Monnari zamyka 24 sklepy w galeriach handlowych
Pixabay/Vintagelee
Autor Wiktoria Pękalak - 30 Stycznia 2021

Monnari dusi się przez pandemię. Muszą zamknąć aż 24 sklepy

Kolejny polski sklep powoli wycofuje się z rynku. Monnari zamknie łącznie 24 sklepy w galeriach handlowych. Monnari Trade i spółki zależne podjęły decyzję o odstąpieniu umów najmu powierzchni sprzedażowych i to tuż przed otwarciem galerii handlowych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Monnari zamyka swoje sklepy
  • Jak spadła liczba odwiedzin w galeriach handlowych
  • Której polskiej marce grozi bankructwo

Monnari zamyka 24 sklepy

Monnari to polska marka prowadząca sieć butików z modą damską istniejąca na rynku już od 20 lat, jednak przez aktualną sytuację epidemiczną została zmuszona zamknąć 24 sklepy, których łączna powierzchnia stanowi ok. 13,2 proc. w relacji do całkowitej powierzchni zajmowanej przez sieć.

Firma sama poinformowała, że powodem podjęcia tej decyzji są pandemia COVID-19 i jej skutki społeczno-ekonomiczne, które uniemożliwiają wykonywanie przedmiotowych umów na dotychczasowych warunkach niezmiennych mimo wielomiesięcznych negocjacji z właścicielami galerii handlowych.

"Trzy lockdowny, drastyczny spadek odwiedzin centrów handlowych w okresach otwarcia, coraz większy udział sprzedaży odzieży i obuwia on-line, atmosfera stałego zagrożenia zdrowia wynikająca z wprowadzania administracyjnych nakazów i zakazów, powodują, że galerie utraciły na swojej atrakcyjności" - argumentowało Monnari Trade w komunikacie i nawiązuje do statystyk, które pokazują, że rzeczywiście utrzymuje się trwały spadek odwiedzin, odnotowany w 2020 r. w salonach grupy mieszczących się w centrach handlowych.

"Zarządy Monnari Trade oraz spółek zależnych są otwarte na porozumienie jednak na warunkach, które są dostosowane do obecnej sytuacji rynkowej. Powiązanie czynszu za najem z obrotami najemcy jest warunkiem przetrwania spółek detalicznych w aktualnym otoczeniu ekonomicznym" - poinformowali przedstawiciele marki.

Kolejne polskie marki powoli bankrutują przez epidemię

Podobnie jak Monnari kryzys nie ominął także innej polskiej firmy z długoletnią tradycją - marka Gatta znajduje się na skraju bankructwa, mimo że przed epidemią radziła sobie świetnie.

Produkty Gatty, produkowane w Polsce - w Zduńskiej Woli, cieszyły się bardzo dobrą opinią polskich kobiet, które od dziesięcioleci kupowały rajstopy i bieliznę polskiej firmy w ponad 130 sklepach w całej Polsce.

Od powstania firmy Gatta doczekała się wielu wyróżnień i nagród od Polskiego Instytutu Badań Jakości. Teraz wobec marki toczy się postępowanie sanacyjne, o czym jako pierwszy poinformował portal przeliczeni.pl. Dzięki temu firma zyskała ochronę przed wierzycielami, co było jej jedyną szansą na ucieczkę Gatty przed zbliżającym się wielkimi krokami bankructwem.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News