BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Najem mieszkania obwarowany przepisami. Już niedługo nie będzie to takie proste

16 Listopada 2019

Autor tekstu:

Stanisław Węgrowski

Udostępnij:

Najem krótkoterminowy będzie podlegał nowym przepisom. Udostępnianie mieszkań czy domów turystom będzie teraz bardziej kontrolowane - informuje “Dziennik Gazeta Prawna".

Najem zostanie uregulowany

Najem krótkoterminowy będzie objęty nowymi przepisami. Ministerstwo Sportu i Turystyki chce skończyć z wolnoamerykanką przy udostępnianiu turystom mieszkań czy domów na krótki czas - podaje “Dziennik Gazeta Prawna”. Resort chce, by każdy właściciel lokalu wynajmowanego na doby wpisał swój lokal do ewidencji, która jest prowadzona przez władze lokalne. Wynika to z tego, że taka działalność podlega definicji usług hotelarskich. Ponadto, jeśli przychody wynajmującego z udostępniania lokali są większe niż połowa minimalnej pensji, to należy zarejestrować także działalność gospodarczą. Do tego obowiązkiem jest przestrzeganie standardowych wymagań dotyczących wyposażenia i wymogów sanitarnych, przeciwpożarowych oraz innych norm regulowanych przez odrębne przepisy. Resort turystyki ma jednak świadomość, że dla wielu osób, które działają na mniejszą skalę obowiązek rejestracji działalności gospodarczej doprowadziłby do tego, że biznes stanie się nieopłacalny. W związku z tym Ministerstwo Sportu i Rekreacji bierze pod uwagę wprowadzenie przepisu, który wyłącza wynajmujących okazjonalnie z konieczności założenia działalności gospodarczej. Inne potencjalne zmiany w przepisach to m.in. stworzenie centralnej ewidencji wynajmowanych obiektów - dzięki temu łatwiej by było prowadzić nadzór.

Kary będą znacznie bardziej dotkliwe

Oprócz tego resort rozważa zaostrzenie kar za prowadzenie nielegalnej działalności takiej jak najem krótkoterminowy, a także wprowadzanie klientów w błąd. “Wśród sankcji, oprócz kary grzywny oraz kar ograniczenia wolności, znalazłaby się również możliwość pozbawienia wolności do lat trzech i administracyjne kary pieniężne sięgające 25 tys. zł” - podaje “DGP”. Oprócz tego Ministerstwo Sportu i Turystyki zwróciło uwagę urzędnikom, że już teraz powinni kontrolować lokale przeznaczone na najem krótkoterminowy. Do tej pory samorządy unikały tego obowiązku.

Szansa na uporządkowanie rynku

“DGP” pisze, że zmiany mogą sprawić, najem krótkoterminowy, który jest coraz bardziej popularny dzięki takim platformom jak Booking czy Airbnb, zostanie w końcu uporządkowany. “Obowiązkowa rejestracja wynajmowanych mieszkań, doprecyzowanie przepisów uznających taką działalność za hotelarską, powołanie centralnej ewidencji - to tylko część pomysłów resortu turystyki na regulację tego rynku. Planowane jest też podwyższenie kar za nielegalną działalność” - informuje “Dziennik Gazeta Prawna”.

Gazeta pisze, że nowe propozycje przepisów resort turystyki zapisał w “Białej księdze regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce”. Dokument został już przekazany do konsultacji samorządowcom, ekspertom i przedstawicielom branży turystycznej.

Gazeta pisze, że nowe propozycje przepisów resort turystyki zapisał w “Białej księdze regulacji systemu promocji turystycznej w Polsce”. Dokument został już przekazany do konsultacji samorządowcom, ekspertom i przedstawicielom branży turystycznej.

Podobne artykuły

BiznesInfo

Polska i świat

Katastrofa samolotu w Lubuskim. Nieoficjalnie: nie żyje jeden z najbogatszych Polaków

Czytaj więcej >
pixabay, kasjanf

Polska i świat

Czy Centralny Port Komunikacyjny nie zostanie wybudowany? Horała: Tylko w trzech przypadkach

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Za wykroczenie skarbowe kara nawet 14 tys. zł. Nowe prawo już obowiązuje

Czytaj więcej >
Arkadiusz Ziolek/EAST NEWS

Polska i świat

Jak przekonać seniorów do późniejszego przejścia na emeryturę? Rząd ma plan i nie zawaha się go użyć

Czytaj więcej >
Jochen Tack/EAST NEWS

Polska i świat

Koronawirus na polu szparagów w Niemczech. Polacy pilnowani przez ochronę

Czytaj więcej >
Fot. Piotr Molecki/East News, Warszawa, 04.05.2021. 29. posiedzenie Sejmu IX kadencji. Na nadzwyczajnym posiedzeniu Sejm zajmowal sie rzadowym projektem ustawy ws. ratyfikacji zasobow wlasnych Unii Europejskiej. N/z: minuta ciszy dla Bronislawa Cieslaka

Polska i świat

Sondaż parlamentarny. KO z najgorszym wynikiem w historii, PiS wygrywa

Czytaj więcej >