Masz problem z pracodawcą? Rozwiąż go w sądzie pracy
pixabay.com
Autor Magdalena Chajzler - 3 Stycznia 2021

Masz problem z pracodawcą? Rozwiąż go w sądzie pracy

Najlepiej rozwiązać konflikt polubownie, nie zawsze jednak jest to możliwe. Czasem trzeba udać się np. do sądu pracy. Czym jest i jakie sprawy rozpatruje? Jak złożyć pozew do sądu pracy i jakie elementy powinien zawierać ten dokument?

Co to jest sąd pracy?

Sąd pracy to potoczna nazwa wydziału sądu, który zajmuje się prawem pracy. Wydziały takie znajdują się w sądach wszystkich szczebli, a więc w sądzie rejonowym, okręgowym, a także w Sądzie Najwyższym jako specjalnie powołana w tym celu izba.

W sądzie pracy pracownik może dochodzić swoich roszczeń względem swojego pracodawcy. Pracownik ma prawo pójść do sądu w każdej sprawie, w której doszło do złamania prawa pracy.

Jakie spawy rozpatruje sąd pracy?

Sprawy przed sądem pracy najczęściej dotyczą braku zapłaty za pracę lub nadgodziny, źle wypowiedzianej umowy lub bezprawnie zerwanej, niewystawienia świadectwa pracy, mobbingu, a także podważenia zasadności zwolnienia dyscyplinarnego.

Każda sprawa rozpatrywana w sądzie pracy ma inny charakter i wymaga indywidualnego podejścia, przesłuchania świadków oraz obu stron sporu, kontroli dokumentów i dokładnej weryfikacji wszystkich zarzutów wskazanych w pozwie.

Jak złożyć pozew do sądu pracy i jakie elementy powinien zawierać?

Termin, który przysługuje na złożenie pozwu, zależy od konkretnego rodzaju wykroczenia. W takiej sprawie najlepiej skontaktować się z prawnikiem lub sprawdzić obowiązujące terminy w biurze obsługi interesantów właściwego sądu.

Przykładowe terminy złożenia pozwu do sądu pracy:

  • w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę – 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę,
  • w przypadku zarzutu dyskryminacji lub mobbingu w miejscu pracy oraz w kwestiach finansowych – do 3 lat (po tym czasie następuje przedawnienie w tych sprawach).

Pozew do sądu pracy może mieć formę uproszczoną, aby każda osoba, nawet niezorientowana w przepisach, mogła pozwać pracodawcę. Pismo procesowe powinno zawierać informacje, takie jak:

  • oznaczenie sądu, do którego jest skierowane,
  • dane stron,
  • oznaczenie rodzaju pisma,
  • treść, w tym dowody na poparcie swoich tez,
  • wskazanie okoliczności uzasadniających roszczenie lub zarzut,
  • spis załączników dołączonych do pozwu,
  • własnoręczny podpis osoby składającej pozew.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News