Fot. Jakub Kaminski/East News, Warszawa, 11.03.2020. Zakupy w sklepie spozywczym. Wiele osob w obawie przed panika i samym koronawirusem zdecydowalo sie zrobic zapasy.
Jakub Kaminski/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 26 Kwietnia 2020

Dzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeń

Niedziela handlowa w tym roku to rzadkość, a jedna z nich wypada właśnie dziś. Ale z powodu restrykcji wprowadzonych w związku epidemią koronawirusa nie wszędzie będzie można zrobić zakupy.

Niedziela handlowa 26 kwietnia

Dziś wypada niedziela handlowa i jest to trzecia z siedmiu zaplanowanych niedziel handlowych w tym roku. Na następną będzie trzeba poczekać jeszcze dwa miesiące - wypada 28 czerwca.

Jeszcze dłużej będzie trzeba poczekać na miesiąc, w którym wypadają dwie niedziele handlowe. To dopiero grudzień, gdy handel będzie dozwolony 13 i 20 grudnia. Wcześniej czeka nas jeszcze niedziela handlowa 30 sierpnia.

Rodzice jednak nadal będą mogli otrzymywać zasiłek opiekuńczy. Tylko pod jednym warunkiemRodzice jednak nadal będą mogli otrzymywać zasiłek opiekuńczy. Tylko pod jednym warunkiemCzytaj dalej

Dziś niedziela handlowa

Business Insider Polska wskazuje jednak na wyjątkowość niedzieli handlowych w kwietniu. Nie wszystkie sklepy będą mogły dzisiaj być otwarte. Poprzednia niedziela handlowa wypadła 5 kwietnia, a wiele sklepów nie mogło prowadzić działalności ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Tak będzie też dzisiaj. Według przepisów pracować mogą głównie sklepy spożywcze i drogerie.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd szykuje nowy podatek. Dotknąć on może bardzo wielu Polaków
2. W jednym z krajów już milion zakażonych. Fatalna doba, tragiczne doniesienia

Zakupów nie zrobimy za to w sklepach z odzieżą, z obuwiem czy w marketach budowlanych. Większość lokali w galeriach handlowych pozostaje zamknięta, a sklepy z artykułami budowlanymi nie mogą obecnie działać w weekendy.

Niedziela handlowa. Do sklepów wejdzie więcej osób

Niedawno rząd złagodził obostrzenia w handlu. W sklepach o wielkości do 100 metrów kwadratowych mogą przebywać maksymalnie cztery osoby na jedną kasę. Oznacza to, że jeśli w sklepie są trzy kasy, to do lokalu wejdzie maksymalnie 12 osób. Inaczej wygląda sytuacja w większych sklepach, gdzie na jednego klienta przypada 15 metrów kwadratowych.

Poza tym podczas zakupów warto pamiętać o obowiązku dezynfekcji dłoni i korzystania z rękawiczek. Sklepy muszą zagwarantować klientom płyn dezynfekujący oraz jednorazowe rękawiczki.

LOT przedłuża odwołanie wszystkich lotów, właśnie podano kolejną datęLOT przedłuża odwołanie wszystkich lotów, właśnie podano kolejną datęCzytaj dalej

Zakaz handlu w Polsce

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w marcu 2018 roku przez rząd PiS. W roku wprowadzenia restrykcji w każdym miesiącu były dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i jedna przed Wielkanocą. W 2019 zakupy można było robić tylko w jedną, ostatnią niedzielę w miesiącu.

Natomiast od 1 stycznia 2020 roku zakaz handlu jest jeszcze bardziej radykalny i dotyczy praktycznie wszystkich niedziel w miesiącu. W ciągu całego roku wypadnie tylko siedem niedziel handlowych. Jeszcze w ubiegłym roku było ich kilkanaście, teraz o niedzielne zakupy jest znacznie trudniej.

Premier: już od 4 maja zniesienie kolejnych obostrzeń. Wielu Polaków długo na to czekałoPremier: już od 4 maja zniesienie kolejnych obostrzeń. Wielu Polaków długo na to czekałoCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Strażacy mogli zginąć w wypadku. Wszystko się nagrało, jest wideo
  2. Zaskakujące wyniki badań. Naukowcy sprawdzą czy nikotyna zapobiega rozprzestrzenianiu się komórek wirusa
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Zaskakujące, najnowsze informacje ze szpitali w Wuhan. Aż trudno uwierzyć
Ile tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoIle tracą na wartości samochody kompaktowe? Warto sprawdzić, ile warte jest teraz twoje autoCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News