy na stacjach benzynowych.

Ci, którzy potrzebują większych zakupów mogą udać się do marketów na dworcach PKP, bowiem te również nie są objęte zakazem handlu w niedzielę.

Przypomnijmy, że niedawno rząd zniósł godziny dla seniorów oraz otworzył wszystkie sklepy w galeriach handlowych.

Historia zakazu handlu w niedzielę w Polsce przypomina prawdziwy bieg przez płotki. Pierwsze próby wprowadzenia listy niedziel handlowych podjęto w 2014 r., ale Sejm ostatecznie odrzucił projekt uzupełniający Kodeks pracy o takie postanowienie.

Wszystko zmieniło się w 2017 r., gdy Sejm przyjął ustawę ograniczającą handel w niedzielę. Od 2020 r. niedzielny handel funkcjonuje w zmienionej formie. Co więcej, rządzący zdecydowali się na wyłączenie niedzieli 6 grudnia spod zakazu handlu.