BiznesINFO.pl
Żuraw ukrzyżowany na Mazowszu

pixabay.com/etheriel

Porażające znalezisko w polu na Mazowszu. Ktoś ukrzyżował żurawia, widok tylko dla dorosłych

28 Maja 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Na Mazowszu doszło do niecodziennego zdarzenia. Na jednym z pól znaleziono ciało martwego żurawia, który został ukrzyżowany. Policja w dalszym ciągu poszukuje sprawcy tego wstrząsającego czynu.

Żuraw ukrzyżowany na Mazowszu

Do oburzającego zdarzenia doszło na jednym z pól w powiecie mińskim na Mazowszu. Przerażające zdjęcia umieścił w sieci Komitet Ochrony Orłów, który o całym zajściu poinformował policję. Na ten moment sprawca, który dopuścił się ukrzyżowania żurawia, jest nieznany. Procedura poszukiwania została już wszczęta – podaje metrowarszawa.gazeta.pl.

Nowe światło na tę sprawę rzucają doniesienia „Dziennika Mazowieckiego”, który podaje, że za zabiciem żurawia może stać rolnik. Miałoby to mieć związek z licznymi szkodami, które wyrządzają żurawie w zasiewach kukurydzy. Za taką dewastację rolnikom nie przysługuje bowiem odszkodowanie, co mogłoby leżeć u podstaw karygodnego zachowania względem żurawia na Mazowszu.

"Średniowieczne" zwyczaje nadal aktualne na Mazowszu

Sprawę nagłośnił Komitet Ochrony Orłów, który na swoim oficjalnym profilu na Facebook’u zamieścił wpis opatrzony zdjęciami martwego żurawia. „W średniowieczu osoby, które 'nabroiły' wieszano na wzgórzach lub przy głównych drogach do miast. Zabieg ten miał dobitnie pokazać, kto rządzi na danym terenie i jaką siłą dysponuje. Czasy te odeszły już w zapomnienie, ale nie na Mazowszu. Jeden z mieszkańców w sposób jednoznaczny daje znać, kto jest "Panem" na tym kawałku ziemi" – czytamy w poście. Komitet przyznał, że nie jest to pierwszy taki przypadek – podobny los spotkał już kruki, jastrzębie czy myszołowy.

Żuraw jest gatunkiem chronionym w Polsce, dlatego też za ukrzyżowanie zwierzęcia na Mazowszu może grozić surowa kara. Z ustawy o ochronie zwierząt wynika, że osoba, która „zabija, uśmierca zwierzę lub dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów (…) podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech”.

źródło zdjęcia: Komitet Ochrony Orłów

Tagi:

Policjarolnictwo

Maria GlinkaAutor

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych i studentka dziennikarstwa na UW. Pierwsze doświadczenia w branży dziennikarskiej zdobywała w stacji TVN i na portalu Euractiv. Wielbicielka filmów Alejandro Innaritu, reportaży książkowych i filmowych, zwłaszcza na temat polityki oraz społecznych problemów w wymiarze globalnym i lokalnym.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@biznesinfo.pl

Podobne artykuły

pixabay, IADE-Michoko

Polska i Świat

Pogarsza się sytuacja na rynku paliw. Ceny znowu pójdą w górę

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Pewnie masz gdzieś na dnie szuflady monety z PRL-u. Za niektóre zgarniesz olbrzymie sumy

Czytaj więcej >
 ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska i Świat

Emerytura Anny Grodzkiej. Była posłanka przyznaje, że kwota jest niska

Czytaj więcej >

Polska i Świat

W niemieckich szkołach brakuje nauczycieli

Czytaj więcej >

Polska i Świat

Opłaty za wodę i ścieki. Wyższe taryfy w podwarszawskich gminach

Czytaj więcej >
Budowa domu z państwową pomocą

Polska i Świat

Ważny dokument dla właścicieli nieruchomości. Za jego brak zapłacisz krocie, a czas ucieka

Czytaj więcej >