Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Dzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeń
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 26.04.2020 02:00

Dzisiaj wyjątkowa niedziela handlowa. Niektóre sklepy są otwarte, pomimo ograniczeń

biznes-info-640x433
Biznesinfo.pl

Niedziela handlowa 26 kwietnia

Dziś wypada niedziela handlowa i jest to trzecia z siedmiu zaplanowanych niedziel handlowych w tym roku. Na następną będzie trzeba poczekać jeszcze dwa miesiące - wypada 28 czerwca. 

Jeszcze dłużej będzie trzeba poczekać na miesiąc, w którym wypadają dwie niedziele handlowe. To dopiero grudzień, gdy handel będzie dozwolony 13 i 20 grudnia. Wcześniej czeka nas jeszcze niedziela handlowa 30 sierpnia.

Dziś niedziela handlowa

Business Insider Polska wskazuje jednak na wyjątkowość niedzieli handlowych w kwietniu. Nie wszystkie sklepy będą mogły dzisiaj być otwarte. Poprzednia niedziela handlowa wypadła 5 kwietnia, a wiele sklepów nie mogło prowadzić działalności ze względu na ograniczenia związane z epidemią koronawirusa. Tak będzie też dzisiaj. Według przepisów pracować mogą głównie sklepy spożywcze i drogerie.

Zakupów nie zrobimy za to w sklepach z odzieżą, z obuwiem czy w marketach budowlanych. Większość lokali w galeriach handlowych pozostaje zamknięta, a sklepy z artykułami budowlanymi nie mogą obecnie działać w weekendy.

Niedziela handlowa. Do sklepów wejdzie więcej osób

Niedawno rząd złagodził obostrzenia w handlu. W sklepach o wielkości do 100 metrów kwadratowych mogą przebywać maksymalnie cztery osoby na jedną kasę. Oznacza to, że jeśli w sklepie są trzy kasy, to do lokalu wejdzie maksymalnie 12 osób. Inaczej wygląda sytuacja w większych sklepach, gdzie na jednego klienta przypada 15 metrów kwadratowych.

Poza tym podczas zakupów warto pamiętać o obowiązku dezynfekcji dłoni i korzystania z rękawiczek. Sklepy muszą zagwarantować klientom płyn dezynfekujący oraz jednorazowe rękawiczki.

Zakaz handlu w Polsce

Zakaz handlu w niedziele został wprowadzony w marcu 2018 roku przez rząd PiS. W roku wprowadzenia restrykcji w każdym miesiącu były dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem i jedna przed Wielkanocą. W 2019 zakupy można było robić tylko w jedną, ostatnią niedzielę w miesiącu.

Natomiast od 1 stycznia 2020 roku zakaz handlu jest jeszcze bardziej radykalny i dotyczy praktycznie wszystkich niedziel w miesiącu. W ciągu całego roku wypadnie tylko siedem niedziel handlowych. Jeszcze w ubiegłym roku było ich kilkanaście, teraz o niedzielne zakupy jest znacznie trudniej.