BiznesINFO.pl
Biedronka przegrywa z Lidlem. Polacy wybrali ulubiony sklep.

Wikimedia, Henryk Borawski, lic. CC 3.0

Ranking sieci handlowych. Na 1. miejscu wcale nie Biedronka

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

Biedronka wcale nie jest ulubionym sklepem Polaków. Choć portugalska sieć sklepów zajęła dumne, drugie miejsce to faworytem wciąż pozostaje Lidl. Tegoroczny "Ranking sieci handlowych w Polsce" nie pozostawia żadnych wątpliwości, wi

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Jak w rankingu prezentują się inne sieci sklepów

  • Od czego zależy miejsce w rankingu

  • Czy sympatia klientów przekłada się na finanse sieci

Biedronka na drugim miejscu. Pierwszy Lidl

Listonic, czyli aplikacja mobilna do tworzenia listy zakupów stworzyła "Ranking sieci handlowych w Polsce". Z tegorocznego zestawienia jasno wynika, że małe sklepy nie mają szans z wielkopowierzchniowymi molochami, jednakże dzielnie walczą o swoją pozycję na rynku.

Doskonale obrazuje to sytuacji sieci Dino, które w zeszłorocznym rankingu uplasowało się na 13. pozycji. W tym roku znalazło się już na 8. miejscu, a w ślad za nim znajdują się Żabka, Stokrotka, POLOmarket i Groszek.

Trzecie miejsce w rankingu Listonic zajął Auchan. Na listach zakupowych użytkowników aplikacji miał 8,98 proc. udziału. Jak podaje portal wiadomoscihandlowe.pl oznacza to spadek o 0,73 p.p. w porównaniu z rokiem poprzednim.

Pozycję lidera goni Biedronka, która zawsze ma przygotowany szereg promocji dla swoich klientów. Popularność Biedronki wzrosła o prawie 3 proc. i dała jej wynik 30,42 proc. poparcia klientów.

Biedronka i Lidl w innych rankingach

Portugalska sieć sklepów bardzo szybko przystosowała się do pandemicznych czasów i zainwestowała w kasy samoobsługowe. W 2020 r. otworzyła także 129 nowych sklepów i obecnie ma ich łącznie 3115.

Pierwsze miejsce należy do Lidla, który zmiótł konkurencję poparciem 35,84 proc. konsumentów. Wiadomoscihandlowe.pl zaznacza, że Lidl błyskawicznie dostosował się nowej rzeczywistości otwierając kasy samoobsługowe. Pozwoliło to klientom na zrobienie zakupów i zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego. Obecnie Lidl ma otwartych 756 placówek w Polsce i posiada 2000 kas samoobsługowych.

Z kolei Ministerstwo Finansów we wrześniu 2020 r. opublikowało raport 10 największych firm handlowych w Polsce. Wówczas pierwsze miejsce zgarnęła Biedronka z przychodami na poziomie 55,7 mld zł, a drugie miejsce Lidl z wynikiem 18,5 mld zł.

Warto odnotować, że Lidl posiada także sklep internetowy, którego z kolei nie ma Biedronka. Na stronie sklepu internetowego Lidla zaopatrzymy się w artykuły przemysłowe oraz odzież.

Kamila JeziorskaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Handel

Nowe Ferrari zaskoczyło świat. Włosi zaprezentowali całkiem inne auto niż dotychczas

Czytaj więcej >
Czego Polska eksportuje najwięcej?

Handel

Polski eksport i import mocno rośnie. Najnowsze dane za lipiec

Czytaj więcej >
Żywność i podwyżki cen

Handel

Maspex zapowiada podwyżki cen. Wysokie koszty produkcji

Czytaj więcej >

Handel

Czy braki energii wpłyną na produkcję Coca-Cola w Polsce?

Czytaj więcej >
Allegro

Handel

Allegro chce zastrzec kolor pomarańczowy jako znak towarowy

Czytaj więcej >
Fot. Jakub Kaminski/East News

Handel

Nowe problemy. W sklepach zabraknie kolejnego produktu

Czytaj więcej >