BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Dzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeń

26 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Niedziela handlowa w tym roku to rzadkość, a jedna z nich wypada właśnie dziś. Ale z powodu restrykcji wprowadzonych w związku epidemią koronawirusa nie wszędzie będzie można zrobić zakupy.

Niedziela handlowa 26 kwietnia

Dziś wypada niedziela handlowa i jest to trzecia z siedmiu zaplanowanych niedziel handlowych w tym roku. Na następną będzie trzeba poczekać jeszcze dwa miesiące - wypada 28 czerwca. 

Jeszcze dłużej będzie trzeba poczekać na miesiąc, w którym wypadają dwie niedziele handlowe. To dopiero grudzień, gdy handel będzie dozwolony 13 i 20 grudnia. Wcześniej czeka nas jeszcze niedziela handlowa 30 sierpnia.

Dziś niedziela handlowa

Business Insider Polska wskazuje jednak na wyjątkowość niedzieli handlowych w kwietniu. Nie wszystkie sklepy będą mogły dzisiaj być otwarte. Poprzednia niedziela handlowa wypadła 5 kwietnia, a wiele sklepów nie mogło prowadzić działalności ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Tak będzie też dzisiaj. Według przepisów pracować mogą głównie sklepy spożywcze i drogerie.

Zakupów nie zrobimy za to w sklepach z odzieżą, z obuwiem czy w marketach budowlanych. Większość lokali w galeriach handlowych pozostaje zamknięta, a sklepy z artykułami budowlanymi nie mogą obecnie działać w weekendy.

Niedziela handlowa. Do sklepów wejdzie więcej osób

Niedawno rząd złagodził obostrzenia w handlu. W sklepach o wielkości do 100 metrów kwadratowych mogą przebywać maksymalnie cztery osoby na jedną kasę. Oznacza to, że jeśli w sklepie są trzy kasy, to do lokalu wejdzie maksymalnie 12 osób. Inaczej wygląda sytuacja w większych sklepach, gdzie na jednego klienta przypada 15 metrów kwadratowych.

Poza tym podczas zakupów warto pamiętać o obowiązku dezynfekcji dłoni i korzystania z rękawiczek. Sklepy muszą zagwarantować klientom płyn dezynfekujący oraz jednorazowe rękawiczki.

Zakaz handlu w Polsce

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w marcu 2018 roku przez rząd PiS. W roku wprowadzenia restrykcji w każdym miesiącu były dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i jedna przed Wielkanocą. W 2019 zakupy można było robić tylko w jedną, ostatnią niedzielę w miesiącu.

Natomiast od 1 stycznia 2020 roku zakaz handlu jest jeszcze bardziej radykalny i dotyczy praktycznie wszystkich niedziel w miesiącu. W ciągu całego roku wypadnie tylko siedem niedziel handlowych. Jeszcze w ubiegłym roku było ich kilkanaście, teraz o niedzielne zakupy jest znacznie trudniej.

Podobne artykuły

PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS Warszawa N/z sklep Biedronka, siec handlowa, wlasciciel Jeronimo Martins Polska

Handel

Biedronka chce ominąć zakaz handlu. Ma jej pomóc Poczta Polska

Czytaj więcej >
Biedronka Galeria

Handel

Biedronka omija zakaz handlu, sieć wchodzi we współpracę z Pocztą Polską. Testy już trwają

Czytaj więcej >
Marek BAZAK/East News

Handel

Lidl rozdaje piwo za darmo i to nie jedno. Promocja potrwa 2 dni

Czytaj więcej >
Wolt Market jest już w Polsce

Handel

Wolt Market chce podbić polski rynek. Zakupy spożywcze dostaniesz pod drzwi w ciągu 30 minut

Czytaj więcej >
Zarządca parkingów Biedronki i Aldi ukarany

Handel

UOKiK ukarał firmę zarządzającą parkingami Aldi i Biedronki. Klienci mieli bilety, a i tak byli karani

Czytaj więcej >
Wikimedia Commons/By Henryk Borawski, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=30787724

Handel

Biedronka da ci dwa piwa za darmo. I wypłaci pieniądze z tytułu kaucji za butelki

Czytaj więcej >