PHOTO: ZOFIA I MAREK BAZAK / EAST NEWS 02.05.2020. Warszawa Targowek ulica Barkocinska N/Z Przedszkole nr 81 zamkniete z powodu pandemii koronawirusa
Marek BAZAK/East News
Autor Stanisław Węgrowski - 18 Maja 2020

Niepokojące dane z Łodzi. Podejrzenie zakażenia u prawie pół tysiąca pracowników przedszkoli i żłobków

Łódź: Testy na obecność koronawirusa wśród pracowników przedszkoli i żłobków wykazały podejrzenie infekcji u 456 osób. W efekcie dziś otwarty w Łodzi został tylko jeden miejski żłobek i 31 przedszkoli - informuje RMF FM.

Łódź otwiera przedszkola i żłobki

Samorządy na własną rękę musiały zorganizować powrót placówek dla najmłodszych dzieci. Od poniedziałku 18 maja w Łodzi miały zostać otwarte przedszkola i żłobki. Przed planowanym otwarciem wszyscy pracownicy placówek zostali zbadani na obecność koronawirusa. To sprawiło, że nie wszystkie placówki mogły zostać otwarte.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała, że decyzja o przebadaniu wszystkich pracowników żłobków i przedszkoli przed ich otwarciem była słuszna. - Dziwię się, jak można było podejmować decyzje o otwieraniu żłobków i przedszkoli bez przebadania ich pracowników. Nie wiem, ilu tragedii uniknęliśmy, bo to pokażą ostatecznie badania prowadzone przez sanepid - skomentowała Zdanowska, cytowana przez RMF FM.

Biedronka ma poważnego konkurenta. Jedna z sieci handlowych staje się popularniejsza od gigantaBiedronka ma poważnego konkurenta. Jedna z sieci handlowych staje się popularniejsza od gigantaCzytaj dalej

Prawie pół tysiąca pracowników z podejrzeniem koronawirusa

W Łodzi zbadano w sumie 3337 pracowników żłobków i przedszkoli, z czego u 456 osób podejrzewa się zakażenie koronawirusem. To niecałe 14 procent. W trakcie testów u tych pracowników wykryto przeciwciała koronawirusa, a to oznacza, że mogli mieć styczność z chorym lub są obecnie zakażeni. Aktualnie sanepid kieruje ich na bardziej szczegółowe testy genetyczne.

Prezydent Łodzi przekazała, że wśród pracowników żłobków dodatni albo niepewny wynik testu stwierdzono u 132 osób na 556 przebadanych. Z tego powodu w poniedziałek otwarto zaledwie jeden żłobek, zamiast 28, jak planowano. W pozostałych żłobkach przynajmniej jedna osoba miała wynik pozytywny lub wątpliwy.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Rząd właśnie wprowadził 4 bardzo ważne zmiany dot. emerytur. Tarcze antykryzysowe rządu kryją nowe przepisy
2. Nauczyciel w szale zwrócił się do Mateusza Morawieckiego. "Ile można sp******** rzeczy"?

Kiedy Łódź będzie mogła otworzyć wszystkie żłobki i przedszkola?

W Łodzi znajduje się 146 przedszkoli, ale w poniedziałek uruchomiono tylko 31 z nich. Przeprowadzone badania wykazały podejrzenie infekcji u 324 pracowników na 2781 przebadanych. Kiedy zostaną otwarte pozostałe placówki?

- Dopiero w chwili, kiedy wszyscy pracownicy będą mieli wynik negatywny, będziemy uruchamiali kolejne żłobki i przedszkola. Podjęliśmy bowiem decyzję, że nawet w przypadku jednej osoby z podejrzeniem zakażenia z danej placówki do chwili otrzymania negatywnego wyniki badania genetycznego, nie dopuścimy tych osób do pracy z dziećmi i otwarcia przedszkola lub żłobka - tłumaczyła prezydent Łodzi, cytowana przez RMF FM.

Po dostosowaniu placówek do nowych wytycznych Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Łódź zorganizowała do poniedziałku ok. 850 miejsc dla dzieci w żłobkach i blisko 3 tys. miejsc w przedszkolach.

Rząd cofnął jeden z większych zakazów. Długo wyczekiwana zmiana, jednak jest jeden haczykRząd cofnął jeden z większych zakazów. Długo wyczekiwana zmiana, jednak jest jeden haczykCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przeraźliwa wizja Jackowskiego. Już się zaczęło. Jasnowidz powiedział co stanie się w Warszawie
  2. Nie żyje wybitna reżyserka. Lekarze byli bezsilni
  3. IBERION grupą mediową przyszłości. Jakie wartości wyznaje firma?
  4. 1200 zł dla 50 tys. Polek. Po pieniądze wystąpić mogą też mężczyźni
  5. Czekają nas znaczne zmiany w wywozie śmieci. Segregacja nie będzie konieczna dla części Polaków
  6. Jest oświadczenie Polski i 5 innych krajów. Wyjątkowa sprawa
Kultowe zawody czasów słusznie minionych. W PRL wielu chciało pracować właśnie takKultowe zawody czasów słusznie minionych. W PRL wielu chciało pracować właśnie takCzytaj dalej

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj biznesinfo.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News