BiznesINFO.pl

East News, Arkadiusz Ziolek

Już wiadomo, za co mandat w Sylwestra. Nie będzie skrupułów

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Kamila Jeziorska

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Za co możesz dostać mandat w Sylwestra

  • Na jakiej podstawie rząd nadał policji uprawnienia do karania Polaków za złamanie zakazu

  • Co na temat zakazu przemieszczania sądzą eksperci

Mandat przez obostrzenia

Kilka dni temu minister Adam Niedzielski przekazał na konferencji prasowej informacje dotyczące nowych obostrzeń w kraju, które będą obowiązywały od 28 grudnia. Narodowa kwarantanna wystartuje 28 grudnia, a zakończyć ma się 17 stycznia.

Wobec nowych przepisów hotele pozostaną zamknięte nawet dla podróży służbowych, stoki narciarskie także nie będą działać. Co więcej, Polaków najbardziej dotknie przepis dotyczący zakazu poruszania się w Sylwestra. Będzie on obowiązywał od godz.: 19:00 31 grudnia do godz.: 7:00 1 stycznia.

- Na jakiej podstawie? - pytają nasi rodacy. Na portalach społecznościowych nie brakuje opinii prawnych specjalistów w tej branży, którzy wskazują, że zakaz poruszania się i mandat za jego złamanie są po prostu bezprawne.

Pytany o ewentualne zmiany w rozporządzeniu był Piotr Müller, rzecznik rządu. - Są tylko doprecyzowania takich sytuacji, jak choćby egzaminy zawodowe, które odbywają się w styczniu - powiedział i zaznaczył, że rząd nie planuje większej korekty.

Już wiadomo, z

Mandat w Sylwestra

Palącą kwestią są owe mandaty za poruszanie się w wyznaczonych godzinach. Müller podkreślił, że na podstawie rozporządzenia policja zdobędzie uprawnienia do wystawiania mandatów osobom łamiącym zakaz.

Rzecznik rządu ma nadzieję, że "nie będzie takiej konieczności, ponieważ wszyscy w poczuciu odpowiedzialności dostosujemy się do tych zasad".

- Pamiętajmy o tym, że jest ustawa, która pozwala na wprowadzenie ograniczeń w stanie epidemii. [...] Podobne ograniczenia obowiązywały wiosną tego roku. Przez wiele dni można było wyjść z domu tylko w czterech określonych przypadkach. Wprowadzamy podobne ograniczenie na kilka godzin - powiedział cytowany przez PAP.

Nie zabrakło także kilku słów na temat szczepień na koronawirusa , które również są palącym tematem. Müller podkreślił, że są one szansą na uporanie się z pandemią, a na razie trzeba ograniczać kontakty społeczne.

Tagi:

Podobne artykuły

Polska i Świat

Zamek krzyżacki szuka nowego właściciela. Możesz nim zostać, jeśli dysponujesz kwotą 12 mln zł
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Posypią się spore mandaty. Najnowocześniejsze fotoradary staną w 147 lokalizacjach
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zamienili opuszczone gospodarstwo w nielegalną fabrykę. Produkowali nawet milion papierosów na dobę
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Polska firma chce zrewolucjonizować branżę kolejową. Rusza na podbój niemieckiego rynku
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Oszuści podszywają się pod ZUS. Uważaj na fałszywe wiadomości
Czytaj więcej >

Polska i Świat

Zainwestował 10 zł w zdrapkę i wygrał 500 000 złotych
Czytaj więcej >
Kamila Jeziorska

Redaktor Biznesinfo. Absolwentka stosunków międzynarodowych na UKSW i studentka ostatniego roku politologii i dziennikarstwa. Uważa, że dziennikarstwo to nie tylko zawód, ale też misja. Uwielbia Stany Zjednoczone, jamniki i serial "House of Cards". Najbardziej lubi pisać na tematy polityczne i społeczne.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]