BiznesINFO.pl
Mere podbój niemiec

pixabay.com AlbanyColley

W Niemczech planowali setki sklepów, postawili tylko 3. Nowa sieciówka wchodzi do Polski, plany są ambitne

27 Lipca 2020

Autor tekstu:

Konrad Karpiuk

Mere to nowa w Polsce sieć dyskontów, należąca do rosyjskiej grupy handlowej Svetofor. Niedługo rusza pierwszy sklep w Częstochowie, w planach jest sto placówek. W Niemczech grupa miała podobne plany, ale prace nad rozwojem zostały nagle zawieszone.

Sklepy Mere dzięki temu, że wykładają towary prosto z palet, oszczędzają dużo na ekspozycji, tym samym oferując bardzo niskie ceny. Pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące działania grupy w Polsce. Obawy nie są bezpodstawne biorąc pod uwagę jak wygląda sytuacja sieci w Niemczech.

Mere próbowało podbić niemiecki rynek

Plany Mere w kraju nad Odrą były podobne jak w Polsce. Z początku ruszył jeden sklep, łącznie miało być ich 105. Sklepy skupiały się głównie na wschodniej części Niemiec, czyli terenach należących głównie do NRD. W tej części kraju zarobki są mniejsze, więc dyskonty i tanie sklepy mają z reguły większy obrót. 

Pierwszy sklep otwarto w Lipsku w 2019 i niskie ceny skusiły masę klientów. Jak pisze Wirtualna Polska, za jeden euro można było kupić wino, z kolei salami kosztowało 1,7 euro. Przed sklepem zbierały się ogromne kolejki, a ze względu na wykupienie przez klientów całego towaru, sklep zamknięto na kilka dni, aby uzupełnić asortyment. 

Enigmatyczna sytuacja Mere na rynku

Po tak spektakularnym sukcesie otworzono kolejną placówkę w Zwickau. Postawiono trzeci, ale z czwartym pojawiły się problemy. Miał zostać otwarty w mieście Homburg, ale sprawa ucichła. Ponadto, jak dotarły niemieckie media, siedziba firmy znajduje się w starym, pamiętającym czasy NRD bloku. Jak dowiedzieli się dziennikarze WP, sieć planuje kolejne sklepy, ale nawet nie podaje, gdzie będą umiejscowione i kiedy wystartują.

Lada chwila ma ruszyć sklep Mere w Częstochowie, o czym świadczą przygotowane już palety i wiszący już szyld. Pojawia się jednak wiele wątpliwości dotyczących strony internetowej sieci. Choć znajdują się na niej informacje o planach podboju polskiego rynku, to jednocześnie można zauważyć napis "domena na sprzedaż".

Tagi:

sklepdyskont

Konrad KarpiukAutor

Redaktor Biznesinfo. Najchętniej pisze na tematy polityczne, społeczne i związane z kierowcami. Były redaktor portalu "Świat na Kołach". Absolwent Socjologii na Uniwersytecie Warszawskim. Hobbystycznie zajmuję się muzyką i starymi samochodami, głównie krajowej produkcji.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

Polska i Świat

Polska przekazała Ukrainie już ponad 10 tys. terminali Starlink

Czytaj więcej >
Mecz Polska-Francja kiedy i gdzie obejrzeć? Foto: kadr z meczu reprezentacji Polski na Mundialu 2022, TVP Sport

Polska i Świat

Wiemy ile zarobili piłkarze na mistrzostwach świata

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W urzędzie w Poznaniu jest zimno. Lewica skierowała pismo do PIP

Czytaj więcej >
"Wiadomości" TVP znów przeszły same siebie. Manipulatorski pasek uderzył w Donalda Tuska

Polska i Świat

PiS znacznie zwiększy dofinansowanie dla TVP

Czytaj więcej >
Wynajem mieszkania nieopłacalny dla właścicieli

Polska i Świat

Spadły ceny najmu mieszkań. Po raz pierwszy od miesięcy

Czytaj więcej >
Recesja dotknie wszystkie państwa członkowskie UE

Polska i Świat

Agencja S&P prognozuje niższy wzrost gospodarczy w Polsce

Czytaj więcej >