BiznesINFO.pl
biznes-info-640x433

Biznesinfo.pl

Darmowe maseczki. Gdzie otrzymuje się bezpłatne narzędzia ochronne?

11 Kwietnia 2020

Autor tekstu:

Maria Glinka

Udostępnij:

Maseczki ochronne to obecnie produkt pierwszej potrzeby. Niektórzy zarządcy małych gmin i średnich miast samodzielnie zakupili te środki ochrony i przekazują je mieszkańcom. Na taki krok nie zdecydowało się jak dotąd żadne większe miasto.

Maseczki ochronne na wagę złota

Maseczki ochronne to produkty, które jeszcze nie tak dawno nie były rekomendowane przez lekarzy i rządzących ze względu na ryzyko zarażenia innymi drobnoustrojami, które mogą się na nich gromadzić.

Mimo tego część włodarzy podjęła decyzję o zakupie tych środków ochronnych dla swoich mieszkańców, co w związku z nakazem zakrywania twarzy, który wchodzi w życie w najbliższy czwartek, może okazać się dobrą strategią. Popyt na maseczki rośnie, a na rynku jest ich coraz mniej i bardzo trudno je zdobyć.

Ochrona przede wszystkim dla osób starszych

Na zakup maseczek zdecydowały się m.in. władze Wałbrzycha, które sprezentowały je starszym mieszkańcom. Do każdego lokatora przychodził posłaniec z Urzędu Miasta, który wręczał maseczkę wielokrotnego użytku wraz z instrukcją obsługi - piszą regiony.rp.pl.

„Najważniejsze były wyrazy otuchy dołączone do maseczki” – wyznała córka jednej seniorki z Wałbrzycha. „Mama poczuła się pokrzepiona, że władze miasta o nią dbają i o niej pamiętają” – dodała.

Prezydent miasta stoi na stanowisku, że w tych trudnych chwilach maseczki mogą wzmacniać poczucie wspólnoty w ramach lokalnej społeczności. Władze uważają, że okazanie wsparcia osobom starszym w czasie pandemii jest niezwykle istotne.

Małe gminy działają w trosce o obywateli

Nie tylko Wałbrzych dba o zdrowie swoich mieszkańców. Podobne działania zostały podjęte m.in. przez władze Sosnowca, Chorzowa, Wodzisławia, Świdnika, Skarżyska-Kamiennej, Brzegu czy Przemkowa. Jednak na próżno wśród nich szukać zarządców dużych miast.

Na ten moment Wałbrzych wykupił 18 tys. maseczek dla osób, które ukończyły 70 lat. Decyzja w sprawie zakupu tych artykułów higienicznych dla wszystkich jeszcze nie zapadła.

Wyposażyć każdego mieszkańca w maseczkę postanowili natomiast włodarze z Reńskiej Wsi na Opolszczyźnie czy z Puław.

Środki ochrony są rozdawane mieszkańcom przez sołtysów, członków rad sołeckich, radnych i ochotników z OSP, którzy zostawiają je w skrzynkach pocztowych lub przed drzwiami. Proces przekazywania maseczek ma się zakończyć w przyszłym tygodniu.

Włodarze Reńskiej Wsi zapowiadają, że produkcja maseczek będzie podtrzymana, a ręcznie szyte okrycia twarzy mają trafić do obiegu w sklepach i przychodniach.

Z kolei w Puławach za dystrybucję maseczek odpowiedzialni są żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z 22. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dęblinie, którzy z pomocą wolontariuszy roznoszą je po domach od poniedziałku.

Większe miasta nie decydują się na zakup maseczek dla każdego

Na ten moment większe miasta nie podjęły decyzji o jednostkowym zakupie maseczek. I jak twierdzą władze Krakowa – nie mają tego w planach.

„Nie przewidujemy zakupu dla pojedynczych mieszkańców. Miasto skupia się na pomocy dla szpitali, które są bezpośrednio zaangażowane w pomoc chorym. Doposażamy placówki medyczne, wspieramy MOPS, DPS-y, straż miejską, czyli służby, które pracują w terenie” –Joanna Korta, z krakowskiego magistratu.

Podobne stanowisko prezentują zarządcy Warszawy i Wrocławia.

„Zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych maseczki trzeba zmieniać często w ciągu dnia, wobec czego Warszawa musiałaby kupić miliony maseczek. Skupiamy się przede wszystkim na ochronie tych, którzy są na pierwszej linii – czyli personelu szpitali” – oznajmiła Karolina Gałecka z warszawskiego ratusza.

Urzędnicy ze stolicy podkreślają jednak, że pozostają w stałym kontakcie z organizacjami i fundacjami, które samodzielnie szyją lub pozyskują maseczki. „Jeśli byłaby taka możliwość, żeby te maseczki przekazać mieszkańcom – chętnie z tego skorzystamy” – dodaje Gałecka.

Podobne artykuły

Emerytura na nowych korzystniejszych zasadach dla ponad 60 tys. osób

Twój portfel

Tysiące Polaków z zaniżonymi emeryturami. Rząd już zapowiedział naprawienie sytuacji

Czytaj więcej >
samochod-ri_ya-pixabay.com

Twój portfel

Szukasz oszczędnego auta? TOP 10 najmniej palących samochodów

Czytaj więcej >
paliwo-pexels-skitterphoto

Twój portfel

Bak zatankuj lepiej jeszcze dzisiaj. Po weekendzie 4,57 zł za popularne paliwo

Czytaj więcej >
Wypłata gotówki w bankomatach Planet Cash z limitami

Twój portfel

Wypłata gotówki już nie wszędzie taka prosta. Weszły kolejne ograniczenia

Czytaj więcej >
Bon turystyczny powinny otrzymywać nie tylko osoby z dziećmi?

Twój portfel

Czy bon turystyczny powinien trafić do wszystkich pracujących? Dyskusje nie ustają

Czytaj więcej >
Mandat za postój z włączonym silnikiem

Twój portfel

Będziesz chciał się trochę ochłodzić, a załapiesz się na mandat. Ochronisz się przed upałem, ale nie karą

Czytaj więcej >