Wyszukaj w serwisie
polska i świat praca handel finanse Energetyka Eko technologie
BiznesINFO.pl > Handel > Monnari dusi się przez pandemię. Muszą zamknąć aż 24 sklepy
Wiktoria Pękalak
Wiktoria Pękalak 22.03.2022 08:31

Monnari dusi się przez pandemię. Muszą zamknąć aż 24 sklepy

Monnari zamyka 24 sklepy w galeriach handlowych
Pixabay/Vintagelee

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego Monnari zamyka swoje sklepy

  • Jak spadła liczba odwiedzin w galeriach handlowych

  • Której polskiej marce grozi bankructwo

Monnari zamyka 24 sklepy

Monnari to polska marka prowadząca sieć butików z modą damską istniejąca na rynku już od 20 lat, jednak przez aktualną sytuację epidemiczną została zmuszona zamknąć 24 sklepy, których łączna powierzchnia stanowi ok. 13,2 proc. w relacji do całkowitej powierzchni zajmowanej przez sieć.

Firma sama poinformowała, że powodem podjęcia tej decyzji są pandemia COVID-19 i jej skutki społeczno-ekonomiczne, które uniemożliwiają wykonywanie przedmiotowych umów na dotychczasowych warunkach niezmiennych mimo wielomiesięcznych negocjacji z właścicielami galerii handlowych.

"Trzy lockdowny, drastyczny spadek odwiedzin centrów handlowych w okresach otwarcia, coraz większy udział sprzedaży odzieży i obuwia on-line, atmosfera stałego zagrożenia zdrowia wynikająca z wprowadzania administracyjnych nakazów i zakazów, powodują, że galerie utraciły na swojej atrakcyjności" - argumentowało Monnari Trade w komunikacie i nawiązuje do statystyk, które pokazują, że rzeczywiście utrzymuje się trwały spadek odwiedzin, odnotowany w 2020 r. w salonach grupy mieszczących się w centrach handlowych.

"Zarządy Monnari Trade oraz spółek zależnych są otwarte na porozumienie jednak na warunkach, które są dostosowane do obecnej sytuacji rynkowej. Powiązanie czynszu za najem z obrotami najemcy jest warunkiem przetrwania spółek detalicznych w aktualnym otoczeniu ekonomicznym" - poinformowali przedstawiciele marki.

Kolejne polskie marki powoli bankrutują przez epidemię

Podobnie jak Monnari kryzys nie ominął także innej polskiej firmy z długoletnią tradycją - marka Gatta znajduje się na skraju bankructwa, mimo że przed epidemią radziła sobie świetnie.

Produkty Gatty, produkowane w Polsce - w Zduńskiej Woli, cieszyły się bardzo dobrą opinią polskich kobiet, które od dziesięcioleci kupowały rajstopy i bieliznę polskiej firmy w ponad 130 sklepach w całej Polsce.

Od powstania firmy Gatta doczekała się wielu wyróżnień i nagród od Polskiego Instytutu Badań Jakości. Teraz wobec marki toczy się postępowanie sanacyjne, o czym jako pierwszy poinformował portal przeliczeni.pl. Dzięki temu firma zyskała ochronę przed wierzycielami, co było jej jedyną szansą na ucieczkę Gatty przed zbliżającym się wielkimi krokami bankructwem.

Tagi: Koronawirus