NBP dodrukuje pieniądze, by wesprzeć rząd
Wikipedia/Andrzej Barabasz (Chepry)
Autor Radosław Święcki - 20 Marca 2020

Skąd rząd weźmie 212 mld na tarczę antykryzysową? Dodrukuje je NBP

NBP udzieli rządowi finansowego wsparcia w okresie pandemii – pisze Business Insider. W tym celu bank centralny będzie musiał dodrukować wiele miliardów złotych.

NBP rusza na pomoc rządowi. A pomoc będzie niezbędna, bo przedstawiona w tym tygodniu tzw. tarcza antykryzysowa ma kosztować – według wyliczeń przedstawionych przez rząd – 212 mld zł.

Z wyliczeń ekonomistów, które przedstawia Business Insider wynika, że potrzeby pożyczkowe netto budżetu państwa - uwzględniając ekstra wydatek na tarczę antykryzysową i mniejsze dochody - wzrosną łącznie w tym roku z 15 mld zł do 100-130 mld zł.

Minister zdrowia ostro o sytuacji w Polsce: zamknięcie państwa albo setki zmarłychMinister zdrowia ostro o sytuacji w Polsce: zamknięcie państwa albo setki zmarłychCzytaj dalej

Eksperci zwracają uwagę na sytuację banków, które są obciążone kosztami wakacji kredytowych oraz koniecznością podtrzymywania kredytu dla przedsiębiorstw. Bez NBP nie będą one w stanie wykupić emitowanego przez Ministerstwo Finansów długu. Przynajmniej w tej skali.

- Obniżka rezerwy obowiązkowej przez NBP uwolniła 40 mld zł środków i te pieniądze prawdopodobnie przepłyną w obligacje rządowe. Banki przed wybuchem epidemii miały nadpłynność, więc nie będą mieć dużej alternatywy - mówi w rozmowie z portalem Rafał Benecki, główny ekonomista ING Banku Śląskiego.

Dwa towary Polacy najczęściej wyszukują w internecie. Mimo wszystko, to dość zaskakująceDwa towary Polacy najczęściej wyszukują w internecie. Mimo wszystko, to dość zaskakująceCzytaj dalej

- Wychodzi na to, że resztę, czyli 60-90 mld zł będzie musiał wyłożyć NBP. Już w czwartek na aukcji Skarbu Państwa kupił obligacje za 2,6 mld zł - dodaje Benecki.

DZISIAJ GRZEJE:
1. PGE stanowczo zabiera głos w sprawie dostępności prądu w domach i ostrzega klientów
2. Biedronka wprowadziła ogromne zmiany w związku z wirusem. Musicie to wiedzieć

NBP dodrukuje pieniądze

Skąd bank centralny bierze pieniądze?

- Drukuje, zarazem... nie chcąc, żeby tak to nazywać – pisze Business Insider.

- Nastąpi przejściowa kreacja pieniądza, zwiększenie bilansu - NBP nie chce tego tak nazywać, bo budżet za kilka lat odda te pieniądze, jak zapadną obligacje. Przy takim szoku gospodarczym, to nie będzie miało zresztą wpływu inflacyjnego. Doświadczenie z innych krajów wskazuje, że inflacja nie wzrosła, chociaż kraje, które robiły ilościowe luzowanie miały zwykle większe problemy strukturalne ze wzrostem gospodarczym - tłumaczy Rafał Benecki.

Za kilka lat trzeba będzie jednak znaleźć chętnego do kupna obligacji, które teraz skupuje NBP. Doświadczenia z innych krajów wskazują, że "chętny" znowu będzie bank centralny.

Business Insider przypomina, że program skupu obligacji - głównie rządowych - przez bank centralny za dodrukowane pieniądze, czyli tak zwany quantitative easing nie jest niczym nowym. W czasie kryzysu finansowego sprzed dekady tego typu operacje stosowały m.in. amerykański Fed, europejski EBC, Bank Anglii i Narodowy Bank Szwajcarii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus. Tłumy nad Wisłą. Piją z jednej butelki, ćwiczą na siłowni
  2. Spotkał się z wieloma osobami, zataił, że może mieć koronawirusa. Wszyscy trafili na kwarantannę, jej kulisy są straszne
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. ZUS zdradził sekret jak dostawać emeryturę o 15 proc. większą. Ma to być wyjątkowo proste
  5. Zmarła pierwsza kobieta, która miała koronawirusa. Sąsiedzi Polski ujawnili smutną prawdę
Biedronka wydała oświadczenie. Zmienia godziny otwarcia i wiele innych zasad panujących w sklepachBiedronka wydała oświadczenie. Zmienia godziny otwarcia i wiele innych zasad panujących w sklepachCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News