BiznesINFO.pl
MARCIN GADOMSKI / SUPER EXPRESS

East News, Piotr Molecki

NBP wprowadziło nowe automaty. Zmienią twoje monety na banknoty

10 Maja 2021

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Udostępnij:

NBP wystartował z samoobsługowymi automatami, na które czekała cała Polska. Maszyny sprawnie wymienią monety na banknoty. Automaty czynne są tylko w dni robocze i znajdują się w regionalnych oddziałach NBP.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Do czego służą automaty NBP

  • W jaki sposób działają

  • Co jeszcze chce wprowadzić do nich NBP

NBP wystartował z automatami

Wielu z nas przez długie lata zbiera monety do skarbonki, a późniejsze fundusze chce przeznaczyć, np.: na wyjazd wakacyjny. Problem pojawia się w momencie, gdy owe pieniądze chcemy wpłacić na konto - wszak wpłatomaty nie posiadają opcji wpłaty monet, a wymiana ich na banknoty graniczy z cudem.

NBP postanowiło sprostać temu wyzwaniu i postawiło na automaty samoobsługowe służące do wymiany monet na banknoty. Te ustawione zostały w okręgowych placówkach NBP i skorzystać z nich można w dni robocze między godz.: 8:00 a godz.: 14:00.

Maszyny są bardzo proste w obsłudze - informuje portal naTemat.pl. Wystarczy wrzucić zgormadzone monety na tackę, poczekać na ich przeliczenie, a następnie wydrukowanie potwierdzenia.

Automat przyjmuje nominały od 1 gr do 5 zł i nie wydaje banknotów samodzielnie. Z uzyskanym potwierdzeniem należy udać się do okienka bankowego w celu otrzymania banknotów.

NBP wymienia monety na banknoty

Za jednym razem na tackę można wrzucić 500 szt. monet 5 zł. NBP nie pobiera żadnych opłat za wymianę monet na banknoty, ale podkreśla, że maszyny przeznaczone są z myślą o klientach indywidualnych, a nie przedsiębiorcach.

NBP pracuje także nad nowymi funkcjami dostępnymi w automacie. Chce, aby klienci nie musieli podchodzić do okienka bankowego, a pieniądze wpłacili bezpośrednio na swoje konto. Pomóc w tym ma system BLIK.

NBP to polski bank centralny, który posiada wyłączne prawo do emisji pieniądza. Jego podstawowym działaniem jest utrzymanie stabilności cen. NBP istnieje od 1945 r. i zastąpił Bank Polski S.A.

Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Masz interesujące zdjęcia lub filmik? Podziel się z nami wysyłając na redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Biznes Info

Finanse

Ulga podatkowa na 500 zł. Odebrać mogą tylko kierowcy

Czytaj więcej >

Finanse

Kreatywna księgowość – czym jest i co ma na celu

Czytaj więcej >

Finanse

Jakie są najczęstsze metody wyceny przedsiębiorstw?

Czytaj więcej >

Finanse

Działalność gospodarcza w mieszkaniu - jak rozliczyć koszty?

Czytaj więcej >

Finanse

Bony świąteczne - jak je dać pracownikom?

Czytaj więcej >

Finanse

Franczyza – wady i zalety tej metody prowadzenia działalności

Czytaj więcej >