Maseczki ochronne za darmo dla mieszkańców niektórych miast
Flickr/The National Guard
Autor Maria Glinka - 11 Kwietnia 2020

Darmowe maseczki. Gdzie otrzymuje się bezpłatne narzędzia ochronne?

Maseczki ochronne to obecnie produkt pierwszej potrzeby. Niektórzy zarządcy małych gmin i średnich miast samodzielnie zakupili te środki ochrony i przekazują je mieszkańcom. Na taki krok nie zdecydowało się jak dotąd żadne większe miasto.

Maseczki ochronne na wagę złota

Maseczki ochronne to produkty, które jeszcze nie tak dawno nie były rekomendowane przez lekarzy i rządzących ze względu na ryzyko zarażenia innymi drobnoustrojami, które mogą się na nich gromadzić.

Mimo tego część włodarzy podjęła decyzję o zakupie tych środków ochronnych dla swoich mieszkańców, co w związku z nakazem zakrywania twarzy, który wchodzi w życie w najbliższy czwartek, może okazać się dobrą strategią. Popyt na maseczki rośnie, a na rynku jest ich coraz mniej i bardzo trudno je zdobyć.

Brak jednego elementu przy domu może cię kosztować 10 tys. złotych. Przepisy nabrały nowego wymiaruBrak jednego elementu przy domu może cię kosztować 10 tys. złotych. Przepisy nabrały nowego wymiaruCzytaj dalej

Ochrona przede wszystkim dla osób starszych

Na zakup maseczek zdecydowały się m.in. władze Wałbrzycha, które sprezentowały je starszym mieszkańcom. Do każdego lokatora przychodził posłaniec z Urzędu Miasta, który wręczał maseczkę wielokrotnego użytku wraz z instrukcją obsługi - piszą regiony.rp.pl.

„Najważniejsze były wyrazy otuchy dołączone do maseczki” – wyznała córka jednej seniorki z Wałbrzycha. „Mama poczuła się pokrzepiona, że władze miasta o nią dbają i o niej pamiętają” – dodała.

Prezydent miasta stoi na stanowisku, że w tych trudnych chwilach maseczki mogą wzmacniać poczucie wspólnoty w ramach lokalnej społeczności. Władze uważają, że okazanie wsparcia osobom starszym w czasie pandemii jest niezwykle istotne.

Małe gminy działają w trosce o obywateli

Nie tylko Wałbrzych dba o zdrowie swoich mieszkańców. Podobne działania zostały podjęte m.in. przez władze Sosnowca, Chorzowa, Wodzisławia, Świdnika, Skarżyska-Kamiennej, Brzegu czy Przemkowa. Jednak na próżno wśród nich szukać zarządców dużych miast.

Na ten moment Wałbrzych wykupił 18 tys. maseczek dla osób, które ukończyły 70 lat. Decyzja w sprawie zakupu tych artykułów higienicznych dla wszystkich jeszcze nie zapadła.

Wyposażyć każdego mieszkańca w maseczkę postanowili natomiast włodarze z Reńskiej Wsi na Opolszczyźnie czy z Puław.

Środki ochrony są rozdawane mieszkańcom przez sołtysów, członków rad sołeckich, radnych i ochotników z OSP, którzy zostawiają je w skrzynkach pocztowych lub przed drzwiami. Proces przekazywania maseczek ma się zakończyć w przyszłym tygodniu.

Włodarze Reńskiej Wsi zapowiadają, że produkcja maseczek będzie podtrzymana, a ręcznie szyte okrycia twarzy mają trafić do obiegu w sklepach i przychodniach.

Z kolei w Puławach za dystrybucję maseczek odpowiedzialni są żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 22. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dęblinie, którzy z pomocą wolontariuszy roznoszą je po domach od poniedziałku.

Carrefour wprowadza nowatorski pomysł. Zakupy zrobisz łatwiej i szybciejCarrefour wprowadza nowatorski pomysł. Zakupy zrobisz łatwiej i szybciejCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Watykan zajął nowe stanowisko w sprawie Świąt Wielkanocnych. Wierni mogą być zadziwieni
2. Andrzej Duda przekazał przykrą wiadomość. Nie żyje członek Narodowej Rady Rozwoju

Większe miasta nie decydują się na zakup maseczek dla każdego

Na ten moment większe miasta nie podjęły decyzji o jednostkowym zakupie maseczek. I jak twierdzą władze Krakowa – nie mają tego w planach.

„Nie przewidujemy zakupu dla pojedynczych mieszkańców. Miasto skupia się na pomocy dla szpitali, które są bezpośrednio zaangażowane w pomoc chorym. Doposażamy placówki medyczne, wspieramy MOPS, DPS-y, straż miejską, czyli służby, które pracują w terenie” –Joanna Korta, z krakowskiego magistratu.

Problem z płatnością gotówką. NBP apelujeProblem z płatnością gotówką. NBP apelujeCzytaj dalej

Podobne stanowisko prezentują zarządcy Warszawy i Wrocławia.

„Zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych maseczki trzeba zmieniać często w ciągu dnia, wobec czego Warszawa musiałaby kupić miliony maseczek. Skupiamy się przede wszystkim na ochronie tych, którzy są na pierwszej linii – czyli personelu szpitali” – oznajmiła Karolina Gałecka z warszawskiego ratusza.

Urzędnicy ze stolicy podkreślają jednak, że pozostają w stałym kontakcie z organizacjami i fundacjami, które samodzielnie szyją lub pozyskują maseczki. „Jeśli byłaby taka możliwość, żeby te maseczki przekazać mieszkańcom – chętnie z tego skorzystamy” – dodaje Gałecka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wzrasta nasza świadomość w kwestii zdrowia i coraz bardziej o nie dbamy. Ale czy wiemy jak robić to dobrze?
  2. Tłumy ludzi i morze kwiatów na ulicach. Wzruszające wspomnienia z 10 kwietnia 2010
  3. Jest prosty sposób na ograniczenie ryzyka zarażenia bliskich w Wielkanoc. Wiele osób o nim zapomina
  4. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  5. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  6. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  7. Bardzo ważne słowa szefa WHO. Chodzi o znoszenie ograniczeń i restrykcji
5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochód5 najdroższych ras psów w Polsce. Ich ceny powalają, za te pieniądze można kupić samochódCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News