BiznesINFO.pl > Polska i Świat > Minister zaskoczył nauczycieli apelem. Chce, by zatrudniali się u rolników
Stanisław Węgrowski
Stanisław Węgrowski 22.03.2022 09:00

Minister zaskoczył nauczycieli apelem. Chce, by zatrudniali się u rolników

rolnictwo-pixabay-ulleo
Obraz Ulrike Leone z Pixabay

Nauczyciel bez testu, a pracownikowi z zagranicy zapłaci państwo

Gościem radia RMF FM był minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Poruszane były m.in. temat pracowników sezonowych i testów na koronawirusa. Niedawno rząd ogłosił, że państwo zapłaci za niezbędne badania wykonywane pracownikom sezonowym przyjeżdżającym z zagranicy do pracy u rolników. Nauczyciel w Polsce nie może liczyć na darmowy test.

Nauczyciel na pole. Ardanowski zaprasza

Marcin Zaborski zapytał ministra, dlaczego nauczyciel nie będzie mieć opłacanego badania, a pracownik u rolnika może na to liczyć. Ardanowski stwierdził, że ci pracownicy przyjeżdżają również po to, aby nauczyciel miał co jeść, po czym powiedział coś zaskakującego.

- Wystąpiłem również z apelem do Polaków, którzy pozostają bez pracy, nie mają prawa do zasiłku, czy też młodzież lub nauczycieli, którzy nie będą pracowali, żeby przez te kilka-kilkanaście dni popracowali u rolników - powiedział minister rolnictwa w rozmowie z RMF FM.

Nauczyciel może zostać pomocnikiem rolnika. Wtedy dostanie test

Ardanowski tłumaczył, na jakich zasadach państwo opłaca pracownikom u rolnika badania. - Jest wprowadzona kategoria pomocnika rolnika i rolnicy płacą za tych pracowników składkę wypadkowo-chorobową. Ci ludzie są w polskich systemie zabezpieczania społecznego i przebywając w Polsce, mogą mieć te testy opłacone przez NFZ - wyjaśniał minister rolnictwa na antenie RMF FM.

Dziennikarz RMF FM spytał ministra, czy w takim razie nauczyciel ma ruszać na zbiory truskawek czy czereśni i wtedy będzie mógł liczyć na testy na obecność koronawirusa opłacone przez państwo. 

Minister rolnictwa uciął temat, odpowiadając, że “Polacy nie muszą być przecież badani”.